فوتبال ایران / شناسه خبر: 76762 / تاریخ انتشار : 1396/11/14 14:41
|

محکوم به سقوط، مثل خصوصی‌های عجیب و غریب

سقوط تیم‌های پرتماشاگر که شهروندان رشت، مشهد یا اهواز به آنها دل بسته‌اند، اتفاق ناگواری برای فوتبال است، فوتبالی که تیم‌های بی‌تماشاگر، دولتی و متمول دارد که از بازی برای سکوهای خالی دست برنمی‌دارند.

ایران ورزشی آنلاین / سیاه‌جامگان، استقلال خوزستان و سپیدرود با سقوط فاصله چندانی ندارند. نفت تهران تا چند هفته پیش در ناامیدی چیزی از اینها کم نداشت اما سپاهان و تراکتورسازی که فاصله‌شان با قعرنشین‌ها ناچیز بود، امیدشان همیشه بیشتر بود، در تمام هفته‌های ناامیدی و ناکامی.

آنچه تراکتورسازی و سپاهان را نزد مخاطبان فوتبال نزدیک به سقوط جلوه نمی‌داد، چند عامل کلیدی است. هر دو تیم در فوتبال ایران متمول محسوب می‌شوند، هر دو تیم به رغم سوءمدیریت، ساختار مدیریتی قوی‌تری در مقایسه با قعرنشین‌ها دارند. هر دو تیم سابقه موفقیت در سالیان اخیر دارند و چندان شکننده نیستند و راه نجات را پیدا می‌کنند، بخصوص سپاهان که سقوطش غیرممکن به نظر می‌رسد.
سیاه‌جامگان، استقلال خوزستان و سپیدرود بیش از بقیه در خطر سقوط هستند‌. از روزی که هومن افاضلی به نفت تهران رفت، همه چیز در بی‌حساب و کتاب‌ترین تیم لیگ برتر عوض شد و نتایجی با افاضلی رقم خورد که از تغییرات اساسی در نفت تهران خبر می‌داد. این اتفاق اما به رغم تغییرات در سپیدرود و سیاه‌جامگان رخ نداد و امیدواری‌ها چندان بیشتر نشد.
سه تیمی که در این فصل با چالش‌های مالی بزرگی مواجه‌اند و خصوصی هم اداره می‌شوند فاصله‌ای تا سقوط ندارند و این سرنوشت قابل پیش‌بینی تیم‌های کم‌بضاعت و خصوصی در فوتبال ایران است. غم‌انگیز این است که سیاه‌جامگان (با بهره بردن از پیشینه ابومسلم در مشهد) و استقلال خوزستان (با سود جستن از پیشینه استقلال اهواز) و سپیدرود از تیم‌هایی هستند که از پشتوانه مردمی در شهرشان برخوردارند اما در فوتبال ایران درآمدزایی به واسطه تماشاگران چندان ساز و کار حرفه‌ای ندارد.
تیم‌های کوچک و خصوصی در فوتبال ایران چون برای سرمایه‌گذاری خصوصی توسط شرکت‌ها یا اشخاص یا نهادهای خصوصی شرایط مناسبی ندارند، اغلب به دست سرمایه‌گذارانی اداره می‌شوند که اهداف روشن ورزشی و اقتصادی ندارند و همیشه تردید‌برانگیز به فوتبال وارد می‌شوند و دلیل ناکامی‌شان بیش از آنکه بحران‌های اقتصادی باشد، سوءمدیریت و نامعلوم بودن اهداف است.
این واکنش فوتبال به این رویکرد در مدیریت باشگاه است و ناکامی و سقوط را رقم می‌زند و مگر ممکن است با ترکیب چالش‌های مالی و سوءمدیریت و اهداف نامعلوم در تیمداری، بتوان به موفقیت رسید؟
سپاهان در یک قدمی قعرنشین‌هاست، چسبیده به سپیدرود اما سپاهانی‌ها حق دارند کمتر از سپیدرودی‌ها نگران باشند. سابقه و تجربه دو تیم متفاوت است و سقوط را برای یک‌سو بیشتر محتمل می‌کند.
 تراکتورسازی دیروز حرکتی تازه را شروع کرد و با ساغلام نتیجه امیدوارکننده‌ای گرفت. سپاهان هم با ابراهیم‌زاده، مربی باتجربه‌ و جدیدش به هفته‌های آینده امیدوار است اما فراموش نکنیم که سپیدرود و سیاه‌جامگان مربیان بی‌تجربه‌ای دارند و در هفته‌های پایانی عصبی‌تر و پراسترس مربیگری خواهند کرد.
سقوط تیم‌های پرتماشاگر که شهروندان رشت، مشهد یا اهواز به آنها دل بسته‌اند، اتفاق ناگواری برای فوتبال است، فوتبالی که تیم‌های بی‌تماشاگر، دولتی و متمول دارد که از بازی برای سکوهای خالی دست برنمی‌دارند و فوتبال را برای تیم‌های کوچک گران می‌کنند و تیمداری را برای بخش خصوصی نیز غیرممکن کرده‌اند.

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر