یادداشت / شناسه خبر: 76767 / تاریخ انتشار : 1396/11/16 15:43
|

‌قلعه‌نویی تمام نمی‌شود

فرشاد کاس‌نژاد / قلعه‌نویی که با موضع‌گیری‌ اخیرش و طرح انتقادات سیاسی و اجتماعی، به نیکی کوشش کرد تا شفاف‌تر از سلبریتی‌ها موضع بگیرد، برای پس گرفتن جایگاهش در مربیگری وابسته به این موضع‌گیری‌ نیست.

ایران ورزشی آنلاینفرشاد کاس‌نژاد / اگر در آن دسته از دوستداران فوتبال هستید که سیاق مربیگری امیر قلعه‌نویی را نمی‌پسندید، دیروز یکی از روزهایی بود که می‌توانستید تجدید نظر کنید. فرصتی برای اینکه بدانید او تمام نمی‌شود و برای نفی او نشانه‌های پیشین همیشه کارآیی خود را از دست می‌دهند. چیزی در چنته دارد که همیشه بازی را عوض می‌کند، برمی‌گردد و داستان تازه‌ای می‌نویسد.

امیر قلعه‌نویی که با موضع‌گیری‌های اخیرش و طرح انتقادات سیاسی و اجتماعی، به نیکی کوشش کرد تا شفاف‌تر از سلبریتی‌ها موضع بگیرد، برای پس گرفتن جایگاهش در مربیگری وابسته به این موضع‌گیری‌ها نیست. او وسط زمین فوتبال به فوتبال برگشته و تیمش را به رتبه دوم لیگ برتر آورده، جایگاهی که ذوب‌آهن بعد از فصل 89 - 88  هرگز به دست نیاورده بود. برای ذوب آهن آنچه این عنوان تازه را جذاب‌تر می‌کند، گذر از روزهای سخت با امیر قلعه‌نویی است. قلعه‌نویی تمام تجربه‌اش را به کار گرفت تا با ذوب‌آهن به روزهای خوب برسد و در کنفرانس پس از بازی این شعر را زمزمه کند: موی سپید را فلکم رایگان نداد / این رشته را به نقد جوانی خریده‌ام
قلعه‌نویی از چهره‌های موثر مربیگری در تاریخ فوتبال ایران است، سال‌هایی را با استقلال به اوج رسید که بدون آن جام‌ها استقلال قابل تصور نیست. او در استقلال نقشی بزرگ را روی نیمکت ایفا کرد، نقشی که دیگران با ادعاها و اداهای بسیار در استقلال برای تکرارش ناکام بودند. فراموش نکنیم که قلعه‌نویی در سه سال اول حضورش در استقلال چقدر کوشش کرد تا بتواند پروژه‌اش را به سرانجام برساند و فرصتی شبیه به همین را مربی دیگری از نسل تازه در استقلال به باد داد. قلعه‌نویی شاید استقلال را با ناکامی ترک کرده باشد اما او هر بار نشان داده که بعد از جدایی‌اش از استقلال به تیم دیگری می‌رود و مثل یک مربی جوان پی اثبات موفقیت‌های تازه می‌دود و راه را برای بازگشت هموار می‌کند. این انگیزه برای مربیگری و این هیاهو و اشتیاق از او مربی برنده‌ای ساخته است. تیغ قلعه‌نویی هنوز می‌برد و مخالفانش هم شاید دیگر پذیرفته‌اند که انتقاد از او با طرح اینکه مربیگری‌اش سنتی است، بیشتر به یک شوخی یا اطوار شباهت دارد و حتی مخالفانش هم به این انتقاد دستمالی شده پناه نمی‌برند.
قلعه‌نویی تمام نمی‌شود. او داستان تازه‌ای نوشته و نشان می‌دهد که قصه‌اش جذابیت برای ادامه دارد. ذوب‌آهنی که بازنده لیگ در سالیان اخیر بود و تکرار نایب قهرمانی‌های دهه هشتاد هم برایش رویا شده بود، دوباره جان گرفته و می‌تواند در اصفهان تیم اول شهر باشد. امیر قلعه‌نویی در ذوب‌آهن روزهای تلخ را پشت سر گذاشت تا بازی را به دست خود عوض کند و دیروز را ببیند، روزی که باید به او حق بدهیم چند طعنه هم به وینفرید شفر بزند.

 

captcha
تازه ها
بیشتر