فوتبال ایران / شناسه خبر: 76750 / تاریخ انتشار : 1396/11/10 16:38
|

وقتی همه نگران باشو شدند

باشوی استقلال، چهره‌ای دوست‌داشتنی است، نمونه‌ای از استعدادی جوان و جذاب در فوتبال. از این خطر اگر به سلامت گذشت، خودش و باشگاهش لابد بیشتر قدر پدیده تازه استقلالی‌ها را می‌دانند.

ایران ورزشی آنلاین / از روز اول که به استقلال آمد، بهترین اسم برایش انتخاب شد: باشو. او غریبه کوچکی بود اما همه می‌دانستند آینده جذاب و هیجان‌انگیزی دارد.

«باشو، غریبه کوچک» فیلم بی‌نظیر بهرام بیضایی است، در سال‌هایی که سینمای جنگ حرف دیگری می‌زد و بیضایی با قلم عجیب و نگاه غریبش، براساس ایده‌ تسلیمی چیز دیگری نوشت. فیلم ۵ سال توقیف شد و سال ۶۹ وقتی باشو روی پرده رفت، تصویر دیگری از غریبگی یک ملت با جنگ بود. فیلم در گیلان گذشت، ظاهرا دور از جنگ، با بازی فراموش ‌ناشدنی سوسن تسلیمی اما تمام نشانه‌ها و حکایت‌های واقعی جنگ را در خود داشت. باشو اما یا به دلیل شباهت ظاهری مهدی قائدی با عدنان عفراویان (بازیگر نقش باشو) یا به دلیل غریبگی ستاره جوان استقلال لقب زیبایی برای قائدی شد.
از روزی که قائدی را پدیده تازه استقلال شناختیم بحث‌ها درباره چگونگی مراقبت از او مطرح شد. در اینکه باشگاه‌های ایرانی مسوولیت‌های انسانی و اجتماعی خود را اغلب فراموش می‌کنند تردیدی نیست و همین فراموشکاری‌های گذشته، هشدار را لازم می‌کرد. تصادف مهدی قائدی در سفرش به بوشهر حالا به بحث تازه‌ای درباره این مراقبت‌ها تبدیل شده است.
در میان یادداشت‌ها و اظهارنظرها، آنچه هومن جعفری -روزنامه‌نگار- نوشت، نگاهی به موقعیت این روزهای قائدی بود:
«مهدی قائدی یک تین‌ایجر یا نوجوان است. قبل از اینکه فوتبالیست باشد یک نوجوان به حساب می‌آید. نوجوان‌های دور و اطراف خودتان را نگاه کنید. کدام‌شان حرف گوش‌‌‌کن، منظم و دارای سبک زندگی استاندارد هستند؟ کدام‌شان از بیرون رفتن با ماشین شاسی بلند بدشان می‌آید؟ کدام‌شان شیفته اینستاگرام نیستند؟ کدام‌شان حرف بزرگترهای‌شان را پشت گوش نمی‌اندازند؟ کدام‌شان جیم نمی‌زنند؟
بزرگتر بازی در نیاوریم. ادای پدر مادرها را هم. یاد سن 17 سالگی خودمان بیفتیم و کارهایی که کردیم. اینکه چقدر در گوش‌مان گفتند و انجام ندادیم. یادمان باشد مهدی قائدی هم بزرگتر دارد. مطمئن باشید در باشگاه استقلال دست‌کم بیست برادر بزرگتر دارد. مطمئن باشید تمام بازیکنان استقلال هر روز به اندازه کافی هوایش را دارند. این چیزها زندگی است.
و یک نکته دیگر. در هفده سالگی همه ستاره راک هستند. موهای‌شان، سبک زندگی‌شان، بی‌پروایی‌شان، حس خاص بودن‌شان و از همه مهم‌تر بی‌اعتنایی‌شان به زندگی. گوش نکردن به حرف‌های‌ بزرگترها. جدی نگرفتن زندگی و خوش بودن در تمام لحظه‌ها. طبیعی است که به‌عنوان یک روزنامه‌نگار ورزشی به بازیکنان نوجوان توصیه نمی‌کنم به شب‌نشینی و تصادف با ماشین شاسی‌بلند بپردازند. تمام چیزی که دارم می‌گویم این است که سن و سال این نوجوان 17 ساله را هم درک کنید. همین.»
محمد تقوی اما سعی کرده مثل یک مربی به قضیه نگاه کند: «شفر اشتباه کرده و نباید به قائدی مرخصی می‌داد. انگار او هم شبیه فوتبال غیر حرفه‌ای‌ ایران شده است!»
نگاه تقوی اما با انتقاد هم مواجه شده. محمد نوری‌فر -روزنامه‌نگار- در کانال تلگرام خود نوشت: «به نظرم قضاوت تقوی در این مورد زودهنگام بود. شفر؛ چون با این بازیکنان زندگی می‌کند، حتما بهتر از ما می‌داند که چه موقع به قائدی مرخصی بدهد. مهدی مجبور بوده به خاطر کار تحصیلی به بوشهر برود و سرمربی هم به او مجوز داده. نمی‌‌شود که فکر کنیم ما از بازی کردن و نیمکت نشستن قائدی تا مرخصی دادن یا ندادن به او در هر زمینه‌ای تشخیص بهتری نسبت به سرمربی تیم داریم!»
باشوی استقلال، چهره‌ای دوست‌داشتنی است، نمونه‌ای از استعدادی جوان و جذاب در فوتبال. از این خطر اگر به سلامت گذشت، خودش و باشگاهش لابد بیشتر قدر پدیده تازه استقلالی‌ها را می‌دانند.
 

 

 

کلیدواژه
مهدی قائدی
captcha
تازه ها
بیشتر