فوتبال ایران / شناسه خبر: 76766 / تاریخ انتشار : 1396/11/16 15:38
|

سوال از کی‌روش برای دعوت خانزاده / مدافع جهانی!

امیر اسدی / کسی نمی‌داند چرا کارلوس کی‌روش همیشه در آستانه جام جهانی یا تورنمنت‌های مهمی چون جام ملت‌های آسیا، نام خانزاده را به یاد می‌آورد و او را به تیم ملی دعوت می‌کند.

ایران ورزشی آنلاینامیر اسدی / حضور محمدرضا خانزاده در اردوی یک‌روزه و بازیابی تیم ملی همه را شگفت‌زده می‌کند. بازیکنی که هر وقت به عضویت باشگاهی درمی‌آید، بلافاصله به تیم ملی دعوت می‌شود. انگار تنها ملاک دعوت از خانزاده به تیم ملی، بازی در لیگ برتر است. کیفیت هم برای کی‌روش مهم نیست، از نظر او خانزاده فقط بازی کند تا به تیم ملی دعوت شود.

این مدافع 25 ساله، در جام جهانی 2014 نیز سورپرایز فهرست کارلوس کی‌روش بود. آن زمان در لیگ برتر مدافعانی حضور داشتند که هم باکیفیت بودند و هم پرتجربه اما مشخص نشد چه اتفاقی افتاد که خانزاده به برزیل رفت و آنها نه. او به جام جهانی رفت اما فرصتی برای حضور در ترکیب تیم ملی ایران پیدا نکرد. توریست بهترین کلمه‌ای بود که می‌شد درباره حضور عجیب خانزاده در فهرست 23 نفره کی‌روش به کار برد.
حالا و 4 سال بعد از آن ماجرا، جام جهانی نزدیک است و خانزاده هم به اردوی تیم ملی راه پیدا کرده و در فهرست کی‌روش جایگاهی به دست آورده. او صرفنظر از کیفیتی که در لیگ برتر و ترکیب خط دفاع پدیده به نمایش می‌گذارد، به تهران می‌آید، در اردوی یک روزه تیم ملی شرکت می‌کند و سپس به مشهد برمی‌گردد تا نشان دهد یکی از گزینه‌های کی‌روش برای حضور در جام جهانی 2018 است.
خانزاده بعد از نیم‌فصل بازی در ذوب‌آهن، به جام جهانی 2014 رفت. او بعد از جام جهانی، یک فصل در پرسپولیس حضور داشت و فقط 17 بازی برای این تیم انجام داد. فولاد مقصد بعدی این مدافع بود. خانزاده در فولاد چندان فرصت عرض اندام پیدا نکرد. او به قدری ضعیف کار کرد که در طول یک فصل با حواشی فراوانی مواجه شد و در پایان 11 بازی و 903 دقیقه حضور در زمین را به نام خود ثبت کرد.
بعد از فولاد، خانزاده مدتی بدون تیم بود تا اینکه مشکی‌پوشان را مشتری خود دید. او به مشهد رفت و 20 بازی برای این تیم انجام داد و در نهایت همراه مشکی‌پوشان در لیگ برتر باقی ماند. او یکی از بازیکنان موثر مشکی‌پوشان بود و البته یکی از دلایل بقای جادویی این تیم در لیگ برتر. برای لیگ هفدهم و با توجه به این درخشش، پدیده خواهان جذب خانزاده شد و او هم به این پیشنهاد پاسخ مثبت داد.
خانزاده لیگ هفدهم را با پدیده آغاز کرد و از ابتدا در ترکیب این تیم قرار گرفت. او تا پایان هفته بیست و دوم، 18 بازی برای پدیده انجام داده و 4 گل به ثمر رسانده. البته همه می‌دانیم که وظیفه اصلی یک مدافع محافظت از دروازه خودی است و نه گشودن دروازه حریف. خانزاده اما وظیفه اصلی خود را به نحو احسن انجام نداده ولی در دومی موفق بوده و گل‌های سرنوشت‌سازی هم زده.
پدیده این فصل در 22 بازی 26 گل دریافت کرده. نکته جالب اما آمار خانزاده است. او 18 بار برای پدیده به زمین رفته و این تیم 22 گل دریافت کرده. یعنی در 4 بازی که خانزاده یا محروم بوده  یا روی نیمکت نشسته، پدیده فقط 4 گل دریافت کرده است. خانزاده در 2 بازی که پدیده مقابل سپاهان و تراکتورسازی شکست سنگینی را متحمل شده در ترکیب ثابت حضور داشته و روز موفقی را سپری نکرده است.
همه این آمار نشان می‌دهد آمادگی خانزاده به هیچ وجه قابل قیاس با مدافعان فعلی تیم ملی نیست. او نه مثل پورعلی گنجی بهترین روزهای فوتبالش را سپری می‌کند و نه مانند سیدجلال حسینی بی‌رقیب و باطراوت است. او هرگز مدافعی در حد و اندازه‌های بازی در جام جهانی نیست. کسی هم نمی‌داند چرا کارلوس کی‌روش همیشه در آستانه جام جهانی یا تورنمنت‌های مهمی چون جام ملت‌های آسیا، نام خانزاده را به یاد می‌آورد و او را به تیم ملی دعوت می‌کند.
کی‌روش قبل از جام جهانی 2014 نیز پاسخی به این پرسش نداد و حالا هم قطعا نیازی نمی‌بیند درباره خانزاده و انتقادهایی که درباره دعوتش به تیم ملی وجود دارد توضیحی بدهد. او البته مسوول فنی تیم ملی است و این اختیار را دارد که نام بازیکنان مورد نیاز خود را در فهرست قرار دهد. خانزاده هم یکی از آنها است اما در مورد این بازیکن سلیقه کی‌روش با فوتبال ایران و آماری که وجود دارد کاملا متفاوت است.

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر