فوتبال ایران / شناسه خبر: 76683 / تاریخ انتشار : 1396/10/23 08:44
|
روسیه ایستگاه آخر فوتبال نیست

دغدغه‌های فوتبال ایران بعد از جام جهانی

تیم ملی چه در روسیه شگفتی‌ساز شود چه مثل ادوار قبل نتواند از گروهش صعود کند، زندگی ادامه خواهد داشت و چرخ فوتبال باید به گردش دائمی‌اش ادامه دهد.

ایران ورزشی آنلاین / کمتر از سه ماه به شروع جام جهانی باقی مانده و تب این مسابقات فوتبال ایران را فرا گرفته. کی‌روش تیم خیلی خوبی ساخته و توانسته ایران را برای دومین دوره متوالی به جام جهانی برساند. ما در روسیه قرار است با اسپانیا و پرتغال، دو مدعی قهرمانی روبه‌رو شویم و سه بازی سخت و پرهیجان انتظار ملی‌پوشان را می‌کشد.

از مدت‌ها قبل بحث صعود از مرحله گروهی مطرح شد و با وجود قرعه سخت هنوز هم نمی‌‌توان این رویای قدیمی را کنار گذاشت و به آن فکر نکرد. قرار است تیم ملی بهترین تدارک ممکن را برای جام جهانی داشته باشد، از بازی‌های دوستانه تا اردوهای تدارکاتی. حتی بازیکنان هفته‌ای یک بار به آکادمی می‌روند تا زیر نظر کی‌روش و دستیارانش ریکاوری کنند و بازی‌های مرحله گروهی را در کلاس‌های تئوری مرور کنند.
همه این روزها بسیج شده‌اند تا تیم ملی در اوج آمادگی به روسیه برود و از حیثیت فوتبال ایران دفاع کند. با این حال فوتبال قرار نیست بهار امسال متوقف شود یا به پایان برسد. تیم ملی چه در روسیه شگفتی‌ساز شود چه مثل ادوار قبل نتواند از گروهش صعود کند، زندگی ادامه خواهد داشت و چرخ فوتبال باید به گردش دائمی‌اش ادامه دهد.
حال این سوال پیش می‌آید که فدراسیون فوتبال تمام توانش را صرف تدارک جام جهانی کرده یا برای فصل آینده فوتبال هم برنامه‌ای دارد؟ آیا همه ارکان فدراسیون روی جام جهانی تمرکز کرده‌اند یا برنامه‌ریزان و تئوریسین‌های فوتبال برای بعد از جام جهانی هم دورنمایی در نظر گرفته‌اند؟ نتایج تیم ملی در جام جهانی هر چه باشد، حکایت فصل آینده از آن مجزاست و فوتبال ایران با مشکلاتی روبه‌رو خواهد شد که بهتر است از حالا به فکر آن بود و اجازه نداد این مشکلات فدراسیون را با بحران روبه‌رو کند. مهم‌ترین مشکلات احتمالی فوتبال ایران بعد از جام جهانی را می‌توان به چند بخش تقسیم کرد.

باشگاه‌های بدهکار
بدهکاری باشگاه‌ها در فصول اخیر فوتبال ایران را تحت تاثیر قرار داده و نتیجه‌اش محرومیت چند باشگاه از نقل و انتقالات و کسر امتیاز از برخی دیگر از باشگاه‌ها بود. باشگاهی مثل نفت به خاطر همین بدهکاری‌ها فرصت حضور در لیگ قهرمانان آسیا را از دست داد و برای گذران امور روزمره‌اش هم مشکل دارد.
اکثر باشگاه‌های لیگ برتر این روزها بدهکارند و بعید است این وضعیت در ماه‌های آینده بهتر شود. سختگیری کنفدراسیون فوتبال آسیا هم این بحران را تشدید کرده و فدراسیون و سازمان لیگ بهتر است از حالا به فکر آن روز باشند. منابع مالی باشگاه‌ها محدود است و راه‌حلی جادویی هم برای پر کردن این فاصله وجود ندارد. حذف تیم‌های بدهکار از مسابقات یا محدود کردن آنها در نقل و انتقالات تنها راه‌حل‌هایی است که می‌تواند جلوی بدتر شدن اوضاع را بگیرد.

باشگاه‌های تازه‌وارد
معمولا تیم‌هایی که به لیگ برتر صعود می‌کنند، استانداردهای شرکت در این مسابقات را ندارند. نداشتن زیر‌ساخت‌های میزبانی، بدهکاری و منابع مالی محدود در مقایسه با رقیبان مهم‌ترین مشکلات این تیم‌هاست. در سال‌های گذشته صعود به لیگ برتر برای تعدادی از تیم‌های شهرستانی حکم خودزنی را پیدا کرده، چرا که بعد از یک سال حضور در این مسابقات با بدهی تجمیع‌شده به لیگ یک برگشته‌اند و توان رقابت در این سطح را هم از دست داده‌اند.
سازمان لیگ با سختگیری در این مورد از یک طرف می‌تواند به بالا رفتن کیفیت مسابقات کمک کند و از طرف دیگر جلوی سقوط و ورشکستگی این باشگاه‌ها را بگیرد. نتیجه سهل‌انگاری در این مورد تیم‌های بی‌پولی هستند که وارد لیگ شده‌اند و روی کیفیت مسابقات تاثیر منفی گذاشته‌اند. بی‌جهت نیست که در لیگ برتر دیگر خبری از رقابت فشرده نیست و تماشاگران هم استقبال زیادی از مسابقات ندارند.

تقویم مسابقات
جام ملت‌های آسیا از  دی ماه سال 97 شروع می‌شود و حدود یک ماه طول می‌کشد که با لیگ هجدهم تداخل دارد. تیم ملی برای شرکت در این مسابقات به زمانی برای تدارک نیاز دارد و این وقفه نسبتا طولانی می‌تواند تقویم لیگ را به هم بریزد. سازمان لیگ از حالا باید به فکر برنامه‌ای باشد که باشگاه‌ها کمتر متضرر شوند و سکته‌ای که در میانه مسیر وجود دارد روی کیفیت مسابقات اثر منفی نگذارد.
 
نیمکت تیم ملی
یکی از ابهامات بزرگ این روزهای فوتبال ایران آینده نیمکت تیم ملی است. هنوز مشخص نیست که کی‌روش بعد از جام جهانی هم سرمربی ایران خواهد بود یا آنچنان که شایعات می‌گویند روی نیمکت استرالیا یا تیم دیگری می‌نشیند. اگر فرض کنیم که سرمربی پرتغالی هنوز تصمیمش را برای سال آینده نگرفته، نتایج تیم ملی در روسیه احتمالا تاثیر زیادی روی آینده انتخاب او خواهد داشت. با این حال فدراسیون نمی‌تواند دست روی دست بگذارد و منتظر پایان جام جهانی بماند.
اگر فدراسیون مایل به ادامه همکاری با کی‌روش است باید از حالا به دنبال جلب رضایت او باشد یا از حالا گزینه‌های دیگری مدنظر داشته باشد. جام ملت‌های آسیا در فاصله کوتاهی بعد از جام جهانی خواهد بود و فدراسیون زمانی برای جست‌وجو و تحقیقات ندارد.
 

captcha
تازه ها
بیشتر