ورزش ایران / شناسه خبر: 76646 / تاریخ انتشار : 1396/10/16 21:02
|
بازگشت قدیمی‌های کشتی با درخشش در مسابقات اوپن

خشکسالی به کشتی رسید؟

محسن وظیفه / درخشش ستاره‌های نه چندان درخشان سال‌های گذشته در اوپن را باید در کنار کار سخت شورای فنی برای انتخاب سرمربی تیم ملی کشتی آزاد قرار داد و به این نتیجه رسید که کشتی با خشکسالی مواجه است.

ایران ورزشی آنلاینمحسن وظیفه / خانه کشتی چند روزی است که میزبان مسابقات کشتی آزاد و فرنگی اوپن است. مسابقاتی که به نوعی نخستین مرحله انتخابی تیم ملی محسوب می‌شود و هر کشتی‌گیری که عضو تیم ملی نبوده و می‌خواهد در چرخه انتخابی تیم ملی حضور داشته باشد باید در این رقابت‌ها به موفقیت برسد. به همین دلیل این رقابت‌ها به‌عنوان محلی برای حضور کشتی گیران پشت خط مانده تبدیل شده است. مسابقاتی که از صبح زود تا بامداد ادامه پیدا می‌کرد و در نوع خود بسیار عجیب بود اما خروجی آن موفقیت کشتی گیران پشت خط مانده‌ای بود که بیشتر آنها در کشتی آزاد نفرات مسن و قدیمی بودند. بر خلاف کشتی فرنگی که همچنان نان شور و هیجان به راه افتاده در سال‌های اخیر را می‌خورد.

با پایان رقابت‌های کشتی آزاد جام اوپن و معرفی نفرات برتر ذهن‌ها به شدت درگیر اسامی است که در این مسابقات به‌عنوان قهرمانی رسیده‌اند. مهران رضازاده، شایان حمزه، باقر یخکشی، سید احمد محمدی، امید خدمتی، حمید زرین پیکر، مسعود مددی، جمال میرزایی، علیرضا گودرزی و الیاس بختیاری نفراتی هستند که در مسابقات عمومی به‌عنوان قهرمانی رسیده‌اند. حداقل نیمی از این نفرات نزدیک به سی و یا حتی بیش از سی سال سن دارند. به طور مثال جمال میرزایی که در مسابقات جهانی 2009 در ترکیب تیم ملی حضور داشت و یا علیرضا گودرزی که در جهانی 2011 در ترکیب تیم ملی به میدان رفت. حتی مهران رضازاده و سید احمد محمدی و الیاس بختیاری هم سال‌هاست که در اردوهای تیم ملی حضور دارند و حالا هم شانس حضور در همین اردوها و حتی مسابقات انتخابی را به دست می‌آورند. بازگشت قدیمی و مسن‌های کشتی آزاد اگر چه حق آنها است اما نباید پرسید که آینده کشتی آزاد را چه کسانی باید بسازند؟
قهرمانی این نفرات در این رقابت‌ها که در بعضی از مسابقات خود هم با اختلاف بالا به برتری رسیدند این سوال مهم را به وجود می‌آورد که در استان‌ها چه بر کشتی ایران می‌گذرد و به طور دقیق هیات‌های کشتی در واقع برای ساختن قهرمانان چه می‌کنند؟ آیا واقعا هیات‌های کشتی فقط هنگام رای دادن بازوان توانمند فدراسیون هستند یا در راه سازندگی و تربیت کشتی گیران با استعداد هم قرار است بازوان توانمند فدراسیون باشند؟ شاید در این بین مهم‌ترین سوال را بتوان از هیات کشتی همدان مطرح کرد که در سال‌های اخیر در راه ساختن قهرمانان کشتی واقعا چه گام مهمی را برداشته است؟
کشتی همدان در دوره‌ای مولد قهرمانان زیادی بود و چندین چهره شاخص را به کشتی ایران و دنیا معرفی کرد. مسعود مصطفی جوکار، سعید ابراهیمی و صادق گودرزی قهرمانان شاخص کشتی این استان در سطح جهان خوش درخشیدند. حمید سیفی و جمال میرزایی هم از جمله کشتی گیران نامی این استان در سطح آسیا خوش درخشیدند اما واقعا نباید این سوال را از مسوولان هیات کشتی استان همدان مطرح کرد که بعد از صادق گودرزی مشغول به چه کاری بوده که هنوز در مسابقات اوپن جمال میرزایی خوش می‌درخشد؟ در سایر استان‌ها هم اوضاع به همین شکل است.
استان سیستان و بلوچستان احتمالا به خاطر داشتن قهرمانی به نام علیرضا گودرزی در این مسابقات به خودش می‌بالد اما واقعا گودرزی کشتی‌گیر این استان است؟ گودرزی در تهران و زیر نظر اکبر فلاح پرورش یافت و به تیم ملی هم رسید اما امروز سر سفره این استان نشسته است. خوب است که این استان‌ها از برنامه‌های فدراسیون کشتی برای گسترش کشتی در استان‌های خود با استفاده از مربیان با دانش و مطرح و همچنین برنامه ریزی علمی استفاده کنند نه اینکه با جذب کشتی گیرانی که در سایر استان‌ها ساخته شده‌اند و به روزهای آخر دوران قهرمانی رسیده‌اند به دنبال نشان دادن توانایی‌های خود باشند. به نظر می‌رسد که مسابقات اوپن می‌تواند یک آینه تمام نما باشد برای اینکه نشان بدهد در استان‌ها اتفاق خوبی رخ نمی‌دهد. مسابقات اوپن زمانی می‌توانست برای فدراسیون کشتی اتفاق خوبی باشد که چهره‌های جوان و شایسته‌ای در این مسابقات به‌عنوان قهرمانی می‌رسیدند تا بتوانند به کشتی هم کمک کنند.
قهرمانی مهران رضازاده از استان مازندران و قهرمانی این استان فقط در چهار وزن اول که دو نفر از این جمع هم نزدیک به سی سال سن دارند، نشان می‌دهد که در سایر استان‌ها هم اوضاع خیلی روبراه نیست. به نوعی همانطوری‌که بارش‌های برف و باران در آسمان ایران کاهش پیدا کرده و به وضوح خشکسالی در ایران مشکل ساز شده است، به نظر می‌رسد این خشکسالی به کشتی هم رسیده است.
درخشش ستاره‌های نه چندان درخشان سال‌های گذشته کشتی در مسابقات اوپن را باید در کنار کار سخت شورای فنی برای انتخاب سرمربی تیم ملی کشتی آزاد قرار داد و به این نتیجه رسید که تا چه اندازه کشتی ایران با خشکسالی روبه‌رو بوده است.  شورای فنی کشتی آزاد برای انتخاب سرمربی تیم‌های ملی در رده‌های مختلف سنی مدتی است که دچار مشکل شده است. کار به جایی رسیده که اعضای شورای فنی بعد از نزدیک به شش ماه بررسی و برگزاری نشست‌های مختلف نمی‌توانند فردی را پیدا کنند که در حد سرمربیگری تیم ملی باشد و حالا با وجود مشغله‌ها و دغدغه‌های فراوان رسول خادم، باز هم او را به عنوان سرمربی انتخاب کردند. انتخابی که می تواند نشان دهنده تصمیمی از سرناچاری باشد.

 

captcha
تازه ها
بیشتر