فوتبال ایران / شناسه خبر: 76690 / تاریخ انتشار : 1396/10/25 13:18
|
انتقاد از سرمربی استقلال غیر منطقی است

شفر، دومین عملکرد برتر لیگ

برای یک مربی که مجموعه بحران‌زده‌ای تحویل گرفته و تیم به اختیار خودش بسته نشده، این روند قابل قبول است

ایران ورزشی آنلاین / تب روزهای اول آمدن شفر فرو نشسته و در روزهای گذشته نخستین انتقادات از سرمربی آلمانی استقلال مطرح شد. تساوی هفته گذشته نفت فرصت خوبی برای استقلال بود که فاصله را با صدر جدول کمتر کند ولی استقلال در زمین تراکتور به تساوی بدون گل رسید. اگر تساوی در تبریز بعد از سه برد متوالی می‌توانست نتیجه راضی‌کننده‌ای باشد، تساوی این هفته مقابل سایپا برای هواداران قابل قبول نبود. استقلال با برتری به رختکن رفت، ولی در نیمه دوم افت شدیدی داشت و دو امتیاز از دست داد تا فاصله‌اش با پرسپولیس بیشتر شود.

هواداران استقلال در روزهای اول از آمدن شفر کاملا هیجان‌زده بودند. منصوریان به قدری بد نتیجه گرفته بود که استقلال فاصله‌ای با منطقه سقوط نداشت و شفر توانست نتایج آبرومندی بگیرد. مهم‌تر از آن بازسازی تیمی بود که از هم‌ پاشیده به نظر می‌رسید و با مربی آلمانی دوباره منظم و با هدف بازی می‌کرد.
دو تساوی اخیر اما کمی از آن خوشبینی اولیه کم کرد و رگه‌های نارضایتی دوباره نمایان شد. در تساوی مقابل سایپا تعویض‌های شفر نتوانست جریان بازی را تغییر دهد و استقلال را از دریافت گل تساوی که در آن لحظات محتمل به نظر می‌رسید، جلوگیری کند. مربی آلمانی برای دفاع از گل زده نیمه اول تیمش را دفاعی‌تر کرد و برخی معتقد بودند که در آن دقایق اضافه شدن یک بازیکن هجومی می‌توانست کمی از فشار سایپا کم کند و حریف را به عقب براند.
با این حال تک بازی روز جمعه معیار دقیقی برای بررسی عملکرد شفر نیست. استقلال در این بازی جباروف، هافبک موثرش را در اختیار نداشت و مهم‌تر از آن یک بار دیگر جای خالی یک مهاجم گلزن کاملا احساس می‌شد. مربی آلمانی به اجبار قربانی را در نوک حمله قرار داده بود، ولی او روز بدی داشت و در آخرین لحظات یک فرصت گل عالی را از دست داد. فراموش نباید کرد که شفر برای موفقیت نیاز به ابزار دارد و موفقیت در فوتبال بدون مهاجم کار خیلی سختی است. حال و روز این روزهای استقلال بی‌شباهت به رئال مادرید نیست که با افت مهاجمانش نتایج ضعیفی گرفته و بخت قهرمانی در لالیگا را کاملا از دست داده.
بررسی آمار امتیازات استقلال با شفر شاید ملاک بهتری برای مقایسه تاثیر این مربی باشد. استقلال در یازده بازی با هدایت شفر 20 امتیاز گرفته که متوسط 8/1 امتیاز در هر بازی را نشان می‌دهد. در جدول رده‌بندی لیگ‌برتر تنها متوسط امتیاز پرسپولیس صدرنشین از این رقم بالاتر است و استقلال شفر از نظر امتیازگیری دومین تیم لیگ محسوب می‌شود. با این ‌فرض که شفر از هفته اول روی نیمکت استقلال می‌نشست و با همین روند امتیاز می‌گرفت آبی‌پوشان در حال حاضر 35 امتیاز داشتند و بالاتر از فولاد 33 امتیازی در رده دوم قرار می‌گرفتند.
متوسط 8/1 امتیاز در هر بازی برای قهرمانی در لیگ برتر کافی نیست، ولی برای یک مربی که مجموعه بحران‌زده‌ای تحویل گرفته و تیم به اختیار خودش بسته نشده، این روند قابل قبول است و می‌توان گفت که شفر در استقلال عملکرد خوبی داشته. قضاوت درباره شفر هنوز کمی زود است، بخصوص اینکه او بارها گفته تیمش نیاز به گلزن دارد و باشگاه هنوز نتوانسته مهاجم جدیدی جذب کند.

captcha
تازه ها
بیشتر