فوتبال ایران / شناسه خبر: 76618 / تاریخ انتشار : 1396/10/11 17:04
|
برانکو: بدون طارمی هم فعلا قهرمان لیگ هستیم

طارمی در الغرافه، 99 درصد همین امروز

همه چیز انگار خوب پیش می‌رود. از انتقال احتمالی مهدی طارمی به الغرافه، هم پرسپولیس چند میلیاردی را به دست می‌آورد و هم طارمی فرصت‌های تازه‌ای را در لیگ قطر به دست می‌آورد.

ایران ورزشی آنلاین / مهدی طارمی انگار تصمیم نهایی را درباره آینده حرفه‌اش گرفته است؛ جدایی از پرسپولیس. برانکو ایوانکوویچ ظاهرا حرف آخر را زده و البته پیش از برانکو، باشگاه پرسپولیس و طارمی تصمیم را گرفته بودند.

برانکو در مقابل خبر جدایی طارمی چنین موضعی گرفته است: «منکر ارزش و توانایی‌های او نمی‌شوم. گل‌های طارمی برای ما پیروزی و قهرمانی را به ارمغان آورد. باید بدانیم ایشان ملی‌پوش است. او اشتباه کرد اما همه اشتباه می‌کنند. او با قصد، نیت و عمداً نخواست اینطور شود. جریمه و محروم شد و عواقبش را دید. آن هم در سالی که سال جام جهانی بود. جریمه‌ و تاوانش را می‌دهد. در همه باشگاه‌ها اشتباه پیش می‌آید. طارمی حرفه‌ای است. قراردادش تمام شده و طبیعی است که نمی‌خواهد بماند. این حق اوست و نباید از او ایراد گرفت. او می‌خواهد در یک تیم خارجی بازی کند و کتبا اعلام کرد که تمایلی به تمدید قرارداد ندارد. همچنان به ماندنش امیدواریم چون هر بازیکن خوبی برای ما مهم است. با این حال طارمی حرفه‌ای است و زندگی‌اش از این راه می‌گذرد. طبیعی است که خودش تصمیم خواهد گرفت.»
اینها یعنی خداحافظ و به سلامت. یعنی پرسپولیس بدون طارمی راهش را ادامه می‌دهد اما دو سوال مطرح است، اول اینکه پرسپولیس در انتقال طارمی چه سهمی خواهد داشت و دوم اینکه مقصد طارمی کجاست؟
باشگاه پرسپولیس پیشنهاد دو ساله‌ای را مقابل طارمی قرار داد، پیشنهادی که از اول هم پیدا بود مورد موافقت طارمی قرار نمی‌گیرد.
در تمام روزهایی که رسانه‌ها پیشنهاد الغرافه به طارمی را منتفی تلقی می‌کردند و باشگاه پرسپولیس نیز پیشنهاد الغرافه را منتفی می‌دانست و از زبان طارمی نیز این پیشنهاد تکذیب می‌شد، هیچ کدام از این انکار و تکذیب‌ها واقعی نبود. همه می‌دانستند که دوران همراهی طارمی با پرسپولیس به پایان رسیده و البته همه باید می‌دانستند که پیشنهادی بهتر از قطر به طارمی نرسیده است.
همه چیز انگار خوب پیش می‌رود. از انتقال احتمالی مهدی طارمی به الغرافه، هم پرسپولیس چند میلیاردی را به دست می‌آورد و هم طارمی فرصت‌های تازه‌ای را در لیگ قطر به دست می‌آورد.
امروز، همان روزی خواهد بود که طارمی انتظارش را می‌کشید، نزدیک شدن به قرارداد با الغرافه و یک شروع دوباره در زندگی حرفه‌ای، پس از محرومیت و جریمه‌ای که روزهای عجیبی را برای طارمی رقم زد.
اما درباره این جدایی کدام گمانه‌زنی را باید باور کرد؟ آیا الغرافه تنها پیشنهاد طارمی است یا پیشنهاد دیگری هم وجود دارد؟ امروز تصمیم طارمی همه چیز را روشن می‌کند اما آنچه قابل پیش‌بینی است همین حضور طارمی در الغرافه و البته در نظر گرفتن منافع چند میلیاردی برای پرسپولیس است، اتفاقی که هم بیش از همه احتمال دارد و هم ظاهرا با ساز و کار شفاف و حرفه‌ای پیش می‌رود.
اگر رقمی حدود 2 یا 3 میلیارد از این انتقال به پرسپولیس برسد، یعنی قرمزها به اندازه استخدام دو بازیکن درجه یک در فوتبال ایران دریافتی داشته اند، اگرچه بازیکنی را از دست داده‌اند که در پرسپولیس صاحب نقشی کلیدی شده بود اما نباید فراموش کنیم که برانکو ایوانکوویچ این روزها به این جمله‌ها تاکید دارد: «باشگاه حد و مرز خودش را تعیین کرده است و اگر بازیکنی فکر می‌کند می‌تواند در باشگاه دیگری شرایط بهتری داشته باشد، نمی‌توانیم جلویش را بگیریم اما مطمئن نیستم از هر لحاظ جای دیگری بهتر از پرسپولیس وجود داشته باشد. از بازیکنانی که داریم راضی هستیم. فعلا بدون طارمی و نوراللهی قهرمان لیگ هستیم. تیم بسیار خوبی داریم و نیازی نیست بخواهیم بازیکنی را برگردانیم.»
برانکو تیم خوبی ساخته و برای جدایی طارمی نگران به نظر نمی‌رسد. پرسپولیس هم منافع مالی‌اش را در این انتقال در نظر دارد و برای طارمی هم چه بسا درهای تازه‌ای باز شود. اگرچه در فوتبال ایران این ایده که بازی در لیگ‌های عربی موجب تضعیف بازیکنان می‌شود، رواج دارد اما پشت این ایده، منطق حرفه‌ای چندانی وجود ندارد و حرف بیراهی است که عمومیت پیدا کرده و چه بسا پشتوانه فنی و حرفه‌ای ندارد.

کلیدواژه
مهدی طارمی
captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر