فوتبال ایران / شناسه خبر: 76771 / تاریخ انتشار : 1396/11/23 15:36
|

فوتسال چهره معصوم و آرامی که ورزش اول ایران است

حمیدرضا عرب / محبوبیت فوتسال در میان ایرانی‌ها به حدی است که بسیاری از ورزشکاران دیگر رشته‌ها نیز آن را تجربه کرده‌اند و کم ورزشکارانی هستند که لااقل یک بار پای‌شان به توپ فوتسال نخورده باشد.

ایران ورزشی آنلاینحمیدرضا عرب / دوازدهمین قهرمانی فوتسال ایران در آسیا شاید برای مخاطبان میلیونی این رشته تکراری گاها بی‌اهمیت شده باشد اما به واقع چنین موقعیت رفیعی برخاسته از زحمات و مشقت‌های بسیاری است که در راه آماده‌سازی این تیم کشیده شده و نباید نتایج به دست آمده را ساده و اتفاقی بدانیم.

ظهر دیروز پس از برتری 4 بر صفر فوتسال ایران مقابل ژاپن علاوه بر اهدای جام قهرمانی به تیم ملی فوتسال ایران، محمد طیبی و اصغر حسن‌زاده به‌ عنوان آقای گل و برترین بازیکن جام برگزیده شدند. افتخاراتی که نتیحه ماه‌ها تلاش در تمرین‌های سخت و طاقت‌فرسای تیم ملی فوتسال و حضور مداوم بازی‌های باشگاهی است.
باید توجه داشت که موفقیت‌ها در شرایطی به دست آمده که این ورزش جام‌گیر همواره مورد بی‌مهری و بی‌توجهی رسانه‌ای قرار گرفته و پردازش آنچنانی به آن نمی‌شود. مضاف بر آن در روزهایی که تیم ملی فوتسال در چین تایپه حضور داشت شرایط سخت غذایی بر اردوی تیم ملی سایه افکند و بسیاری از ملی‌پوشان به سبب تغذیه نامناسب با ضعف بدنی مواجه بودند. برگزاری بازی نیمه نهایی یک روز پس از بازی صعود به یک چهارم نهایی را هم باید از جمله دشواری‌های فوتسالیست‌های با اخلاق ایران در این دوره از رقابت‌ها دانست.
فوتسال ایران سال‌هاست در قاره آسیا حرف اول را می‌زند و به جز 3 دوره که از رسیدن به جام قهرمانی بازماند، در دوازده دوره قهرمان شده که این تعداد قهرمانی در پانزده دوره برگزاری رقابت‌های آسیایی عملکرد فوق‌العادی محسوب می‌شود. حفظ این موقعیت و تکرار پی در پی قهرمانی‌ها کار دشواری است که به واسطه برگزاری منظم لیگ برتر فوتسال، غنای تکنیکی فوتسالیست‌های ایرانی و هزینه‌های مالی فدراسیون فوتبال به دست آمده است. در این میان نقش ناظم‌الشریعه را نیز نباید انکار کرد.
مربی ساده و بی‌آلایشی که راه مربیان قبلی و مردان بزرگی همچون حسین شمس را به خوبی پیمود و توانست به ‌عنوان یک هماهنگ کننده و مدیر نقش خود را به نحو احسن اجرا کند.
در عین حال نباید فراموش کرد که موقعیت امروز فوتسال ایران، برخورداری از محیطی آرام و بی‌حاشیه بوده و بازیکنان این تیم همواره کوشیده‌اند با دوری از مسائل بازدارنده به تمرین و آماده‌سازی بپردازند. شاید اگر حاشیه‌هایی که در فوتبال، کشتی و حتی والیبال وجود دارد، در فضای فوتسال هم حاکم بود، قهرمانی‌های مداوم در رقابت‌های آسیایی به دست نمی‌آمد اما به طور کلی روح فوتسال با حاشیه‌ها بیگانه است و مربیان ملی کوشیده‌اند بازیکنان خود را از ورود به این فضا دور نگه دارند.
وضعیتی که باید به یک الگوی کاری برای دیگر مربیان هم بدل شود. چه اکنون که ناظم‌الشریعه در راس کار است و با شخصیت مثال‌زدنی خود آرامش مطلق را بر تیم حاکم کرده و چه در گذشته که سکان هدایت تیم ملی در دستان حسین شمس بود هیچ‌گاه نمی‌دیدیم که فوتسال از دایره ادب خارج شود. در حقیقت چهره‌های معصومی که از بازیکنان باقی مانده و ما آنها را در قاب تصاویر می‌بینیم محصول این آموزه‌ها است. شاید یکی از دلایلی که موجب افزایش محبوبیت فوتسال در میان مردم شده نیز همین سادگی و متنانت باشد. ورزشی که پایه‌های آن از کوچه و خیابان ریخته و به سالن کشیده شد.
محبوبیت فوتسال در میان ایرانی‌ها به حدی است که بسیاری از ورزشکاران دیگر رشته‌ها نیز آن را تجربه کرده‌اند و کم ورزشکارانی هستند که لااقل یک بار پای‌شان به توپ فوتسال نخورده باشد یا فضای این بازی را در کوچه و خیابان تجربه نکرده باشند. فوتسال تنیده در تار و پود ما ایرانی‌هاست و به واقع می‌توان امروز ادعا کرد که نخستین ورزش در ایران محسوب می‌شود؛ ورزشی که مدارس، کارخانجات، ادارات، موسسات، نظامی‌ها و حتی طلاب را هم درگیر خود کرده است.

عکس: fut5al.ir

کلیدواژه
فوتسال
captcha
تازه ها
بیشتر