فوتبال ایران / شناسه خبر: 76653 / تاریخ انتشار : 1396/10/17 20:27
|
اعتماد به کی‌روش، مردی که در زمره مولف‌های فوتبال است

تمرین «تیم شدن» در یک جلسه

سعید زاهدیان / حالا منتظریم کی‌روش با روشی تازه تیم را به جام جهانی ببرد و این تیم با این مربی و با این شیوه‌های متفاوت، شاید یکی از شگفتی‌سازهای جام جهانی روسیه باشد.

ایران ورزشی آنلاینسعید زاهدیان / دیروز شنبه، نخستین اردوی تیم ملی با شیوه و متد جدید کی‌روش برگزار شد. برخلاف همه شنبه‌های تاریخ که معروف بود به روز بد، دیروز شنبه روز خوبی بود؛ روز با حوصلگی، وقت خوبی که می‌شد حرف تازه بشنوی. 18 بازیکن دیروز در اردوگاه تیم‌های ملی دور هم جمع شدند تا ببینند کارلوس کی‌روش این‌بار چه نقشه‌ای برای فوتبال ایران دارد. اگر دقیق حرف بزنیم، این مدل از اردو جمعه با 4 بازیکن از تیم‌های فولاد، مشکی‌پوشان، پارس جم و سپاهان که پنج‌شنبه بازی کرده بودند شروع شد چون چهره سرشناسی از پرسپولیس و استقلال در این تمرین حضور نداشت، جلسه نخست چندان رسمی به نظر نرسید تا اینکه شنبه بعد از پایان بازی‌های لیگ، ستاره‌های مشهور در اردوگاه تیم‌های ملی جمع شدند تا رسانه‌ها هم به این اتفاق واکنش نشان دهند. همه می‌پرسیدند که در تمرین نخست چه خبر بوده و کی‌روش چه برنامه‌ای برای بازیکنان داشته؟ پاسخ تا حدودی از پیش روشن شده بود؛ ریکاوری بازیکنان در مرکز پزشکی- ورزشی بر عهده کادر فنی بود اما تمام نقشه کی‌روش برای جمع کردن بازیکنان به ریکاوری خلاصه نمی‌شود. پس هدف اصلی مرد با تجربه پرتغالی چیست؟

کی‌روش می‌خواهد بازیکنان کنار هم جمع شوند تا «تیم بودن» را فراموش نکنند و مبادا از یادشان برود که تیم ملی در پایان لیگ چه اهداف بزرگی پیش‌رو دارد. دیروز بازیکنان دور هم جمع شدند و برایشان توضیح داده شد که از این پس اردوهای یک‌روز و نیمه با چه سیاستی تشکیل می‌شود و قرار است چه اتفاقی رقم بخورد. از اردوی تیم ملی خبر می‌رسد که پس از این جلسه که کلیات را در بر داشته، وضعیت سلامت بازیکنان بررسی شده و ملی‌پوشان در مرکز پزشکی- ورزشی تازه تاسیس، در اختیار پزشکان و ماساژورها قرار می‌گیرند. آنهایی که آسیب دیدگی جدی نداشتند، در استخر به ریکاوری مشغول می‌شوند و چند نفر هم با پزشکان کار می‌کنند. پس از این مرحله، نوبت به جلسه فنی می‌رسد که از بخش‌های مهم تشکیل این اردو است. فیلم حرکات و بازی ملی‌پوشان برای‌شان نمایش داده می‌شود و کادر فنی صحنه‌های خاصی را که بازیکنان مرتکب اشتباه شده‌اند یا تصمیم خوب در بازی گرفته‌اند را انتخاب کرده و در مورد آنها بحث می‌شود. اصطلاحا فوتبالی‌ها به این کار می‌گویند گزینش«گود اکشن‌ها و بد اکشن‌ها» که در سال‌های اخیر در برخی باشگاه‌ها هم انجام می‌شود. یادم می‌آید حدود 10 سال پیش وقتی آندو به لیگ انگلیس رفته بود برای ما تعریف می‌کرد که بعد از هر بازی دو سی‌دی به او می‌دهند که اولی فیلم تمام صحنه‌هایی است که او در زمین حرکت کرده و دومی اشتباهات در جاگیری، حرکات غلط که اصطلاحا همان بد اکشن‌ها می‌شود. سمی ‌لی دستیار سم آلاردایس وظیفه داشت این فیلم را برای آندو نشان دهد و اشتباهات و خطاهای بازی‌اش را گوشزد کند. به نظر می‌رسد این اتفاق در تیم ملی هم رخ می‌دهد و کی‌روش و کادر فنی برای بازیکنان همین صحنه‌ها را انتخاب کرده و توصیه‌های فنی براساس بازی تیم ملی ارائه می‌شود. بی‌شک کی‌روش در سال 2018 از شیوه‌های جدید و پیشرفته‌ای استفاده می‌کند که اکنون در فوتبال پیشرفته و حرفه‌ای مرسوم است.
این کلیاتی از جلسه تمرینی شنبه بود؛ وقتی کی‌روش درخواست عجیبش را به فدراسیون ارائه کرد و از مربیان باشگاهی خواست که روز بعد از مسابقه بازیکنان ملی‌پوش به اردوگاه تیم‌های ملی بیایند، چند جمله ویژه به کار برد: «به چند دهه سابقه مربیگری من اعتماد کنید.» کی‌روش آنقدر باتجربه و دانا هست که مربیان باشگاهی به او اعتماد کنند و بازیکن خود را به او بسپارند و نگران سلامتی و ریکاوری شاگردان خود نباشند. بی‌تردید کی‌روش برای این تصمیم استدلال‌های فنی کم ندارد و آنقدر در کار مربیگری خبره و باتجربه هست که بازیکنان را با شرایط بهتری نسبت به قبل، به باشگاه‌ها بازگرداند. امانتدارتر از کی‌روش در فوتبال ایران سراغ نداریم که می‌تواند بهترین بازیکنان باشگاهی را در اختیار بگیرد و با امکانات ویژه مرکز پزشکی- ورزشی، شرایط ویژه‌ای را برای ملی‌پوشان فراهم کند. چه بسا امکانات تیم‌ملی بهتر و پیشرفته‌تر از تمام باشگاه‌های ایران است و چه چیزی برای مربیان باشگاهی از این بهتر که بازیکن خود را به دست یکی از بزرگترین مربیان جهان بسپارند تا در بهترین امکانات سخت‌افزاری ایران، ریکاوری کنند و برای هفته بعد مهیا شوند. در بسیاری از باشگاه‌ها، فردای مسابقه به بازیکنانی که بازی سنگینی را پشت سر گذاشته‌اند استراحت مطلق داده می‌شود و آنها اصلا تمرین نمی‌کنند که این غیرحرفه‌ای‌ترین شیوه ممکن است. در برخی باشگاه‌ها هم شاهد یک تمرین سبک در حد یک ربع نرم دویدن هستیم و تمام؛ چراکه بسیاری از باشگاه‌ها اصلا امکانات و تجهیزات لازم برای کار حرفه‌ای را در اختیار مربی خود نگذاشته‌اند و سرمربی حتی اگر به اصول حرفه‌ای ریکاوری و بازیابی بازیکنان مشرف هم باشد، نمی‌تواند ایده‌هایش را اجرا کند و به همان نرم دویدن و تمرین سبک اکتفا می‌کند اما در مرکز پزشکی- ورزشی تیم ملی امکانات برای انواع آزمایش‌ها فراهم است و سرمربی تیم ملی می‌تواند در جریان جزییات بدنی بازیکنان قرار بگیرد.
ما به کی‌روش اعتماد کرده‌ایم؛ این شیوه شاید در هیچ کشوری پیاده نشده باشد اما این دلیل قانع‌کننده‌ای برای رد کردن شیوه تمرینی کی‌روش نیست چراکه سرمربی تیم ملی در زمره مربیان مولف قرار می‌گیرد و می‌تواند یک ایده جدید خلق کند که بقیه تیم‌های دنیا بعدها از او پیروی کنند. جلسه نخست تمرین کوتاه تیم ملی تمام شد و بازیکنان به باشگاه‌های خود بازگشتند. حداقل حسن این اردو برای بازیکنان و فوتبال ملی این است که آنها دور هم جمع شدند و حس کنار هم بودن برای تیم شدن را تجربه کردند. آنها امروز در باشگاه‌های خود حکم ملی‌پوشانی را دارند که از اردوی تیم ملی برگشته‌اند و این به لحاظ روانی برتری و انگیزه‌ای خاص در بازیکنان ایجاد می‌کند. کی‌روش به رغم تمام انتظاراتی که از جلسه ریکاوری دارد، اگر در همین یک زمینه موفق عمل کند و بازیکنان را از پراکندگی لیگ دور هم بیاورد و حس تیم بودن را نزد ملی‌پوشان تقویت کند، به هدف اصلی خود رسیده است. بقیه کارهای تاکتیکی و تکنیکی در اردوی بلند مدت انجام می‌شود و از آن بابت دغدغه‌ای برای سرمربی تیم ملی وجود ندارد. کی‌روش ثابت کرده که کار خود را خوب بلد است و بدون این شیوه در جام جهانی قبل نمایش درخشانی مقابل نیجریه و آرژانتین داشتیم؛ حالا منتظریم کی‌روش با روشی تازه تیم را به جام جهانی ببرد و این تیم با این مربی و با این شیوه‌های متفاوت، شاید یکی از شگفتی‌سازهای جام جهانی روسیه باشد.
 

 

captcha
تازه ها
بیشتر