فوتبال ایران / شناسه خبر: 76809 / تاریخ انتشار : 1396/12/4 19:54
|

وداع باشکوه اوسترسوند با لیگ اروپا / 24 ساعت رویایی سامان در لندن

قدوس پس از درخشش در بازی رفت مقابل آرسنال در ورزشگاه امارات هم درخشید و نشان داد تمجید ونگر اشتباه نبوده.

ایران ورزشی آنلاین / برای اوسترسوند و سامان قدوس، بازی برگشت با آرسنال یک سفر رویایی بود. فرصتی که سال‌ها و ماه‌ها منتظرش بودند. دور شدن از آن برف و سرما و تاریکی و رفتن به زیر نور پروژکتورها. مچ انداختن با یکی از بزرگان اروپا به جای بازی‌های تکراری با تیم‌های لیگ سوئد. مصاحبه با رسانه‌های مطرح اروپایی و تیتر یک شدن. سفر به لندن برای اوسترسوند عبور از دروازه شهرت بود. پایان دوره گمنامی. 90 دقیقه برای حک شدن بر حافظه جمعی اهالی فوتبال.

بازی رفت طوری که دوست داشتند تمام نشد. آرسنال قلعه کوچک «جامکرافت آرنا» را خیلی زود تسخیر کرد. دو گل زودهنگام و گل نیمه دوم اوزیل خیال ونگر را راحت کرد. رویای یک غول‌کشی دیگر و صعود بر باد رفته بود. با این حال سوئدی‌ها برای بازی برگشت انگیزه‌ زیادی داشتند. اگر صعود از دست رفته بود، آنها فرصت داشتند اعاده حیثیت کنند. نشان دهند بازی رفت فقط یک روز بد بود و می‌توانند پا به پای آرسنال بازی کنند.

هواداران هم در این ماموریت بزرگ اوسترسوند را تنها نگذاشتند. پنج هزار هوادار سوئدی برای این بازی تاریخی به لندن رفته بودند. یک دهم جمعیت اوسترسوند! قرار بود در ورزشگاه امارات وداع باشکوهی با لیگ اروپا داشته باشند. خداحافظی با سرهای بالا.

در کاروان اوسترسوند مهمترین چهره کسی نبود جز سامان قدوس. در بازی رفت او تنها بازیکن تیمش بود که توانست نمایشی در حد این مسابقه داشته باشد و مدافعان آرسنال را به دردسر بیاندازد. مارتین کئون، مدافع سابق آرسنال و مفسر تلویزیونی بعد از بازی به تمجید از مهاجم تیم ملی پرداخت و مدعی شد عملکرد او در زمین بهتر از دنی ولبک بوده. هواداران آرسنال هم در شبکه‌های اجتماعی گفته بودند که بهتر است آنها به جای ولبک، قدوس را سوار هواپیما کنند.

چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی قبل از بازی ونگر نظر کئون را تایید کرد و گفت: «بهترین بازیکن اوسترسوند در بازی رفت سامان قدوس بود. او از نظر تکنیکی و تاکتیکی خیلی خوب بود.» کار به جایی رسید که خبرنگاران از سرمربی آرسنال پرسیدند که آیا قرار است مهاجم ایرانی را به تیمش اضافه کند؟

تا همین جا هم سامان توانسته بود برنده باشد، ولی این کافی نبود و می‌خواست روی چمن امارات هم بدرخشد. او قبل از بازی در واکنش به این تمجیدها گفت: «بابت حرف‌های ونگر خیلی خوشحالم. همه می‌دانیم که او چه مرد بزرگی است و چه کارهایی برای آرسنال انجام داده. حضور در این ورزشگاه برایم یک رویاست. دوست دارم روزی بتوانم در یک باشگاه بزرگ بازی کنم. فوتبال اسپانیا را خیلی دوست دارم. طرفدار رئال مادرید هستم و امیدوارم روزی پیراهن این تیم را بپوشم.»

قدوس و یارانش با چنین انگیزه بالایی به زمین رفتند و آرسنال را که منتظر یک بازی آسان بود غافلگیر کردند. ونگر با توجه به فینال یکشنبه جام اتحادیه مقابل منچسترسیتی به اکثر بازیکنان اصلی‌اش استراحت داده بود، هرچند حضور بیرین، کولاسیناچ، ویلشر، مخیتاریان، ایووبی و ولبک برای شکست تیم سوئدی کافی به نظر می‌رسید.

با این حال اوسترسوند با پرس و ضدحملات سریع میزبان را شوکه کرد. دو گل رعدآسا به فاصله 70 ثانیه تیم سوئدی را قبل از دقیقه 25 دو بر صفر پیش انداخت. قدوس با تو پاس دیدنی سازنده هر دو گل بود. او قبل از این یک بار نوری را در موقعیت تک به تک قرار داد، ولی این بازیکن با استپ ضعیف فرصت را از دست داد. در دقیقه 22 او این بار پاس عمقی خوبی برای آیسه فرستاد که او آن را از دست نداد و توانست دروازه اوسپینا را باز کند. یک دقیقه بعد قدوس توپی را که در میانه زمین گرفته بود با یک پاس قطری برای سما ارسال کرد و او بعد از دریبل و فریب چمبرز اوسترسوند را به گل دوم رساند.

اوسترسوند برای جبران شکست بازی رفت فقط یک گل دیگر لازم داشت و تصویر بسته صورت ونگر در این لحظه نشان می‌داد که واقعا نگران است. سرمربی آرسنال در شروع نیمه دوم به همین خاطر مجبور شد گرانیت ژاکا را به زمین بفرستد و آرسنال در اولین حمله جدی توسط کولاسیناچ به گل رسید. آرسنال پس از غافلگیری شروع بازی در نیمه دوم با جنگندگی بیشتری بازی می‌کرد و تلاش زیادی داشت که این بازی خانگی را با شکست به پایان نرساند، با این حال بازیکنان این تیم مثل ولبک فرصت‌های خوبی را از دست دادند. در نهایت اوسترسوند که تا لحظه آخر تلاش کرد توانست به یک برد تاریخی برسد.

آنها هرچند از لیگ اروپا کنار رفته بودندن، پس از بازی به سمت تماشاگران سوئدی رفتند و این موفقیت بزرگ را جشن گرفتند. ویدیویی از این لحظات منتشر شد که قدوس را همراه یکی از هواداران اوسترسوند نشان می‌دهد. این تماشاگر احساساتی که نمی‌تواند اشک‌هایش را پنهان کند لحظاتی طولانی قدوس را در آغوش گرفته و سایر تماشاگران مهاجم ایرانی را تشویق می‌کنند. شاید همین فضای صمیمی و محبوبیت بالاست که قدوس را متقاعد کرد با وجود پیشنهادات خوب قراردادش را تا سال 2020 تمدید کند، با این حال نمایش او در این دو بازی ثابت می‌کند که اوسترسوند سقف کوتاهی برای اوست و دیر یا زود باید منتظر دیدنش با پیراهن یک تیم بزرگ اروپایی باشیم.

قدوس، بهترین بازیکن

پس از این بازی سایت هواسکورد که به تحلیل عملکرد فنی بازیکنان اختصاص دارد سامان قدوس را به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب کرد. او در این بازی دو پاس گل، 7 پاس کلیدی، 3 دریبل، یک شوت و یک تکل داشت. 55 بار به توپ ضربه زد و 1/88 درصد پاس‌هایش صحیح بود که عدد قابل توجهی است. او بابت این عملکرد نمره 74/8 را دریافت کرد که از تمام بازیکنان دو تیم بالاتر بود. نمایش قدوس در امارات نشان داد که ونگر درباره او مرتکب اشتباه نشده و باید منتظر خبر دوباره علاقه باشگاه‌های مطرح اروپا در پنجره بعدی نقل و انتقالات باشیم.

 

captcha
تازه ها
بیشتر