فوتبال ایران / شناسه خبر: 76803 / تاریخ انتشار : 1396/12/3 14:28
|

بازیکنان پرسپولیس در دوحه مسخ بودند!

پرسپولیس در شبی تن به شکست داد که بیش از نیمی از بازیکنانش دچار افت وحشتناکی شده بودند. اتفاقی که در این تیم طبیعی نیست اما در فوتبال امری معمول است و حتی تیم‌های بزرگ نیز دچارش می شوند.

ایران ورزشی آنلاین / انگار بازیکنان پرسپولیس در دوحه مسخ شده بودند و نوعی یخ زدگی و انجماد در حرکات‌شان دیده می‌شد. واکنش‌های‌شان به حملات حریف و دریافت گل‌ها با آرامشی آزاردهنده همراه بود. انگار خیلی‌ها سایه خودشان هم نبودند و به نظر می‌رسید همه حتی از دقیقه 60 با شکست کنار آمده‌اند و دست‌ها را بالا برده‌اند. روحیه جنگندگی تا حدود زیادی نزد بازیکنان مرده بود و از همان لحظه دریافت گل دوم به بعد نمی‌شد به این تیم و بازیکنانی که بشدت افت کرده‌اند، امیدوار بود.

پرسپولیس در دوحه شکست تلخ و سنگینی مقابل السد پذیرا شد و صدرنشینی گروهش را از دست داد. پرسپولیس در شبی تن به شکست داد که بیش از نیمی از بازیکنانش دچار افت وحشتناکی شده بودند. اتفاقی که در این تیم طبیعی نیست و سخت بتوان توجیهش کرد اما در فوتبال امری معمول است و حتی تیم‌های بزرگ نیز دچارش می‌شوند.
این اتفاق در فوتبال مثل هر سیستم اجتماعی دیگری قابل توجیه است. شما همین روزنامه را در نظر بگیرید که شاید در طول هر ماه دو، سه شماره ضعیف داشته باشد. ممکن است دو، سه نفر از بهترین پرسنل و روزنامه نگارانش در یک روز واحد در محل کارشان حاضر نشوند یا با مشکلات خانوادگی و بیرون از محیط کار مواجه شده باشند و افکار منفی و مشکلات روی عملکردشان تاثیر منفی بگذارد. در این شرایط طبیعی است که فردای آن روز شماره ضعیف و کم محتوایی از این روزنامه روی کیوسک خواهید دید.
این مثالی بود برای اینکه بدانید سه‌شنبه شب در پرسپولیس چه اتفاقی افتاد. وقتی زوج شجاع – سیدجلال خراب کرد، انصاری افت وحشتناکی داشت، امیری با درد کتف بازی می‌کرد و همین ترس روی کیفیت بازی‌اش تاثیر گذاشته بود، کمال کامیابی نیا ناآماده بود و نشانه‌های این ناآمادگی را می‌شد در پاس‌های معمولی‌اش هم پیدا کرد. سه شنبه شب حتی زوج خط حمله پرسپولیس هم نمایش ضعیفی داشت تا نیمی از تیم از کار بیفتد.
بازی فصل قبل بارسا در پاریس را به خاطر بیاورید. چند نفر در تیم انریکه ضعیف‌تر از خودشان بودند؟ سوارس خودش بود یا نیمار؟ کی خوب بود؟ از آن بازی چند حرکت خوب از مسی به خاطر می‌آورید؟ آلگری سرمربی میلان می‌گوید فوتبال ورزشی انفرادی است چرا که اگر یازده بازیکن هر تیم خودشان به صورت انفرادی تمرین کنند و آماده باشند و در تمرین تیم هم توسط مربی آماده‌تر شوند با شرایط تاکتیکی متوسط هم می‌توانند تیمی که از نظر تاکتیکی عالی است اما 6 بازیکن ناآماده دارد را شکست بدهد.
اینها جزییات مسابقه است. البته که کادر فنی پرسپولیس نمی‌دانست 7 یا 8 بازیکن این تیم خارج از فرم نرمال خود هستند. شاید مواقعی چنین حس یا اطلاعی وجود داشته باشد و آنگاه مربیان احتمال باخت را حتما با درصد بالاتر در نظر می‌گیرند اما این بار برانکو و همکارانش از این حجم زیاد بازیکن ناآماده بد سورپرایز شدند. اینکه مثلا ببینند وحید امیری و محمد انصاری که همیشه نمایشی استاندارد یا فراتر از آن ارائه می‌دهند خودشان نباشند هم برای کادر فنی عجیب بود هم خود این بازیکنان.
این مساله البته برای هر تیمی که در یک فصل بیش از 40 بازی انجام می‌دهد طبیعی است. شاید مثلا در تورنمنتی مثل جام جهانی یا جام ملت‌ها که تیمی 6 یا 8 بازی انجام می‌دهد چنین اتفاقی رخ ندهد. ممکن است در آنجا هم یک یا دو بازیکن روی فرم نباشند اما اینکه همزمان 7 یا 8 نفر از تیم افت توامانی داشته باشند حداقل در تیم‌های سطح بالا پیش نمی‌آید.
این بخشی از فوتبال است و همه حق دارند هر طور که می‌خواهند نقد کنند ولی وقتی فرگوسن بزرگ می‌گوید برای بردن هر بازی حداقل باید 8 بازیکن آماده داشته باشید از همین موضوع حرف می‌زند. شاید او هم در تیمش شب‌هایی را تجربه کرده که فقط سه یا چهار بازیکن آماده داشته و به همین خاطر با یونایتد در سن سیرو سه گل از میلان می‌خورد و از لیگ قهرمانان کنار می‌رود یا وقتی مقابل پورتو می‌بازد و حذف می‌شود نیز به همین خاطر شکست خورده است.
 حال سوال اینجاست که چرا تیمی با چنین بودجه و پشتوانه‌ای باید مقابل پورتو شکست بخورد و حذف شود یا بارسا چرا باید 3 گل از پاریس دریافت کند؟ جواب روشن و ساده است؛مشکلات در فوتبال در این زمینه‌ها مشکلات مشابهی است. اینکه بگوییم چرا پرسپولیس یک بازی‌اش را با سه گل باخته جواب روشنی دارد. وقتی 60 تا 70 درصد تیم فرم بدی داشته باشند طبیعی است که تیم شکست می‌خورد. شکستی که می‌توانست حتی با نتیجه سنگین‌تری رقم بخورد.

captcha
تازه ها
بیشتر