ورزش ایران / شناسه خبر: 76698 / تاریخ انتشار : 1396/10/25 14:36
|
چه کسی مسئول درگیری قماربازها بر سر اسب‌های دوپینگی است؟

کورس بی‌مسئولیتی

محسن وظیفه / در چنین فضایی قمه‌کشی و تیراندازی اصلا موضوع عجیبی نیست و حتما باید در آینده منتظر اتفاقات بدتر از این هم بود.

ایران ورزشی آنلاینمحسن وظیفه / ورزش سوارکاری در ایران همیشه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده اما در طول همه این سال‌ها مباحث و انتقادات زیادی درباره این رشته مطرح بوده و درگیری‌هایی که در دو روز گذشته در گنبد کاووس رخ داد، باعث شد تا زوایای جدیدی از پشت پرده کورس سوارکاری ایران رو شود. اتفاقاتی که به وضوح نشان می‌دهد ورزش سوارکاری که در دین اسلام به آن توصیه شده تا چه اندازه با مشکلات و سوءمدیریت‌ها روبه‌رو است. بزرگترین سوءمدیریت در این ورزش را باید در این دید که مسابقات کورس سوارکاری در گنبد کاووس برگزار می‌شود ولی متولی آن مشخص نیست.

جنجال‌های دو روز گذشته گنبد کاووس و درگیری شدیدی که در حاشیه این رقابت‌ها به وجود آمد، باعث زخمی شدن دو تن از ماموران نیروی انتظامی و همچنین بازداشت تعدادی از شرط‌بندها شد. اتفاقی تلخ که باعث شد حرف‌هایی که در سال‌های گذشته درباره مشکلات سوارکاری در ایران و بخصوص کورس گنبد کاووس مطرح بود اما کسی جرات حرف زدن درباره آن را نداشت، حالا به طور علنی در رسانه‌ها مطرح شود. حالا دیگر این حرف‌ها در گلو نمی‌ماند و رسانه‌ها و حتی خود مسوولان راحت از اسب‌های تریاکی و قماربازهای حرفه‌ای حرف می‌زنند.
از مدت‌ها پیش بود که اخباری سانسور شده منتشر می‌شد که اسبی به دلیل برخورد با فنس‌ها و نرده‌های محل برگزاری مسابقات کورس سوارکاری در گنبد کاووس کشته شده و یا اینکه دچار شکستگی‌های زیادی از ناحیه دست یا پا شده است. خبر در همین حد بود و هیچ‌وقت کسی پیگیر نمی‌شد که چرا در سر پیچ‌ها اسب‌ها نمی‌پیچیدند و با سرعت تمام به این نرده‌ها برخورد می‌کردند و به شدت آسیب می‌دیدند و حتی کشته می‌شدند. در سال‌های گذشته نه کسی جرات پرسیدن در این باره را داشت و نه کسی توان پاسخ دادن به آن را اما حالا همه می‌دانند که این اسب‌های بیگناه به دست اشرف مخلوقات تریاک مصرف کرده بودند تا دوپینگ کرده و با سرعت از رقبا عبور کنند اما گاهی دوز مصرف چنان بالا می‌رفت که چشمان اسب بینوا جلوی پایش را دیگر نمی‌دید و به نرده‌ها و فنس‌ها برخورد می‌کرد. حالا با به وجود آمدن این درگیری شدید، خیلی راحت مسوولان نیروی انتظامی از بازداشت قماربازها حرف می‌زنند و یا مسوولان سوارکاری از فسادهای موجود گلایه می‌کنند اما کسی هم پیدا می‌شود که بگوید چرا این همه فساد به این ورزش کشیده شده و باعث و بانی این همه مشکلات چه کسی یا کسانی بوده‌اند؟
سرهنگ محمد علیفر فرمانده نیروی انتظامی شهرستان گنبد نخستین کسی بود که این ماجرا را تایید کرد و حتی از بازداشت قماربازها خبر داد: «چند نفر از قماربازان شهر تاتار و گنبد کاووس برای شرط‌‌بندی دچار اختلاف می‌شوند و با قمه و چماق و دیگر سلاح‌های سرد با هم درگیر می‌شوند. مأموران نیروی انتظامی که برای امنیت سوارکاران در محل حاضر بودند برای برطرف‌ کردن اختلاف و جلوگیری از درگیری وارد محل می‌شوند که متأسفانه یکی از این افراد با سلاح شکاری خود دو نفر از مأموران نیروی انتظامی را از قسمت‌های دست، بازو و کتف مجروح می‌کند. اکنون حال عمومی مأموران و سایر مجروح‌ شدگان خوب است و پنج نفر که در این درگیری دخالت داشتند دستگیر و به دستگاه قضایی تحویل داده شدند و تلاش برای دستگیری عامل اصلی شلیک‌ کننده به مأموران نیروی انتظامی ادامه دارد.»
بعد از اینکه سرهنگ محمد علیفر، فرمانده نیروی انتظامی شهرستان گنبد از بازداشت قماربازها که عامل اصلی این فاجعه بودند، خبر داد با مسوولان فدراسیون تماس گرفتیم که بدانیم چرا جلوی این اتفاقات را نمی‌گیرند؟ اما پاسخ محمد کاظمیان دبیر فدراسیون سوارکاری بسیار قابل تعمق  است: «بیش از یک سال است که در برگزاری مسابقات کورس گنبد مسوولیتی نداریم. بارها هم گفتیم که از نظر ما برگزاری این رقابت‌ها غیر قانونی است اما کسی توجه نمی‌کند. الان هم این ماجرا هیچ ربطی به فدراسیون سوارکاری ندارد.» بدون شک این اتفاق به نخستین  افراد یعنی مسوولان فدراسیون سوارکاری مربوط است چرا که این فدراسیون متولی برگزاری رقابت‌های سوارکاری در ایران است اما وقتی دبیر فدراسیون می‌گوید به ما مربوط نیست باید مشکل را در جای دیگری جست‌و‌جو کرد: «قانون می‌گوید که متولی مسابقات سوارکاری در ایران فدراسیون سوارکاری است اما از یک سال پیش فشار آوردند که این مسابقات بومی است و باید زیر نظر هیات گنبد برگزار شود و حالا مسوولیت کار را به کسی سپردند که به دلیل پرونده‌های سنگین فساد، فدراسیون خواهان برکناری او از ریاست این هیات است. اصلا برکنار هم شده اما همچنان کارش را با قدرت انجام می‌دهد.»
از گذشته بحث شرط‌‌بندی، تریاکی و یا دوپینگی بودن اسب‌ها مطرح بود. آن موقع اسب‌ها کشته می‌شدند و هیچ کس هم دلیل آن را نمی‌دانست اما حالا که فدراسیون می‌گوید مسوولیتی ندارد و یک عده‌ای دور هم مسابقاتی را برگزار می‌کنند، طبیعی است که به انسان‌ها هم با قمه و تفنگ حمله شود اما واقعا مسوول این همه مشکل چه کسی است: «پاسخگوی تمام این مشکلات باید بهمن طیبی مدیر کل ورزش و جوانان گلستان باشد. ایشان باید بگویند که چرا کورس را از دست ما خارج کردند و حتما باید درباره اتفاقات اخیر هم پاسخگو باشند.»
همین که متولی این رقابت‌ها مشخص نیست که چه کسی است، خودش می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی باشد. در چنین فضایی قمه‌کشی و تیراندازی اصلا موضوع عجیبی نیست و حتما باید در آینده منتظر اتفاقات بدتر از این هم بود مگر اینکه برای آینده تصمیمات دیگری گرفته شده و مقابل هرج و مرج موجود ایستاد تا فضا اصلاح شود.

 

کلیدواژه
سوارکاری
captcha
تازه ها
بیشتر