فوتبال ایران / شناسه خبر: 76777 / تاریخ انتشار : 1396/11/26 01:52
|

سامان قدوس: به بازی آرسنال فکر نکردیم /اضطراب می تواند ما را بکشد

مهاجم تیم ملی امشب سخت ترین چالش دوران فوتبالش را مقابل مدافعان آرسنال تجربه می کند. این مهمترین بازی تاریخ باشگاه تازه تاسیس اوسترسوند است.

ایران ورزشی آنلاین / تضاد، کلمه‌ای است که وقتی با سامان قدوس صحبت می‌کنید، غیرممکن است با آن مواجه نشوید. او هفته گذشته در جام حذفی سوئد با همبازیان قدیمی‌اش در ترلبورگ روبه‌رو شد.  او چهار سال قبل نخستین بازی‌اش را در تیم جوانان این باشگاه برگزار کرد. در آن بازی که با برد 5 بر یک به پایان رسید کمتر کسی ظرفیت قدوس را تشخیص داد، حتی خودش.  سامان به سایت کانال فوتبال سوئد می‌گوید: «من پاس گل پنجم را دادم، ولی اصلا فکر نمی‌کردم که به اینجا برسم.» مصاحبه مهاجم ایرانی اوسترسوند در آستانه بازی امشب با آرسنال را می‌خوانید:

درباره مسیری که پشت سر گذاشتی چه توضیحی داری؟ دلیل این پیشرفت را چه می‌دانی؟

من در زمان مناسب با اعتماد به نفس مناسب به تیم مناسب پیوستم. در اوسترسوند همه چیز سر جایش قرار داشت و بدون یک مربی که این قدر به شما اعتماد دارد و یک مدیر ورزشی باهوش غیرممکن بود در جای دیگر می‌توانستم چنین پیشرفتی داشته باشم. من به باشگاهی پیوستم که همه چیز در جای درست قرار داشت.

آماده‌سازی شما برای بازی با آرسنال در یک شانزدهم نهایی لیگ اروپا چگونه است؟

ما مثل همیشه آماده بازی می‌شویم. تلاش می‌کنیم راه آنها را ببندیم. این تاکتیکی است که گراهام (سرمربی تیم) و دستیارانش بارها اجرا کرده‌اند و ما به آنها اعتماد داریم. سعی می‌کنیم خواسته آنها را پیاده کنیم و بتوانیم به حریف ضربه بزنیم. خیلی مهم است که به نام بازیکنان حریف و اهمیت این بازی خیلی فکر نکنیم، چون می‌تواند دست و پای ما را قفل کند. اضطراب می‌تواند ما را بکشد. تلاش می‌کنم خیلی به صحبت‌هایی که در رسانه‌ها و شهر شنیده می‌شود توجه نکنم و به اعصابم مسلط باشم.

فکر می‌کنی در آرسنال کسی تو یا سایر بازیکنان اوسترسوند را می‌شناسد؟

(می‌خندد) نه، فکر نمی‌کنم کسی را بشناسند.

درباره این چالش سخت چه فکر می‌کنی؟

این بازی معیار خوبی برای همه بازیکنان تیم است که بدانیم در مقایسه با بازیکنان طراز اول جهان کجا ایستاده‌ایم و فکر می‌کنم همه بازیکنان منتظر آن هستند.

شما با تیم‌های بزرگی مثل گالاتاسرای، هرتابرلین و اتلتیک بیلبائو بازی کرده‌اید، ولی به نظر می‌رسد آرسنال در سطح دیگری است؟

بله همینطور است. به نظر می‌رسد آنها در سطح بالاتری هستند. بازی مقابل آنها هیجان بیشتری دارد.

در ماه‌های گذشته پیشنهادهای مختلفی از لیگ‌های بزرگ اروپا داشتی. شرایط جدید روی روحیه و ذهنیت تو تاثیر نداشته؟

نه. فکر می‌کنم به خوبی توانستم شرایط را کنترل کنم. تمرکزم را حفظ کرده‌ام و تلاش می‌کنم فروتن بمانم و همچنان خودم باشم.

این بازی فرصت خوبی است تا خودت را نشان بدهی.

البته. ما با تیمی روبه‌رو می‌شویم که در بالاترین سطح فوتبال جهان است. این ویترین خیلی خوبی است، ولی فکر می‌کنم حتی در صورت یک نمایش ضعیف آخرین فرصت برای نشان دادن توانایی‌مان نخواهد بود. فرصت‌های دیگری هم وجود خواهد داشت و از این نظر هیچ فشار و اضطرابی وجود ندارد.

دانیل کیندبرگ (رییس باشگاه اوسترسوند) پیشنهاد 50 میلیون کرونی برای تو را رد کرد. با شنیدن این ارقام چه احساسی پیدا می‌کنی؟

این افتخار بزرگی برای من است که چنین پیشنهادهایی رسیده. بابت این موضوع افتخار می‌کنم، ولی من تصمیم گرفتم در اوسترسوند باقی بمانم و حالا باید سخت‌تر از قبل تلاش کنم تا پیشنهادهای بالاتری برسد.

سوای حس افتخار ناراحت نیستی که انتقال تو انجام نشد؟

نه. لیگ سوئد بسیار جذاب است و ما در این مسابقات چالش جذابی خواهیم داشت. دو بازی جذاب هم با آرسنال در پیش داریم و بابت ماندن اصلا ناراحت نیستم.

اوسترسوند برای خرید تو 600 هزار کرون پرداخت، ولی حالا پیشنهادهای خیلی بالایی دریافت کرده‌ای.

چند سال پیش هیچ تیمی برای من یک میلیون پرداخت نمی‌کرد. رقمی که اوسترسوند پرداخت کرد ریسک مالی بزرگی نبود، ولی حالا تیمی مثل سلتاویگو برای من حاضر است 50 میلیون کرون بدهد و بابت این موضوع افتخار می‌کنم.

اوسترسوند در پنجره نقل و انتقالات فواد باشیرو، بازیکن کلیدی‌اش را از دست داد، ولی خودش را با خرید دینو اسلاموویچ، نوا سونکو سوندبرگ و تسفالدت تکی تقویت کرد. درباره شرایط تیم قبل از شروع فصل جدید لیگ سوئد چه فکر می‌کنی؟

فکر می‌کنم امسال تیم بهتری هستیم. روز به روز بهتر می‌شویم. قبل از بازی با آرسنال زمان کمی برای هماهنگی داشتیم، ولی در جریان لیگ سوئد می‌توانیم بهتر و بهتر شویم. یک بار دیگر می‌توانیم ثابت کنیم که می‌توانیم برای رتبه‌های بالای لیگ مبارزه کنیم.

                                                                                        _________________________________________

اوسترسوند به پیشنهادها پشت کرد

گفت‌وگوی قدوس در شروع هفته جاری انجام شده، در حالی که او سه‌شنبه قراردادش با اوسترسوند را تا سال 2020 تمدید کرد. مهاجم ایرانی که در لیگ سوئد و اروپا درخشیده پیشنهادهای مختلفی داشت، ولی جدی‌ترین آنها از سوی سلتاویگوی اسپانیا بود. با این حال اوسترسوند که به مرحله حذفی لیگ اروپا رسیده، حاضر نشد پدیده‌اش را با وجود پیشنهاد 50 میلیون کرونی بفروشد.
قرارداد قدوس تا سال 2019 اعتبار داشت، ولی طرفین حاضر شدند آن را یک سال دیگر تمدید کنند. قدوس درباره این تصمیم گفت: «نشست خوبی با کیندبرگ (مدیر باشگاه) و مدیر برنامه‌هایم داشتم و به این نتیجه رسیدیم که بهترین تصمیم برای من ماندن در همین تیم است. حالا تمرکزم روی این است که فصل خوبی داشته باشم.»

captcha
تازه ها
بیشتر