فوتبال ایران / شناسه خبر: 76770 / تاریخ انتشار : 1396/11/23 15:30
|
فوتسال ایران برای دوازدهمین بار قله فوتبال آسیا را فتح کرد

همیشه آن بالا

ما رخ به رخ ایران بازی کردیم و بازیکنان نقشه تیم را تا لحظه آخر پیاده کردند. باید برخی از نقاط ضعف‌مان مثلا در خط دفاع را برطرف کنیم، ولی مطمئن باشید ژاپن در آینده قوی‌تر و موفق‌تر از قبل برمی‌گردد.

ایران ورزشی آنلاین / تیم ملی فوتسال ایران با پیروزی 4 بر صفر مقابل ژاپن برای دوازدهمین بار قهرمان آسیا شد. دیروز در تایپه شاگردان ناظم‌الشریعه با وجود رقابت نزدیک شروع بازی توانستند سرسخت‌ترین حریف‌شان در آسیا را شکست دهند و از عنوان قهرمانی دو سال قبل در تاشکند دفاع کنند.

هر دو تیم بازی را با پرس سنگین شروع کردند و برونو گارسیا، سرمربی ژاپن با تعویض‌های متوالی موفق شد فشار بالای تیمش را حفظ کند. در این شرایط ایران هم مجبور شد همین رویه را در پیش بگیرد.
اولین خطر بازی را مهدی جاوید به‌وجود آورد، ولی ژاپن در ادامه این نیمه ضربات بیشتری به چارچوب داشت و در دقیقه 17 حتی ضربه نیشیتانی به تیر دروازه خورد. با این حال ایران موفق شد یک دقیقه مانده به پایان وقت اول به گل برسد. فرهاد توکلی پاس هیگور پیرس، دروازه‌بان باتجربه ژاپن را در میانه راه قطع کرد و پس از پیشروی توپ را مقابل دروازه خالی به حسن‌زاده رساند تا اولین گل فینال را به آسانی به ثمر برساند.
ژاپن در نیمه دوم نتوانست ریتم پرفشار نیمه اول را حفظ کند و خیلی زود گل دوم را دریافت کرد. در دومین دقیقه این نیمه توکلی موفق شد از فاصله نزدیک دروازه حریف را باز کند. در دقیقه 29 نوبت حسن‌زاده بود که برای دومین بار گل بزند. کاپیتان تیم ملی پاس خوب اسماعیل‌پور را با ضربه‌ای دقیق به سمت دروازه زد که پس از برخورد به تیر عمودی به تور چسبید.
خط دفاع تیم ملی در این دقایق نفوذناپذیر بود و سرمربی ژاپن در پنج دقیقه پایانی تصمیم گرفت از پاورپلی استفاده کند. ماریوکا، گلزن این تیم جای دروازه‌بان را گرفت و ژاپن با پنج بازیکن حمله می‌کرد، با این حال این تیم نتوانست دروازه صمیمی را باز کند و در عوض این طیبی بود که در آخرین دقیقه بازی موفق شد روی یک ضدحمله دروازه خالی حریف را باز کند.

طیبی آقای گل شد
ستاره لژیونر فوتسال ایران با گلی که در ثانیه‌های آخر فینال زد توانست آقای گل مسابقات شود. طیبی در جام ملت‌های ۲۰۱۴ فوتسال آسیا با ۱۵ گل در صدر جدول برترین گلزنان قرار گرفت و دو سال قبل هم در این رقابت‌ها پس از سوفات تایلندی در رده دوم ایستاد اما امسال مجددا توانست با ۱۴ گل به‌عنوان آقای گلی جام ملت‌ها برسد.
شماره ۱۰ تیم ملی در دیدار با هر یک از تیم‌های میانمار، چین و تایلند موفق به هت‌تریک شده بود، دو بار در هر مسابقه مقابل عراق و ازبکستان گلزنی کرد و امروز هم در فینال چهارمین گل تیم ایران را به ثمر رساند تا قاطعانه عنوان آقای گلی را به دست آورد.
پس از طیبی، دو بازیکن دیگر تیم ملی ایران هم در جدول گلزنان به ترتیب در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند. علی‌اصغر حسن‌زاده که در فینال دبل کرد در این رقابت‌ها ۱۲ گل به ثمر رساند و مهدی جاوید نیز ۱۰ گل زد. تیم ملی فوتسال ایران در این مسابقات موفق شد 50 گل بزند و با فاصله بهترین خط حمله را به دست آورد.


حسن‌زاده، باارزش‌ترین بازیکن
علی‌اصغر حسن‌زاده هرچند در جدول گلزنان دو گل کمتر از طیبی زد، ولی توانست عنوان بهترین بازیکن مسابقات را به دست آورد. او با زدن دو گل به ژاپن در بازی فینال در بازی نهایی هم نقش پررنگی داشت.
 او بعد از بازی گفت: «قطعا قهرمانی حس شیرینی است. توانستیم مقتدرانه و با نتیجه 4 بر صفر ژاپن را شکست دهیم و قدرت تیم ایران را به نمایش بگذاریم. همیشه به تیم‌های آسیایی و به ویژه ژاپن احترام می‌گذاریم؛ به تیم ژاپن تبریک می‌گویم که بازی پایاپایی به نمایش گذاشتند و همیشه تیم قدرتمندی بوده‌اند.»
 این هفتمین مصاف ایران و ژاپن در فینال بود و حریف شرق آسیا تنها در یکی از این فینال‌ها توانسته به پیروزی برسد.

ازبکستان سوم شد
در بازی رده‌بندی ازبکستان موفق شد با شکست عراق به ‌عنوان سوم برسد. بازی دو تیم در وقت قانونی و اضافه با تساوی 4 بر 4 به پایان رسید، ولی ازبکستان در ضربات پنالتی موفق شد به برتری 2 بر یک برسد.
 ازبکستان که دو سال قبل در خانه موفق شده بود حریف ایران در فینال جام ملت‌های آسیا شود، با کسب رتبه سوم عملکرد نسبتا خوبی داشت.
عراق که دستش از مدال کوتاه ماند به‌عنوان تیم جوانمرد مسابقات انتخاب شد.


ناظم‌الشریعه: خوشحال‌‌ترین فرد هستم
ناظم‌الشریعه، سرمربی تیم ملی فوتسال در واکنش به نمایش مقتدرانه و قهرمانی تیمش در فینال گفت: «قبل از هرچیز می‌خواهم از تمام کسانی که در این راه به ما کمک کردند تشکر کنم. من خوشحال‌ترین فرد حاضر در سالن هستم. به بازیکنانم افتخار می‌کنم، ولی باید بگویم که به تمام تیم‌های حاضر در این مسابقات احترام می‌گذاریم.» برونو گارسیا، سرمربی اسپانیایی ژاپن هم گفت: «می‌خواهم به تیم ملی ایران بابت این قهرمانی تبریک بگویم. ولی باید اضافه کنم که به تیم خودم هم افتخار می‌کنم. ما رخ به رخ ایران بازی کردیم و بازیکنان نقشه تیم را تا لحظه آخر پیاده کردند. باید برخی از نقاط ضعف‌مان مثلا در خط دفاع را برطرف کنیم، ولی مطمئن باشید ژاپن در آینده قوی‌تر و موفق‌تر از قبل برمی‌گردد.»

کلیدواژه
فوتسال
captcha
تازه ها
بیشتر