یادداشت / شناسه خبر: 76759 / تاریخ انتشار : 1396/11/14 08:34
|
باشگاه‌ها به کمک پلیس نیاز مبرم دارند

از کنار این دلشوره ساده نگذریم

سعید زاهدیان / با این طرح و نقشه، دیگر دل ما هم نمی‌لرزد که ضربه کرنر و خطا زودتر زده شود تا مبادا جان کسی تهدید شود و چشم انسانی در خطر قرار بگیرد.

ایران ورزشی آنلاینسعید زاهدیان / ندانم‌کاری یا نادانی؛ حتما چیزهای دیگری هم می‌توان در این‌ خصوص نوشت. تماشاگرانی که در ورزشگاه آزادی برف که نه، تکه‌های یخ را به سمت داور و بازیکن سپاهان پرتاب می‌کردند هیچ با خودشان برای یک لحظه فکر کرده‌اند که این لود‌گی و مسخره‌بازی آنها که باعث توقف چند دقیقه‌ای بازی شد می‌تواند چه فاجعه بزرگی رقم بزند؟ اگر خدای ناکرده یک تکه از آن یخ‌ها که چیزی کم از سنگ و سیمان ندارد به سر یا چشم داور یا بازیکن سپاهان می‌خورد، حداقل حادثه‌ای مشابه سرباز احمدی- سربازی که در بازی سپاهان و پرسپولیس بر اثر اصابت ترقه به صورت، چشم و بینایی‌اش را از دست داد- تکرار شده بود؛ حداکثرش را هم که خودتان تجسم کنید و عمق فاجعه را ببینید، از دست رفتن جان یک انسان بی‌گناه و ورزشکار به همین سادگی محتمل است، اگر سنگ و برف به ناحیه حساس سر و صورت برخورد کند. در لحظاتی که تعدادی از تماشاگران برای تخلیه هیجان بالای خود دست به برف یخ‌زده برده و از بالای سکوها کمک داور و بازیکن سپاهان را هدف گرفته بودند، تن و بدن‌مان می‌لرزید و دعا دعا می‌کردیم هرچه زودتر ضربه کرنر زده شود تا توپ و بازیکنان از آن مهلکه دور شوند.

پرسپولیس- سپاهان ختم به خیر شد اما بازی بچه‌گانه بعضی از تماشاگران تمامی ندارد و نه فقط در تهران که این ماجرا اپیدمی شده و در تمام شهرها شاهد پرتاب سنگ و بطری هستیم؛ چندی قبل کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه‌ای تند و تهدید آمیز خطاب به فدراسیون فوتبال ایران جرائم پرتاب سنگ، بطری و حتی لیزر انداختن به چشم داور و بازیکن حریف را اعلام کرد. جریمه‌ای سنگین که با رویه‌ موجود بدجور تیم‌های باشگاهی ما را در خطر قرار می‌دهد. راه خیلی دور نرویم؛ فصل پیش در بازی پرسپولیس و الریان تماشاگران تهرانی از فشفشه‌های پر نور و بزرگ استفاده کردند که همین موضوع باعث شد تا کمیته انضباطی‌ ای اف سی پرسپولیس را یک جلسه از همراهی تماشاگرانش محروم کرد و شاگردان برانکو که به دلیل نداشتن میزبانی در مصاف با تیم‌های عربستانی از حمایت هواداران محروم بودند، مقابل لخویا هم تنبیه‌ شوند و بازی در ورزشگاه خالی آزادی برگزار شود. حالا برف‌بازی خطرناک هواداران پرسپولیس مقابل سپاهان اگرچه ختم به خیر شد اما در آستانه لیگ قهرمانان آسیا حسابی چشم ما را ترسانده و سخت نگرانیم که با حساسیت‌ ای اف سی، چه تبعاتی در انتظار تماشاگران خاطی- در واقع باشگاه‌هایی که تماشاگر خاطی دارند- خواهد بود؟ با نامه تهدید آمیز سال قبل و تعیین جرائم سنگین- به‌عنوان نمونه هر بار لیزر انداختن 5 هزار دلار و پرتاب هر بطری خالی 3 هزار دلار- می‌توان پیش بینی کرد که در هر بازی تیم‌های ما غرامتی 150 تا 200 هزار دلاری بابت رفتار ناهنجار تماشاگران خود خواهند پرداخت. آیا هیچ حساب کرده‌ایم که این جریمه تنها در مرحله گروهی چقدر خواهد شد؟ چیزی حدود یک میلیون دلار جریمه! تیم‌های ایرانی به آسیا می‌روند که درآمد کسب کنند یا بعد از هر بازی باید یک چیزی هم از جیب روی درآمدهای بازی بگذارند تا جریمه مربوط به آن مسابقه را صاف کنند؟ سال گذشته این نامه تهدید آمیز برای چند کشور ارسال شد که ایران یکی از آنها بود اما دلیل: تجربه نشان می‌داد که تعداد تخلفات از حد معمول یک مسابقه فراتر می‌رود!
یک‌بار برای همیشه باید این مشکل که نه، بحران بزرگ در ورزشگاه‌های ایران حل شود. کار چندان دشواری نیست. اگر پلیس برای حضورش در ورزشگاه آیین نامه رسیدگی به تخلفات داشته و براساس آن با خاطیان برخورد قانونی کند، بعید به نظر می‌رسد که این ماجرا ادامه‌دار باشد. خیلی ساده می‌توان تماشاگران خاطی را شناخت؛ با دوربین‌های مدار بسته یا چشم‌های تیزبین پلیس ورزشگاه. اگر تماشاگران خاطی دستگیر شوند و مراحل قانونی آنها در دادسرا طی شود، به ندرت شاهد پرتاب اشیا به زمین فوتبال خواهیم بود و این بحران به همین راحتی مدیریت می‌شود. شاید لازم باشد فدراسیون فوتبال و باشگاه‌های بزرگ و پرتماشاگر مثل پرسپولیس، استقلال، تراکتورسازی و سپاهان که اغلب در آسیا حضور دارند و از این ناحیه به شدت متضرر می‌شوند، با پلیس و مسوولان برقراری نظم در ورزشگاه جلسه ویژه‌ای ترتیب دهند، چون جلوی ضرر را از هرجا که بگیری منفعت است. با این طرح و نقشه، دیگر دل ما هم نمی‌لرزد که ضربه کرنر و خطا زودتر زده شود تا مبادا جان کسی تهدید شود و چشم انسانی در خطر قرار بگیرد؛ لطفا از کنار این دلشوره ساده نگذریم که فاجعه همین نزدیکی است.

 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر