ورزش جهان / شناسه خبر: 76810 / تاریخ انتشار : 1396/12/6 10:18
|

آرسنال - منچسترسیتی: ونگر به دنبال اولین جام اتحادیه

فینال امشب جام اتحادیه برای هر دو مربی اهمیت زیادی دارد. ونگر به دنبال جبران نتایج ضعیف لیگ برتر و گواردیولا به دنبال فراموشی حذف از جام حذفی است.

ایران ورزشی آنلاین / آرسن ونگر در آستانه بازی آرسنال با منچسترسیتی در فینال جام اتحادیه انگلیس گفت فرصت خریدن پپ گواردیولا به‌عنوان بازیکن را رد کرده چون او دوران اوج را پشت سر گذاشته بود. ونگر و گواردیولا امشب در ورزشگاه ویمبلی مقابل هم قرار می‌گیرند و پنج‌شنبه بازی عقب افتاده‌شان در لیگ برتر که قرار بود امشب به انجام برسد، را در ورزشگاه امارات لندن برگزار می‌کنند. این بازی می‌توانست تقابل استاد و شاگرد باشد اگر نزدیک به دو دهه قبل اتفاقات متفاوتی رخ می‌داد. ونگر اخیرا فاش کرده گواردیولا بعد از جدایی از بارسلونا در سال 2001 به خانه او آمده تا بتواند راهی آرسنال شود اما این هافبک به سن 30 سالگی رسیده بود و از نظر مربی فرانسوی سن عامل مهم نپذیرفتن او به‌عنوان بازیکن آرسنال بود.

ونگر: گواردیولا فوتبال را متحول نکرده

ونگر گفت: «او دوران اوج را پشت سر گذاشته بود و من در آن پست بازیکنان طراز اولی داشتم. البته کیفیت تصمیم گیری به موقع و توپ‌پخش‌کردن او واقعا بالا بود و خیلی سریع پاس می‌داد که همه اینها در DNA ما وجود دارد.» ونگر همچنین گواردیولا را مربی بزرگی توصیف کرد اما موافق نیست که این مربی کاتالان فوتبال را تغییر داده و استانداردهای مدرنی برایش بازتعریف کرده: «نه، چون شما وقتی به بارسلونا نگاه می‌کنید این تیم هنوز هم بهترین تیم اروپا است. شما باید بپذیرید فوتبال مدرن تغییر کرده چون بهترین بازیکنان جهان در چند باشگاه جمع شده‌اند. ما به‌عنوان مربی فلسفه خود را منتقل می‌کنیم اما فوتبال به بازیکنان تعلق دارد چون اهمیت آنها خیلی بیشتر از قبل شده.»

گواردیولا با بارسلونا سه قهرمانی پیاپی در لیگ و دو قهرمانی اروپا را به دست آورد و بعد از آن بایرن را به سه قهرمانی بوندس‌لیگا رساند. حالا فاصله‌ای با قهرمانی لیگ برتر در فصل دوم حضور در منچسترسیتی ندارد و از جمله مدعیان قهرمانی لیگ قهرمانان محسوب می‌شود. آرسنال اما در لیگ برتر ششم است و به شدت شانس کمتری نسبت به حریف در بازی امشب دارد اما توپچی‌ها در شش بازی حذفی آخرشان در ویمبلی به پیروزی رسیده‌اند از جمله در نیمه‌نهایی جام حذفی فصل قبل برابر تیم گواردیولا.

ونگر می‌گوید این رکورد نشان می‌دهد تیم او می‌تواند در چنین بازی‌هایی تمام ظرفیت خود را به اثبات برساند: «اگر به اندازه کافی باور داشته باشیم، می‌توانیم. بارها در روزی که روحیه، ذهنیت و باور درستی از خودمان داشتیم، به هدف رسیدیم. باید تعادل مناسبی بین تمرکز، انگیزه و آرامش پیدا کنیم تا بازی خودمان را انجام دهیم. سابقه ما و کارهایی که در گذشته انجام دادیم به معنی آن است که دوباره هم می‌توانیم قهرمان شویم.»

ونگر با آرسنال قهرمانی جام اتحادیه را در کارنامه ندارد، او یک بار در سال 2007 به چلسی و یک بار هم چهار سال بعد به بیرمنگام در فینال این رقابت‌ها باخته. توپچی‌ها اگر چه آخرین بار در سال 2004 قهرمان لیگ برتر شده‌اند اما در چهار فصل اخیر سه قهرمانی جام حذفی را به دست آورده‌اند.

پپ: نباید به آینده فکر کرد
پپ گواردیولا روی تصمیم خود برای استفاده از کلودیو براوو در بازی امشب منچسترسیتی مقابل آرسنال در فینال جام اتحادیه اصرار دارد چون اگر بازی فوق‌العاده او مقابل ولورهمپتون و لسترسیتی نبود، سیتی به فینال نمی‌رسید. گواردیولا اشتباه روبرتو مانچینی در سال 2013 را تکرار نمی‌کند که کاستیل پانتیلیمون را در راه رسیدن به فینال جام حذفی مورد استفاده قرار داد اما در فینال جو هارت را در ترکیب اصلی گذاشت. این اقدام اردوی سیتی را به هم ریخت چون مربی ایتالیایی به پانتیلیمون گفته بود در فینال بازی می‌کند. آن موقع لابی بازیکنان علیه مانچو شکل گرفته بود و او چند روز بعد از باخت در فینال جام حذفی به ویگان اخراج شد. 
هواداران سیتی از گواردیولا خواسته‌اند سیاست بازی دادن به گلر شیلیایی در بازی‌های حذفی را کنار بگذارد تا شانس رسیدن به نخستین جامش در انگلیس بیشتر شود اما گواردیولا گفت این کار اعتماد به نفس براوو را که رویش به‌عنوان دروازه‌بان دوم حساب کرده، از بین می‌برد و می‌تواند روی بقیه تیم هم اثر منفی بگذارد ضمن اینکه نباید درخشش براوو در ضربات پنالتی بازی با ولورهمپتون و لستر را نادیده انگاشت. وقتی از مربی کاتالان سوال شد درباره خواست هواداران چه پاسخی دارد، گفت: «آنها نظری دارند اما من مربی هستم، شما می‌خواهید همه هواداران را مقابل من قرار دهید. نظرشان را درک می‌کنم و به آن احترام می‌گذارم اما به خاطر کلودیو است که ما اینجا هستیم. بدون او حتی شاید به نیمه‌نهایی هم نمی‌رسیدیم. مقابل ولوز چند تک به تک گرفت و در پنالتی‌ها هم دو ضربه را گرفت. او لیاقت بازی در فینال را دارد و بازی هم می‌کند چون گاهی اوقات رختکن مهم‌تر از فینال است.»
گواردیولا اوایل فصل جام اتحادیه را اتلاف انرژی توصیف کرده بود اما این اظهارات را اصلاح کرد و گفت اگر منافعی نداشت، سیتی الان اینجا نبود: «همه می‌دانند فوتبال در انگلیس چقدر انرژی‌بر است. همه جای دنیا در سه جام بازی می‌کنند و اینجا چهار جام است. در ماه‌های اکتبر، نوامبر و دسامبر جام اتحادیه با جدیت دنبال می‌شود و برنامه را سخت‌تر می‌کند اما اگر به این جام علاقه‌ای نداشتیم الان اینجا نبودیم و در همان بازی اول حذف می‌شدیم. هر بازی را برای بردن انجام دادیم و حالا به فینال رسیده‌ایم و تلاش می‌کنیم به جام برسیم.»
تیم گواردیولا فاصله‌ای با قهرمانی لیگ برتر و همچنین صعود به مرحله یک‌چهارم‌نهایی لیگ قهرمانان ندارد ولی تیم او در فینالی حضور دارد که ابتدای فصل اولویت چهارمشان بود اما باخت در این بازی جو سنگینی را بر «اتحاد» حاکم می‌کند بعد از شکستی که در جام حذفی مقابل ویگان متحمل شدند و رویای چهارگانه‌شان بر باد رفت. گواردیولا ادامه داد: «حتی در بارسلونا وقتی نخستین جام را گرفتم، انتظار نداشتم که در چهار سال 14 جام بگیرم. آدم واقع بینی هستم و فکر می‌کنم در فوتبال اشتباه بزرگی است که شما به آنچه در سه سال آینده رخ می‌دهد، فکر کنید. روی ذهنیت و تلاش ما اثر می‌گذارد و عاقلانه نیست. وقتی از من درباره بردن چهار جام می‌پرسیدند، می‌گفتم تلاشمان را می‌کنیم اما تیم‌های بزرگی از عهده این کار برنیامدند، لیورپول‌های بزرگ، یونایتدهای بزرگ، آرسنال‌های بزرگ و چلسی‌های بزرگ.»
حاضران و غایبان
گابریل ژسوس که نزدیک به دو ماه قبل دچار مصدومیت زانو شده می‌تواند در بازی امشب به میدان برود هرچند تردیدهایی در مورد آمادگی بدنی رحیم استرلینگ وجود دارد. در تیم آرسنال الکساندر لاکازت به دلیل مصدومیت بازی نمی‌کند و هنریک مخیتاریان هم نمی‌تواند بازی کند چون در همین فصل برای منچستریونایتد در جام اتحادیه بازی کرده. داوید اوسپینا هم مثل بقیه بازی‌های حذفی به جای پتر چک دروازه‌بان آرسنال خواهد بود. به گفته آرسن ونگر، مسعود اوزیل احتمالا بازی می‌کند و درباره آرون رمزی باید تصمیم بگیرد.

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر