ورزش ایران / شناسه خبر: 76772 / تاریخ انتشار : 1396/11/23 15:47
|
‌از اتهام‌های مهدی کامرانی تا مهران شاهین‌طبع

‌خودزنی به سبک بسکتبالی‌ها

محسن آجرلو / این چندمین بار است که بازیکن، مربی یا مدیری پس از دور شدن از بدنه قدرت فدراسیون، قهرمانی یا موفقیت‌ها از دست‌های پشت پرده می‌گوید.

ایران ورزشی آنلاینمحسن آجرلو / اعتراض‌ها و به نوعی اتهام‌های بزرگ بسکتبالی‌ها در سال‌های اخیر، بیش از هر چیز حول و حوش قهرمانی لیگ برتر می‌چرخد. از یک طرف دیگر حلقه اتصال این اتهام‌ها هم مهرام است. تیمی که بدون شک بهترین و پر‌افتخار‌ترین باشگاه لیگ در دهه گذشته بوده و به همین دلیل قهرمانی‌ها هم اکثرا با نامش گره خورده. از میان مهم‌ترین اتهام‌های سال‌های اخیر هم اکثرش را می‌شود به مهرام ارتباط داد. چه صحبت‌های مهدی کامرانی در دو سال پیش که تعدادی از قهرمانی‌های خودش با این تیم را زیر سوال برد و چه حرف‌های این روزهای شاهین‌طبع که از دست‌های پشت پرده و اعمال نظر روی نتیجه دیدارها می‌گوید.

این چندمین بار است که بازیکن، مربی یا مدیری پس از دور شدن از بدنه قدرت فدراسیون، قهرمانی یا موفقیت‌ها از دست‌های پشت پرده می‌گوید. دست‌هایی که در خارج از زمین مسابقه یا حتی درون زمین، جام را از دست تیمی در می‌آورند و به دیگری می‌دهند. این صحبت‌ها پیش از این بارها عنوان شده و افراد زیادی از آن صحبت کرده‌اند اما هیچ‌وقت اتفاقی نیفتاده. نه تلاشی برای اثباتش شده و نه شکایتی علیه دروغ بودنش!

اتهام‌های سنگین و عجیب کامرانی
دو سال و چند ماه پیش، مهدی کامرانی پس از دعواهای طولانی با مهرام و مشکلاتی که برای گرفتن بدهی‌اش از این تیم با آن مواجه شد، حرف‌هایی را ضد تیم سابق و قهرمانی‌هایش مطرح کرد که هیچ‌گاه سابقه نداشت. کامرانی در صحبت‌هایش که تیرماه 94 منتشر شد، به صراحت گفت که تعدادی از قهرمانی‌هایش با مهرام را به حساب نمی‌آورد چراکه عوامل بیرونی در آن دخیل بوده. کامرانی البته اعتراف کرد که زمان قهرمانی‌ها این موضوعات را نمی‌دانسته و بعد‌ها در ارتباط با تیم‌های روبه‌رو، برخی حقایق برایش آشکار شده است!
آن حرف‌های مهدی کامرانی که بعد‌ها مشخص شد، به برتری‌های مهرام برابر ذوب‌آهن در فینال لیگ برتر برمی‌گشته و به نوعی در پی ارتباط و صحبت با سرمربی وقت آن تیم بوده، هیچ‌گاه به طور جدی بررسی نشد. او واکنش‌های تندی از هم تیمی‌هایش یعنی صمد و حدادی دریافت کرد و مشحون هم مثل همیشه در کمال آرامش صحبت‌هایش را رد کرد اما مدتی بعد فراموش شد! هیچ‌گاه کسی دنباله حرف‌های او را نگرفت که اگر راست می‌گوید سند و مدرکی ارائه دهد. در مقابل مهرامی‌ها هم هیچ‌گاه تلاشی نکردند تا این اتهام بزرگ را محکوم و بی‌گناهی‌شان را ثابت کنند.
بازیکنی در قامت مهدی کامرانی که یکی از بهترین گاردهای تاریخ بسکتبال ایران است، حرف‌هایی را زد و رفت و البته از آن روز به بعد دیگر در لیگ ایران به میدان نرفت و در یک سال گذشته هم خبری از او نبود تا همین چند روز پیش که در گفت و گویی اعلام کرد می‌خواهد به بسکتبال برگردد و دیگر هم البته به دست‌های پشت پرده اشاره نکرد!
 
خودزنی به سبک شاهین‌طبع

مهران شاهین‌طبع در دو سال گذشته، در شرایطی که مربی تیم ملی هم بود و نزدیک‌ترین مربی به بدنه فدراسیون و شخص رییس، هدایت پتروشیمی را بر عهده گرفت و دو قهرمانی بی‌ دردسر را به کارنامه‌اش اضافه کرد. در سال‌هایی که برخی مربیان مانند مصطفی هاشمی (در دانشگاه آزاد) از تلاش‌های فدراسیون برای قهرمان کردن پتروشیمی گفتند و از وجود مدارک و تکه‌هایی از بازی صحبت می‌کردند که این ادعا را ثابت می‌کنند.
دو سال پیش محمود مشحون در اقدامی کم سابقه برای بازی هفتم شهرداری اراک و دانشگاه آزاد راهی اراک شد و از نزدیک این بازی را تماشا کرد و همین اتفاق هم حرف و حدیث‌های دیگری به راه انداخت. با این حال هیچ‌وقت نه فیلمی منتشر شد و نه سند و مدرکی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت و باز هم این صحبت‌ها در حد در گوشی یا اظهارنظری بدون سند و مدرک باقی ماند!
لیگ برتر امسال اما در حالی پس از مدت‌ها فینال جذاب و نزدیکی را به خود می‌بیند که دیگر خبری از مهران شاهین‌طبع نیست. او در نیمه نهایی رقابت را به مهرام واگذار کرد و با غلبه بر نفت آبادان، دیگر فینالیست دو سال گذشته، روی سکوی سوم قرار گرفت. از دست رفتن قهرمانی برای پتروشیمی که در طول لیگ تنها یک باخت داشت و خودش را قهرمان بلامنازع می‌دانست، آنقدر شاهین‌طبع را آزار داده که قهرمانی‌های گذشته خودش را هم زیر سوال ببرد تا بگوید این بار با نفوذ رییس قبلی و رییس کمیته داوران بازنده شده است!
شاهین‌طبع پس از سومی تیمش در لیگ گفته است: «اسناد و مدارکی داریم که رییس سابق فدراسیون بسکتبال کشور و آقای آوانسیان برخی داوران را تحت تاثیر خود قرار دادند تا دو تیم خوزستانی برای سومین سال پیاپی به فینال صعود نکنند. مکالماتی از رییس سابق فدراسیون بسکتبال با برخی داوران به دست ما رسیده که برخی نتایج را داوران رقم بزنند. در هر دادگاهی یا کمیته انضباطی فدراسیون بسکتبال این مدارک را حاضریم ارائه دهیم که ثابت کنیم موانعی برای صعود خوزستانی‌ها به فینال وجود داشت.»
او در ادامه قهرمانی‌های خودش را هم زیر سوال برده است: «حتی در سال‌هایی که تیم‌های من هم قهرمان شد می‌توان گفت یک یا دو قهرمانی آن، با باند‌بازی صورت گرفت و اصلا قابل قبول نبوده زیرا پشت صحنه اتفاقاتی افتاد که با روحیات ورزش همخوانی نداشت.»

تایید دست‌های پشت پرده!

پس از صحبت‌های شاهین‌طبع، سرپرست دانشگاه آزاد هم صحبت‌های او را تایید کرد. سرپرست تیمی که آن هم به مهرام باخته و از دور رقابت‌ها کنار رفته است. عامری درباره جنجال‌های داوری بازی دانشگاه آزاد برابر مهرام نیز می‌گوید: «همانطور که رییس وقت کمیته داوران هم تایید کرده بازی آخر پلی‌آف را به اشتباه داوری باختیم و چیزی که آقای شاهین‌طبع گفته صحیح است. به نظر من هم دست‌های پشت پرده وجود دارند.»
او ادامه می‌دهد: «چرا یک باشگاه باید یک داور قدیمی را استخدام کند؟ کسی که رییس داورهای آسیا و جزو داورهای مهم بوده. این حتما تاثیرگذار خواهد بود.»
شایعه شده یکی از نزدیکان تیم مهرام با چند داور رابطه نزدیکی دارد. عامری در این باره نیز اینطور اظهار نظر می‌کند: «می‌دانم که بعد از آن بازی هم یکی از نزدیکان تیم حریف داورها را سوار ماشین کرده و با خودش برده. من پرسیدم که چرا این اتفاق افتاده، گفتند با هم دوست هستند و ایراد ندارد. مد شده تیم‌ها به جای مربی و بازیکن یک داور قدیمی استخدام می‌کنند. شاید ما هم سال بعد همین کار را کردیم.»
می‌بینیم که این اتفاق‌ها تمامی ندارد. هر از چندی تیم‌ها، بازیکنان و مربیانی که دست‌شان از جام‌ها و قهرمانی‌های‌شان کوتاه می‌شود، اتهام‌هایی را مطرح می‌کنند که دو حالت بیشتر دارد. یا حقیت دارد و آنها چون از این دست‌های پشت پرده سودی نمی‌برند، معترض شده‌اند و یا همه چیز اتهام‌هایی بی‌اساس است.
هنوز هم سوال بزرگ این است که چرا این تهمت‌ها و اتهام‌های به این بزرگی، توسط هیچ کسی پیگیری نمی‌شود؟ نه فدراسیون، نه کمیته انضباطی، نه تیم‌ها و افراد متهم شده و نه مراجع قضایی. البته اینطور که به نظر می‌رسد شکایتی صورت نمی‌گیرد که پای مراجع قضایی به ماجرا باز شود اما فدراسیون که می‌تواند با تشکیل کمیته انضباطی، یک بار برای همیشه به این اتهام‌ها پاسخ دهد و همه چیز را روشن کند.
بزرگترین سوال هم همین است. آیا بسکتبال دست‌های پشت پرده دارد؟

 

کلیدواژه
بسکتبال
captcha
تازه ها
بیشتر