لژیونرها / شناسه خبر: 76816 / تاریخ انتشار : 1396/12/6 14:58
|
دو نسل در ملوان ساختم و تحویل تیم ملی دادم

فریاد بلند احمدزاده: با پول گرفتن از بازیکنان آینده ملوان چه می‌شود؟

محمد احمدزاده در گفت و گو با امیر اسدی: ملوان اگر این فصل هم صعود کند، فصل بعد باید 20 بازیکن وارد کند. کی دیده‌اید که این اتفاق در ملوان رخ بدهد؟

ایران ورزشی آنلاینامیر اسدی / ملوان نه مثل تیم‌های صنعتی، پول میلیاردی هزینه کرد تا قهرمان لیگ شود و نه مانند استقلال و پرسپولیس غرق در واردات بازیکن شد. مکتب ملوان، همان چیزی که قوی سپید را 5 دهه زنده نگه داشت بر یک اصل پایبند بود؛ بازیکن سازی و پرورش استعداد از شهر کوچک اما پر استعداد انزلی. این مکتب را بهمن صالح نیا آغاز کرد و نصرت ایراندوست، محمد احمدزاده و فرهاد پورغلامی ادامه‌اش دادند. حالا اما چند سالی است که نه تنها استعدادی در ملوان شکوفا نمی‌شود که این باشگاه دست روی بازیکنان غیربومی گذاشته و پای آنها را به انزلی باز کرده است. اتفاقی که جایی در مکتب حدود 50 ساله ملوان ندارد. محمد احمدزاده، بازیکن و سرمربی سابق ملوان از دلایل وقوع این اتفاق می‌گوید. دلایلی که برای نخستین بار مطرح می‌شود و شاید فوتبال انزلی و باشگاه ملوان را تحت تاثیر قرار بدهد. بخصوص که احمدزاده آنها را بیان می‌کند. کسی که خود در تیم‌های پایه ملوان ساخته شده و با این تیم به قهرمانی در جام حذفی نیز رسیده است

ملوان حدود 5 دهه از انزلی تغذیه شد؛ از بازیکنانی که در تیم‌های پایه ساخته می‌شدند و به تیم اصلی می‌رسیدند. در چند فصل اخیر اما این اتفاق رخ نمی‌دهد. دیگر نمی‌بینیم که استعدادی از انزلی در ترکیب ملوان شکوفا شود، پیشرفت کند و به تیم‌های بزرگ منتقل شود. فکر می‌کنم آخرین نمونه‌هایش سعید عزت‌اللهی و صادق محرمی هستند. این اتفاق چرا در تیم ریشه‌داری چون ملوان رخ داده است؟
 این روند از 5، 6 سال قبل آغاز شد. زمانی که باشگاه تصمیم گرفت دیگر به تیم‌های پایه رسیدگی نکند. باشگاه ملوان بودجه نداشت و هر چقدر هم به دستش می‌رسید صرف هزینه‌های تیم بزرگسالان می‌کرد. نتیجه این شد که تیم‌های پایه خودشان به فکر تهیه پول افتادند. از اولیای بازیکنان پول گرفتند و اینگونه مخارج را تامین کردند.
یعنی پول تیم‌های پایه را پدر و مادر بازیکنان می‌دادند؟
 دقیقا. چند سال اینطور بود و فکر می‌کنم حالا هم هست. پدر و مادرهایی که دست شان توی جیب شان می‌رود برای تیم‌های پایه هزینه می‌کنند. پس انتظارشان این است که از فرزندان شان بیشتر در ترکیب استفاده شود. این یعنی خارج شدن تیم از حالت اصلی. تجربه نشان داده بازیکنانی که می‌توانند آینده را بسازند بیشتر متعلق به قشر متوسط یا پایین جامعه هستند. به ندرت دیده‌ایم که بازیکنی از طبقه بالای اجتماعی وارد فوتبال شود و پیشرفت هم بکند. در ملوان روند کار اینطور پیش رفت که اولیا هزینه تیم‌های نونهالان، نوجوانان، جوانان و امید را بدهند و روی مربی هم تسلط داشته باشند. پس بازیکنان با استعدادی که پول نداشتند و نتوانستند باشگاه را ساپورت کنند پشت خط ماندند. تیم با بازیکنانی شکل گرفت که دست شان به جیب شان می‌رسید اما هرگز فوتبالیست نمی‌شدند. وقتی هم شما بازیکنانی کم استعداد را در ترکیب قرار بدهید مشخص است که نتیجه نمی‌گیرید. بدون شک یکی از دلایل افت ملوان در رده پایه و بعدها بزرگسالان نیز همین مساله است.
شما به‌عنوان بازیکن و مربی سابق ملوان به مدیران باشگاه هشدار ندادید؟ به‌عنوان یک دلسوز و کاربلد فریاد شما را نشنیدند؟
 من بارها از مدیران وقت باشگاه خواستم که این رویه را ادامه ندهند اما متاسفانه گوش شنوایی در ملوان وجود نداشت. همین موضوع تبدیل به یک خلال بزرگ شد. تیم اصلی مثل سابق تغذیه نشد و فاصله بازیکنان برای رسیدن به تیم بزرگسالان افزایش یافت چون بازیکنان تیم‌های پایه در سالیان اخیر به اندازه‌ای نبودند و نیستند که به تیم اصلی تزریق شوند.
پس به همین دلیل است که در فهرست بازیکنان کنونی ملوان، بیشتر بازیکنان غیربومی می‌بینیم؟
 همینطور است. من خبر دارم که بالای 20 بازیکن غیربومی در تیم حضور دارند. یک زمان ملوان صادرکننده بازیکن بود اما حالا به تیمی واردکننده تبدیل شده. خود من حداقل 2 نسل فوق‌العاده وارد ملوان و سپس فوتبال ایران کردم. یک بار در فصل 79-78 که هنوز جلال حسینی از آن نسل در تیم ملی ایران بازی می‌کند. آخرین بار هم اوائل دهه 90 که سعید عزت اللهی از آن نسل در خط هافبک تیم ملی بازی می‌کند. بعد از آن ملوان وظیفه خود را فراموش کرد. بیشتر دنبال جذب بازیکنان سرباز و البته کوچک بود تا فهرست خود را پر کند. اهمیتی به تیم‌های پایه نداد، هزینه نکرد و چوبش را هم خورد.
خود شما هم از جمله استعدادهایی بودید که در دهه 50 و از تیم‌های پایه ملوان رشد کردید و به تیم اصلی رسید. شرایط آن دوران با امروز قابل مقایسه است؟
 به هیچ وجه. زمان ما تیم‌های نونهالان و امید وجود نداشت. من از نوجوانان ملوان رشد کردم و به تیم جوانان رسیدم. در جوانان خودم را نشان دادم و وارد تیم اصلی شدم. همه ما پیشکسوت‌ها به این شکل پیشرفت کردیم. مدیران ناکارآمد 5 سال قبل وارد باشگاه شدند و مکتب ملوان را تغییر دادند. ‌ای کاش که آنها نمی‌آمدند، چون جز خیانت کار دیگری انجام ندادند.
آیا وظیفه شما و سایر پیشکسوت‌های ملوان این نیست که ساکت ننشینید، صدای اعتراض تان را بلند کنید و منتقد این رویه اشتباه باشید؟
 من اخیرا در چند جلسه کمیته فنی شرکت کردم و دیدم که بحث اصلی صعود ملوان به لیگ برتر است. من هم دوست دارم تیم صعود کند، نادر دست نشان هم دارد زحمت می‌کشد اما قیمت این صعود چقدر است؟ اگر این فصل هم صعود کند، فصل بعد باید 20 بازیکن وارد کند. کی دیده‌اید که این اتفاق در ملوان رخ بدهد؟ ما دهه 60، 7 بار فینالیست جام حذفی شدیم که در تاریخ سابقه نداشته. فکر می‌کنید آن زمان چند بازیکن غیربومی در ملوان بازی می‌کردند؟
شاید یکی دو بازیکن.
 اصلا بازیکن غیر بومی نداشتیم حتی یک بازیکن. نتیجه‌اش این بود که 8 سال در انزلی شکست نخوردیم و مدام در لیگ گیلان هم قهرمان می‌شدیم. آن زمان اگر تیمی می‌خواست در جام حذفی شرکت کند باید در لیگ استان قهرمان می‌شد. فکر می‌کنید قهرمانی در لیگ گیلان به همین سادگی‌ها بود؟ ما با اصل توجه به تیم‌های پایه و استعدادهای ناب به این افتخارات رسیدیم اما حالا ملوان دیگر شبیه ملوان نیست.
قطعا همین دلایل باعث شده که پژمان نوری 37 ساله ستاره این روزهای ملوان باشد.
 صد در صد. او همین حالا بهترین بازیکن ملوان است. مطمئن باشید اگر جلال رافخایی هم بود در زمره بهترین‌ها قرار می‌گرفت. مازیار زارع هم بود چنین اتفاقی رخ می‌داد. شک ندارم بازیکنانی که از تیم‌های پایه بالا می‌آیند، از نظر فنی اختلاف بسیاری با ستاره‌های سابق ملوان دارند. اصلی ترین مشکل ملوان هم همین است. مردم این نکته‌ها را می‌دانند، مسوولان هم می‌دانند اما اداره تیم‌های پایه به شکل غلط همچنان ادامه دارد.
راهکار چیست؟ آیا راه حلی پیشنهاد می‌کنید؟
 باید مثل سابق به تیم‌های پایه ملوان اهمیت بدهند، دوراندیشی کنند و دریافت هزینه از اولیای بازیکنان را کنار بگذارند. مردم هم باید دندان روی جگر بگذارند، یک فصل با بازیکنان بومی امیدوار به صعود باشند تا آنها تجربه بیندوزند. اگر فصل اول نتوانستند قطعا برای سال دوم می‌توانند. بازیکنان جوان در طول یکی دو فصل استخوان می‌ترکانند و صاحب تجربه می‌شوند. آن وقت هم تیمی جوان داریم و هم بومی.
انزلی در مقطع فعلی و از جهت وجود استعداد ظرفیت تغذیه ملوان را دارد؟
 صد در صد دارد. انزلی هیچ‌وقت از استعداد خالی نمی‌شود. فقط دل استفاده از بازیکنان جوان، بومی و با استعداد وجود ندارد. یک مربی باید دل و جرات داشته باشد اما متاسفانه می‌آییم و صعود را هدف خود قرار می‌دهیم. 20 بازیکن غیر بومی می‌آوریم اما نتیجه نمی‌گیریم. بعد حسرت می‌خوریم که چرا سرمایه گذاری نکردیم و به بازیکنان جوان انزلی بها ندادیم.
مصاحبه را خودتان تمام کنید.
 احمدزاده و امثال احمدزاده می‌آیند و می‌روند و در نهایت فراموش می‌شوند اما این ملوان است که همیشه در یادها می‌ماند. پس بیاییم و ملوان را بسازیم. مثل روز اول و با اتکا به اصل بازیکن سازی؛ اتفاقی که سال‌هاست در ملوان نمی‌بینیم.

 

captcha
تازه ها
بیشتر