فوتبال ایران / شناسه خبر: 76748 / تاریخ انتشار : 1396/11/7 09:35
|
عقبگرد هفته؛ استقلال مهاجم نمی‌خواهد

ماجراهای شگفت انگیز گلزن‌ها و گل نزن‌های استقلال

چرا در استقلال شاهد روندی یکسان و منطقی نیستیم؟ این اندازه فراز و نشیب برای چیست؟

ایران ورزشی آنلاینحمیدرضا عرب / گل نزن‌ها ناگهان در استقلال تبدیل به گلزن‌ترین بازیکنان می‌شوند. دلیلش چیست؟ چرا در استقلال شاهد روندی یکسان و منطقی نیستیم؟ این اندازه فراز و نشیب برای چیست؟ تیم شفر دوباره با بردی پرگل میدان بازی را ترک کرد تا باور کنیم آنها ناشناخته‌ترین تیم لیگ محسوب می‌شوند. تیمی که گاهی پی در پی مساوی می‌کند و گاهی اینطور با بردهای پرگل همه را به تعجب و شگفتی وا می‌دارد. استقلال درون خودش برخوردار از بازیکنانی است که زمانی تا حد بهترین‌های لیگ پیش می‌روند و زمانی هم تا حد بازیکنان لیگ یکی سطح‌شان پایین می‌آید. برای این استقلال باید نسخه‌ای پیچید که از این وضع خلاص شود. استقلال را هوادارانش همیشه همچون بازی با پارس جم می‌خواهند. آیا این استقلال سه شنبه هم در آبادان رخ می‌نمایاند؟

علی قربانی در یکی از مهم ترین بازی‌های فصل استقلال بدل به مهاجمی سیری ناپذیر و گلزن شد؛ بازیکنی چارچوب شناس که دروازه را به درستی هدف قرار می‌دهد. در همین بازی مهدی قائدی را هم در قامت بازیسازی ماهر دیدیم. عنصری سازنده و پرتحرک که می‌کوشید پاس‌های آخر را به درستی ارسال کند. تردیدی نیست قائدی اگر روی قاعده رفتار کند و درخدمت تیم بودن را سرلوحه بازی‌اش قراردهد، به بازیکن بزرگ‌تر و قابل اتکا‌تری بدل خواهد شد. بهنام برزای نیز پس از هفته‌ها نیمکت نشینی با گلزنی بازگشت و نشان داد اگر در فضا صاحب موقعیت شود به خوبی دروازه را هدف قرار می‌دهد. برزای از دسته بازیکنانی است که چنانچه از لحاظ روانی آماده باشد قابلیت بازی در سطح بالاتری را هم دارد و استقلال بیش از اینها از وجودش منتفع خواهد شد.
 آنچه استقلال را در این بازی به بردی پرگل رساند در واقع علاوه برکاهش اشتباه‌های فردی بازیکنان مذکور، استمرار بازی تهاجمی بود. ویژگی که سبب شد استقلال با همین نیروهای تهاجمی که بر سر شایستگی‌های‌شان بحث‌های بسیاری است، بار دیگر پیروزی بزرگی را صاحب شود. بردی که می‌تواند منشا نتایج بزرگی درباره تیم امروز باشد و این ذهنیت را تقویت کند که استقلال بیش از آنکه نیازمند جذب مهاجمان جدید باشد، مستلزم برخورداری از یک روح تیمی واحد و بهره مندی از بازیکنانی است که اصول تاکتیکی را به درستی در میدان بازی اجرا کنند و در زدن ضربات آخر دقت کافی را به خرج دهند. نتیجه بازی با پارس جم نشان می‌دهد که احتمالا استقلال در اجرا و پیاده‌سازی تاکتیک‌ها با مشکلات بیشتری مواجه است نه در بخش نیروهای انسانی که اکنون برای جذب مهاجم جدید جدل‌ها و حاشیه‌های بسیاری به راه افتاده و ضد و نقیض‌های بسیاری را می‌شنویم. یا شاید باید اینطور به ماجرا نگریست که نیروها به لحاظ فنی و ذهنی به سطحی عالی نرسیده‌اند تا روی نمودار رشد قرار بگیرند و از نوسانات شان کاسته شود.
 گرچه از زمان مربیگری شفر به طور ملموس تغییرات را در استقلال مشاهده می‌کنیم و می‌بینیم که آبی‌ها در مسیر صعودی قرار گرفته و دیگر آن تیم شکست خورده هفته‌های میانی نیستند. بعد از شهرآورد که استقلال با شکست میدان بازی با رقیب سنتی‌اش را ترک کرد تا به امروز دیگر هیچ گاه طعم تلخ شکست اردوگاه آبی را فرا نگرفته که این از جاذبه‌های بزرگ تیم شفر محسوب می‌شود. شفر تیمی را پدید آورده که از باخت گریزان است و همواره می‌کوشد با برد یا لااقل تساوی نتایج ضعیف هفته‌های گذشته را از ذهن هوادارانش دور کند اما شگفتا که همین تیم در حال رشد نیز نوسان‌هایی از جمله همان تساوی پی در پی در 3 هفته را نیز خلق می‌کند. زدودن این لغزش‌ها از پیکره استقلال می‌طلبد که تمرین‌ها برای بازیکنان پست جلوتر مستمرتر و تخصصی‌تر دنبال شود تا همین لغزش‌ها نیز از استقلال دور شده و تیم ریتم و آهنگی منطقی‌تر به خود بگیرد.
شاید 10 نفره شدن پارس جنوبی به لحاظ فنی برد پرگل استقلال را زیر سوال ببرد و تحلیل‌هایی برخلاف نتیجه‌ای که رقم خورد مطرح شود و حتی استقلال را مستحق برتری با چنین اختلافی ندانند اما همین نتیجه مقابل صنعت نفت آبادان هم تکرار شده بود و دیدیم که تیم شفر با 3 گل هم سپاهان را در هم شکسته بود. برد با چنین اختلافی هرگز از شخصیت تیم شفر فاصله نداشت و پیش‌تر نیز این نتایج به ثبت رسیده بود و نباید برتری بزرگ استقلال مقابل پارس جنوبی را ناشی از خوش اقبالی دانست. استقلال ظرفیت‌های بدل شدن به تیمی کم اشتباه، هجومی و جذاب را دارد. حتی با همین مهره‌هایی که در نمای نخست بازیکنان ناکارآمد و گل نزنی به چشم می‌آیند. استقلال با همین داشته‌ها می‌تواند تا پایان لیگ چنین پیروزی‌هایی را تکرار کند به شرط آنکه همچون بازی با پارس دقت در ارسال پاس‌ها و ضربات آخر به نقطه اوج برسد و استقلال وزن حرکتی بازی با پارس جم را حفظ کند.
 

 

کلیدواژه
استقلال
captcha
تازه ها
بیشتر