فوتبال ایران / شناسه خبر: 76628 / تاریخ انتشار : 1396/10/15 15:57
|

قرارداد « آدی چای»

آرمن ساروخانیان / برندی که روی سینه یک تیم در جام جهانی می‌نشیند موقعیت بی‌نظیری برای معرفی و تبلیغات دارد.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان / محمد رضا ساکت، مدیر تیم‌های ملی مقابل دوربین نود تلاش زیادی داشت تا قرارداد خرید لباس از شرکت آدیداس را توجیه کند. بحث او با عادل فردوسی‌پور روی خط زنده هم ادامه پیدا کرد، ولی باز هم نتوانست مجری برنامه را قانع کند.

استدلال ساکت این بود که شرکت آلمانی به خاطر قانون تجارت ایران حاضر نشده قرارداد اسپانسرینگ عقد کند و تنها به فروش پیراهن به فدراسیون رضایت داده. این توجیه اما طرفداران عادی فوتبال را هم قانع نکرده و باید پرسید مدیران بازاریابی فدراسیون چطور تن به این توافق داده‌اند و از یکی از مهم‌ترین منابع درآمدشان چشم‌پوشی کرده‌اند؟ قراردادی که حتی می توان به ترکمنچای تشبیه کرد.
 
بهانه کودکانه
آدیداس در حالی این بحث را مطرح کرده که نمایندگی‌های رسمی‌اش در ایران فعالند و البسه تیم‌های مختلف خارجی را می‌فروشند. حتی برخی از این فروشگاه‌ها پیراهن تیم ملی را هم عرضه کرده‌اند و قاعدتا مشکلی برای فروش پیراهن تیم ملی در ایران وجود ندارد. حالا هم انتظار می‌رود پیراهن تیم ملی در آستانه جام جهانی در این فروشگاه‌ها موجود باشد و مردم بتوانند آن را تهیه کنند. در واقع مدیران فدراسیون به راحتی تسلیم طرف آلمانی شده‌اند و از این جزییات بدیهی گذشته‌اند.
این قرارداد حتی اگر فرض کنیم که آدیداس اجازه فروش محصولاتش در ایران را نداشته باشد هم یکطرفه و ناعادلانه است. جام جهانی صحنه‌ یگانه‌ای است که تمام مسابقاتش پوشش رسانه‌ای گسترده‌ای دارد و فرصتی برای عرصه و نمایش برندهاست. برندی که روی سینه یک تیم در جام جهانی می‌نشیند موقعیت بی‌نظیری برای معرفی و تبلیغات دارد.
شاید آدیداس که بیشترین سهم را در میان البسه تیم‌های صعود کرده به جام جهانی دارد، نیازی به این تبلیغ احساس نکند، ولی باز هم نمی‌توان به سودی که از فروش پیراهن‌های تیم ملی در خارج از ایران دارد، اشاره نکرد و از این امتیاز در قرارداد چشم‌پوشی کرد. جمعیت چند میلیونی ایرانی‌هایی که در خارج حضور دارند، مشتریان جدی برای پیراهن تیم ملی محسوب می‌شوند و قطعا آدیداس در آستانه جام جهانی فروش خوبی خواهد داشت. این شرکت علاوه بر فروشگاه‌های رسمی فرصت دارد پیراهن تیم ملی را در فضای مجازی هم بفروشد و از این طریق درآمد بیشتری داشته باشد.
 
چشم‌پوشی از سایر برندها
فدراسیون فوتبال اصرار داشت که با آدیداس قرارداد ببندد و این یکی از دلایل مهمی است که حاضر شده تن به پیشنهاد این شرکت بدهد و از قرارداد اسپانسرینگ صرفنظر کند. ساکت در مصاحبه با برنامه نود هم اصرار داشت که سه شرکت معتبر وجود دارد، یعنی علاقه‌ای به بررسی پیشنهادهای سایر برندها نداشته است.
در جام جهانی به جز این سه شرکت معتبر، شش برند دیگر هم حضور دارند که کیفیت‌شان تایید شده است و در لیگ‌های مهم اروپا مثل لیگ برتر، لالیگا و لیگ ایتالیا هم با تیم‌های مختلف قرارداد دارند. فدراسیون اگر توجه بیشتری به بحث درآمدزایی داشت، می‌توانست با این شرکت‌ها هم وارد مذاکره شود و بهترین پیشنهاد را انتخاب کند. اصرار روی آدیداس که حضور پررنگی در جام جهانی دارد و حامی مالی چند مدعی قهرمانی است، کار را به جایی رسانده که فدراسیون مجبور شده برای معتبرترین مسابقات فوتبال جهان لباس بخرد. هرکدام از این برندهای کوچک از پیشنهاد فدراسیون فوتبال و حضور در صحنه جام‌جهانی استقبال می‌کردند و احتمالا پیشنهاد بهتری می‌دادند.
فدراسیون ممکن است بخواهد توپ را به زمین کی‌روش بیندازد، همانطور که ساکت در مصاحبه‌اش از نامه سرمربی تیم ملی برای رفع مشکلات تیم ملی خبر داد و یکی از آنها لباس تیم ملی بود. کی‌روش پیش از این حساسیت زیادی به کیفیت البسه تیم ملی نشان داده، ولی انتقادات قبلی او متوجه محصولاتی بود که به اسم برندهای خارجی عرضه شده بود و بعدا مشخص شد که در ایران و با کیفیت پایین تولید شده. بعید است البسه‌ای که در لیگ برتر انگلیس یا لالیگای اسپانیا استفاده می‌شود، آنقدر بی‌کیفیت باشد که تیم ملی نتواند از آن استفاده کند یا کی‌روش بخواهد آن را زیر سوال ببرد.


رفتار دوگانه عابدینی
عابدینی در برنامه نود به‌عنوان منتقد عملکرد فدراسیون جلوی دوربین رفت و قرارداد با آدیداس را زیر سوال برد. فراموش نکرده‌ایم که عابدینی چند سال در فدراسیون حضور پررنگی داشت و به تازگی از مسوولیتش کنار رفته. او زمانی که در فدراسیون حضور داشت به شدت از عملکرد این مجموعه دفاع می‌کرد و به منتقدان می‌تاخت، ولی بعد از خروج به منتقدی جدی تبدیل شده.
انتقاد از مجموعه‌ای که سال‌ها عضو آن بودید و در بخش مهمی از تصمیماتش شریک هستید، منطقی و اخلاقی نیست و قطعا کمتر کسی حاضر می‌شود این انتقادات را جدی بگیرد و آن را بی‌طرفانه و منصفانه بداند.

captcha
تازه ها
بیشتر