ورزش جهان / شناسه خبر: 76699 / تاریخ انتشار : 1396/10/26 11:38
|

ترفند تکراری کلوپ، شکست گواردیولا / گگن پرسینگ چیست؟

آرمن ساروخانیان / کلوپ چند سال قبل در پاسخ به این سوال که بهترین بازیساز دنیا چه کسی است، گفته بود: «تردید نکنید با گگن ‌پرسینگ می‌توان فرصت‌های بیشتری ساخت»

ایران ورزشی آنلاینآرمن ساروخانیان / شکست منچسترسیتی مقابل لیورپول، برای آنها که از آمار رویارویی‌های قبلی کلوپ و گواردیولا اطلاع داشتند، چندان عجیب نبود. سیتی هرچند پیش از این در لیگ برتر بدون شکست بود، ولی کلوپ در مصاف‌های رودررو آمار بهتری از گواردیولا داشت و یکشنبه توانست برتری‌اش را یک بار دیگر دیکته کند. در 12 تقابل این دو مربی، کلوپ توانسته 6 بار برنده شود تا گربه سیاه پپ باشد. مربی آلمانی از این نظر بیشترین برد را مقابل موفق‌ترین مربی سال‌های اخیر فوتبال جهان دارد (مورینیو با 4 برد و ونگر با 3 برد بعد از او هستند).

برتری کلوپ مقابل همتای اسپانیایی‌اش بیش از هر چیز نتیجه سبک بازی مورد علاقه‌اش «گگن پرسینگ» است. او این سبک بازی را در ماینتس و دورتموند هم اجرا می‌کرد و حالا امیدوار است به کمک آن لیورپول را پس از دو دهه به قهرمانی لیگ برتر برساند. گگن پرس در زبان‌های دیگر به «ضد ضدحمله» ترجمه شده و در یک جمله پرس تیم حریف در لحظه از دست دادن توپ است. با این حال تصور نکنید که این سبک تنها کارکرد دفاعی دارد. کلوپ چند سال قبل در پاسخ به این سوال که بهترین بازیساز دنیا چه کسی است گفته بود: «تردید نکنید با گگن ‌پرسینگ می‌توان فرصت‌های بیشتری ساخت».
در جریان ده دقیقه توفانی نیمه دوم، لیورپول با همین روش توانست گل‌های سوم و چهارم را وارد دروازه سیتی کند و یک بار هم شوت مانه به تیر دروازه میهمان خورد. در واقع مهم‌ترین دلیل برتری کلوپ مقابل گواردیولا اثرگذاری گگن‌پرس در برابر تیکی‌تاکای مربی اسپانیایی است. پپ در تیم‌هایش اصرار دارد که بازیسازی از انتهای زمین شروع شود و دروازه‌بان و مدافعان حتی وقتی تحت فشار باشند به ندرت زیر توپ می‌زنند. این سبک پرخطر در برابر مهاجمان و هافبک‌های لیورپول که در این بازی به خوبی پرس می‌کردند به دو اشتباه مرگبار و دو گل ختم شد که پرونده بازی را بست و نخستین شکست را به نام سیتی ثبت کرد.
 

ضد ضدحمله به زبان ساده
عمدتا تیم‌ها به محض از دست دادن توپ به بازیکنان توصیه می‌کنند که عقب بنشینند و در موقعیت‌های دفاعی‌شان مستقر شوند، ولی اساس گگن پرس این است که بازیکنان در لحظه از دست دادن توپ حریف را تحت فشار بگذارند. از این کار دو هدف دنبال می‌شود: جلوگیری از ضدحمله حریف و پس گرفتن توپ.
کلوپ درباره دلیل انتخاب این روش می‌گوید: «بهترین زمان برای پس گرفتن توپ لحظه‌ای است که تیم‌تان آن را از دست داده. حریف به دنبال این است که بهترین گزینه پاس را انتخاب کند. او لحظه‌ای که برای پس گرفتن توپ تکل زده، دیدش به بازی را از دست داده و انرژی زیادی صرف کرده. همین دو عامل او را در موقعیت شکننده‌ای قرار می‌دهد.»
برای موفقیت در این روش عوامل مختلفی لازم است، ولی مهم‌ترین چیز جاگیری بازیکنان و سبک بازی تیم هنگام در اختیار داشتن توپ است. بازیکنان باید به هم نزدیک باشند تا به محض از دست دادن توپ بتوانند به صورت یک واحد منسجم حریف را پرس کنند و به همین خاطر لازم است که اساس بازی تیم پاس‌های کوتاه باشد. البته فاصله بین بازیکنان نباید آنقدر کم باشد که نتوانند فضای کافی در زمین را پوشش دهند.
 
پیچیدگی‌های این تاکتیک
یکی از پیچیدگی‌های این تاکتیک این است که اگر موفق به پس گرفتن توپ نشدید، چه زمانی باید دست از پرس بردارید؟ پرس شما باید چقدر طول بکشد و چند بازیکن در آن شرکت کند؟ در این باره معمولا به قانون کلی 5 ثانیه استناد می‌کنند. به محض از دست دادن توپ تیم باید با حداکثر سرعت و شدت به مدت پنج ثانیه حریف را پرس کند. اگر تیم در این زمان نتوانست توپ را پس بگیرد و بختی برای این کار نداشت، بهتر است بازیکنان به موقعیت دفاعی‌شان برگردند.
 این زمان در تیم‌های مختلف فرق می‌کند و توصیه می‌شود که این زمان بسته به شرایط بازی متفاوت باشد. 
واکنش سریع و بازی‌خوانی بازیکنان در این تاکتیک اهمیت زیادی دارد. وقتی مالکیت توپ تغییر می‌کند، آنها باید دویدن را شروع کنند. بازیکنان باید همیشه انتظار پس گرفتن توپ را داشته باشند، ولی برای حالت‌های دیگر هم آماده باشند. بررسی شرایط بازی و شکل استقرار هم باید مورد توجه بازیکنان باشد.
یکی از نکات مهم برای موفقیت این تاکتیک بستن میانه زمین است. اگر حریف وسط زمین را در اختیار داشته باشد، دید و گزینه‌های بیشتری برای گردش توپ و پاس دارد. با بستن میانه زمین حریف مجبور است توپ را به لب خط کناری یا به سمت دروازه خودی بفرستد که در این صورت امکان گردش توپ و گزینه‌های پاس به حداقل می‌رسد و کوتاه‌ترین و موثرترین مسیر برای ضدحمله‌اش بسته می‌شود.
 
لزوم دوندگی
برای اجرای این تاکتیک به بازیکنانی نیاز است که بتوانند 90 دقیقه با سرعت بالا بدوند و بدون آمادگی بالا اجرای آن ممکن نیست. همچنین بازیکنان باید مهارت پرس و پس گرفتن توپ از حریف را داشته باشند. این تاکتیک اما می‌تواند منجر به خستگی بازیکنان در دقایق پایانی شود.
بازیکنان لیورپول بعد از ده دقیقه توفانی نیمه دوم که سه بار دروازه سیتی را باز کردند، عقب نشستند و خستگی آنها در دریافت دو گل تقریبا آسان بی‌تاثیر نبود و اگر بازی کمی ادامه داشت، ممکن بود گل تساوی را هم دریافت کنند. 

captcha
تازه ها
بیشتر