فوتبال ایران / شناسه خبر: 76786 / تاریخ انتشار : 1396/12/1 12:14
|
جهانبخش، ستاره آلکمار مدعی جدید آقای گلی در هلند

مهاجم نیست اما کفش طلا می‌خواهد

امیر اسدی / این اتفاق از این جهت اهمیت دارد که جهانبخش مهاجم تخصصی نیست و از نوجوانی تا کنون بیشتر در کناره‌های زمین بازی کرده است.

ایران ورزشی آنلاینامیر اسدی / علیرضا جهانبخش با اینکه مهاجم هدف نیست و در این پست بازی نمی‌کند اما خوب بلد است چطور گل بزند. او این روزها مسیر رسیدن توپ به چارچوب دروازه حریف را آموخته و آن را به بهترین شکل در زمین اجرا می‌کند. برای علیرضا فرقی ندارد حریف آلکمار چه تیمی است و در کجای جدول قرار دارد.

او گل می‌زند و البته پاس گل هم می‌دهد. به این امید که روند رو به رشد را ادامه بدهد و در پایان فصل یک رکورد فردی نیز از خود بر جا بگذارد.
جهانبخش در هفته بیست و چهارم مقابل بردا نیز موفق شد گل بزند. این بازی در وات ورلگ استادیوم شهر بردا برگزار شد و 18628 تماشاچی نیز به ورزشگاه آمدند تا برد تیمشان را جشن بگیرند. جهانبخش اما این اجازه را به آنها نداد. او در دقیقه 32 و روی پاس به عقب ویگهورست با شوتی سنگین توپ را به تور دروازه بردا رساند تا نتیجه بازی یک بر صفر به سود میهمان (آلکمار ) شود.
بعد از این گل بردا تلاش کرد به بازی برگردد اما این اتفاق رخ نداد. بازیکنان آلکمار حتی فرصت ندادند بردا موقعیت گلزنی به دست بیاورد و این یعنی پایان نیمه اول با همان گل جهانبخش و نتیجه یک بر صفر به سود آلکمار. برای نیمه دوم، بردا برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده بود؛ حمله همه جانبه به سمت دروازه آلکمار. اما این میهمان بود که روی پاس ادریسی و با ضربه گوس تیل در دقیقه 47 به گل دوم رسید. بازیکنان بردا، ناراحت از دریافت گل دوم، هنوز خودشان را پیدا نکرده بودند که مت سیونجنس در دقیقه 52 و باز هم روی پاس ادریسی آلکمار را 3 بر صفر پیش انداخت.
تلاش بازیکنان بردا و تعویض‌های ایتین ورون بلژیکی هم سودی نداشت تا آلکمار در یک بازی خارج از خانه به یک برد ارزشمند و پرگل دست پیدا کند.
 این بازی، فارغ از اینکه موقعیت آلکمار را در رده سوم جدول تثبیت کرد یک خبر خوب دیگر هم داشت. علیرضا جهانبخش یازدهمین گل خود را مقابل بردا به ثمر رساند تا نام خود را به‌عنوان مدعی جدی تصاحب کفش طلای فوتبال هلند مطرح کند.
او فصل قبل در 30 بازی 11 گل زد اما حالا در هفته بیست و چهارم این آمار را به نام خود ثبت کرده و رکورد فصل قبل خود را ارتقا داده است.
جهانبخش این فصل و فقط در لیگ هلند، 11 گل زده و 8 پاس گل هم داده. آماری که در 23 بازی و 2001 دقیقه حضور او در ترکیب آلکمار به دست آمده است. علیرضا البته در جام حذفی نیز موفقیت‌هایی به دست آورده. او در 4 بازی، 3 پاس گل داده، یک گل به ثمر رسانده و با آلکمار به مرحله نیمه نهایی نیز صعود کرده. او با این آمار، یکی از موثرترین بازیکنان فصل 2018-2017 فوتبال هلند لقب گرفته است.
ستاره ایرانی آلکمار با 11 گل زده در لیگ هلند، تنها 2 بازیکن را بالاتر از خود می‌بیند. لوزانوی مکزیکی از پی اس وی آیندهوون و بورگس هلندی از فاینورد. لوزانو 13 گل در ترکیب صدرنشین لیگ هلند به ثمر رسانده و بورگس آمار 12 گل زده را از خود به ثبت رسانده. جهانبخش اما در تعقیب این 2 مهاجم است و البته عنوان بهترین گلزن آلکمار را نیز در اختیار دارد.
جهانبخش در جدول گلزنان لیگ هلند، بالاتر از ون کینگل (پی اس وی آیندهوون )، ویگهورست (آلکمار )، یانسن (دن هاگ ) و فران سول (ویلم ) قرار گرفته است. نکته جالب اینکه کلاس یان هونتلار، ستاره سابق فوتبال هلند که در باشگاه‌هایی نظیر زئال مادرید، میلان و شالکه نیز سابقه بازی دارد 9 گل برای آژاکس به ثمر رسانده و 2 پله پایین‌تر از جهانبخش است.
بعد از کریم انصاری‌فرد که در لیگ یونان می‌درخشد و مدعی کسب عنوان آقای گلی است یا کاوه رضایی که یکی از بهترین مهاجمان لیگ بلژیک محسوب می‌شود، جهانبخش سومین بازیکن ایرانی است که می‌تواند برای تصاحب کفش طلا امیدوار باشد. بازیکنی که بر خلاف انصاری فرد و رضایی مهاجم هدف نیست و بیشتر در سمت راست خط هافبک و حمله آلکمار بازی می‌کند.
جهانبخش اگر همین روند را ادامه بدهد و در بازی‌های بعد باز هم گل بزند می‌تواند به نخستین بازیکن ایرانی تبدیل شود که در یک لیگ اروپایی عنوان بهترین گلزن را به دست آورده است. این اتفاق از این جهت اهمیت دارد که جهانبخش مهاجم تخصصی نیست و از نوجوانی تا کنون بیشتر در کناره‌های زمین بازی کرده است.
 

 

captcha
تازه ها
بیشتر