ورزش جهان / شناسه خبر: 76659 / تاریخ انتشار : 1396/10/18 14:48
|

کوتی، سی‌امین برزیلی بارسا

حضور برزیلی ها در بارسا از سال 1948 و با آمدن لوسیو داسیلوا شروع شد. کوتینیو تازه ترین ستاره برزیل است که پیراهن آبی و اناری را به تن می‌کند.

ایران ورزشی آنلاین / کوتینیو در حالی به شهر بارسلونا می‌رود که به واسطه بازی در اسپانیول آن را به خوبی می‌شناسد. او خودش را برای 5 سال و نیم آینده به تیمی متعهد کرده که به داشتن هموطنان بزرگ او در طول تاریخ معروف است؛ از روماریو گرفته تا رونالدینیو و رونالدو نازاریو و ریوالدو. بارسلونا به نوعی خانه دوم بازیکنان برزیلی محسوب می‌شود، چون در مجموع 30 بازیکن در طول تاریخ 120 ساله آبی‌واناری‌ها به این باشگاه پیوسته‌اند که کوتینیو جدیدترین آنهاست. به این ترتیب بعد از کشور اسپانیا، کشور برزیل بیشترین تعداد نماینده را در ترکیب بارسلونا در طول تاریخ داشته است.

نخستین بازیکن برزیلی که به بارسلونا پیوست لوسیو داسیلوا در سال 1948 بود اگرچه او تنها سه بازی برای این تیم انجام داد. در همین حال در میان برزیلی‌های تاریخ بارسلونا، دنی آلوز بازیکنی است که بیشترین تعداد بازی را برای آبی‌و‌اناری‌ها انجام داده است و در کنار نیمار و رونالدینیو تأثیرگذارترین بازیکنان برزیلی تاریخ بارسا بوده‌اند.
دهه 90 را می‌توان دهه شکوفایی برزیلی‌های بارسلونا دانست چون بازیکنانی مانند سانی اندرسون، روماریو، رونالدو و ریوالدو روانه این تیم شدند و پس از آنها در دهه گذشته نیز ستاره بزرگی مانند رونالدینیو به نوکمپ رفت که سهم بسزایی در قهرمانی این تیم در لیگ قهرمانان سال 2006 داشت.
از فصل 94-1993 که روماریو به بارسلونا پیوست، موج ورود ستاره‌‌های بزرگ و تأثیرگذار به نوکمپ به راه افتاد. بارسلونا برای خرید روماریو که تا آن زمان در آیندهوون بازی می‌کرد، 12 میلیون یورو پرداخت. او اما تنها بازیکنی نبود که بارسلونا از PSV خرید. رونالدو هم فصل 97-96 از آیندهوون با قراردادی 15 میلیون یورویی به بارسلونا پیوست اگرچه ماندگاری او در نوکمپ فقط یک سال دوام داشت.
در فهرست برزیلی‌های تاریخ بارسلونا اما بازیکنان گرانقیمت‌تری هستند، از جمله دنی آلوز 36 میلیون یورویی و نیمار 85 میلیون یورویی هم که پائولینیو - کسی که تابستان امسال با قراردادی 40 میلیون یورویی از گوانگ‌ژو اورگراند راهی نوکمپ شد - را هم می‌توان جزوشان دانست. در طول تاریخ اما بازیکنان برزیلی هم بوده‌اند که خرید آنها از سوی بارسلونا عملاً چیزی جز ضرر و زیان نداشته است و شاید کمتر کسی نام آنها را حتی به یاد سپرده باشد، بازیکنانی مانند انریکه (10 میلیون یورو) و کایرسون (14 میلیون یورو) که هیچ‌کدام‌شان فرصت بازی در بارسا را پیدا نکردند و همینطور جووانی (20 میلیون یورو) و روچمباک (5 میلیون یورو).
در مجموع بارسلونا برای خرید 30 بازیکن برزیلی که در طول تاریخ به عضویت این باشگاه درآمده‌اند، رقمی معادل 5/482 میلیون یورو هزینه کرده است.

 
captcha
تازه ها
بیشتر