ورزش جهان / شناسه خبر: 76701 / تاریخ انتشار : 1396/10/26 12:40
|

مهاجمان لیورپول، عامل موفقیت تاکتیک کلوپ

محمد تقوی / در گگن پرسینگ اگر بازیکنان خط حمله عمل پرس را به خوبى انجام ندهند و توپ از خط اول پرس خارج شود این سیستم بلاى جان آنان خواهد شد.

ایران ورزشی آنلاینمحمد تقوی / لیورپول سرانجام اولین شکست فصل منچسترسیتى را رقم زد. دو تفکر کاملا متفاوت از دو مربى صاحب سبک فوتبال دنیا که یکى از دیدنى‌ترین دیدارهاى این فصل لیگ برتر انگلستان را به نمایش گذاشتند. گگن پرسینگ یورگن کلوپ در تقابل با بازى حفظ توپ و منطقه‌اى پپ گواردیولا.

در سیستم مورد نظر کلوپ، پرسینگ از یک سوم دفاعى حریف مهم‌ترین ویژگى موفقیت آن است. اساسى‌ترین فاکتور موفقیت چنین سیستمى حضور مهاجمانى است که بتوانند با جنگندگى بى‌امان خود نه تنها مانع بازیسازى خط دفاعى حریف شوند بلکه به محض از دست دادن توپ عمل پرس را سریعا انجام داده و با بازپس‌گیرى توپ سریعا به حمله رفته و دروازه حریف را باز کنند. فیرمینو، مانه و محمد صلاح نمونه کامل چنین بازیکنانى هستند. فشار و پرس سنگین این سه بازیکن به همراه حمایت عالى و بدون نقص واینالدوم، چمبرلن و امره جان سیتى را کاملا زمینگیر کرده بود.
اصرار سیتى در بازیسازى از خط دفاعى که نشان مى‌داد گواردیولا به رغم هر نتیجه‌اى به فلسفه مربیگرى‌اش پایبند است موجب شده بود تا پرسینگ بدون نقص لیورپول در این بازى جواب دهد. در گگن ‌پرسینگ صرفنظر از حضور 3 تا 5 بازیکن در اطراف توپ که براى اجراى آن ضرورى است زمان آن نیز بسیار حیاتى است.
طبق آمار نرم‌افزار «پروزون» اولین بازیکنى که عمل پرس را انجام مى‌دهد باید کمتر از 4/2 ثانیه به بازیکن صاحب توپ نزدیک شده و او را تحت فشار قرار دهد و نفر حمایت‌کننده دوم نیز براى پوشش نفر اول باید در کمتر از 5/5 ثانیه خود را به منطقه مورد نظر برساند که در مواقعى بازیکنان لیورپول کمتر از زمان‌هاى ذکر شده مدافعان سیتى را تحت فشار قرار مى‌دادند.
 آمادگى جسمانى بالا، روحیه جنگندگى و میل به بازپس‌گیرى توپ از عوامل اصلى موفقیت چنین سیستمى است. لیورپول پس از گل چهارم که از پرس سنگین سه مهاجم این تیم به دست آمد صلاح، مانه و جان را تعویض کرد که دلیل اصلى آن خستگى بیش از اندازه آنان بود و همین موضوع موجب شد تا سیتى به راحتى به دروازه لیورپول نزدیک شود و در عرض پنج دقیقه دو گل به ثمر برساند تا فاصله به حداقل برسد.
 تنها نقطه ضعف این سیستم خستگى بیش از حد مهاجمان است. در گگن پرسینگ اگر بازیکنان خط حمله عمل پرس را به خوبى انجام ندهند و توپ از خط اول پرس خارج شود این سیستم بلاى جان آنان خواهد شد. این سیستم به مانند شمشیر دولبه‌ای است که مى‌تواند بسیار خطرناک باشد.
پپ گواردیولا نشان داد بى‌دلیل بهترین مربى حال حاضر دنیا نیست. بازیکنان سیتى سعى داشتند تحت هر شرایطى و به رغم هر نتیجه‌اى به فلسفه مربیگرى او پایبند باشند.

کلیدواژه
گگن پرسینگ
captcha
تازه ها
بیشتر