یادداشت / شناسه خبر: 76615 / تاریخ انتشار : 1396/10/9 15:39
|
‌تغییر بزرگ شفر هر روز بیشتر به چشم می‌آید

در انتظار میوه استقلال

سعید زاهدیان / رقابت این استقلال با پرسپولیس سرحال و آماده دیدن دارد و لیگ را جذاب‌تر خواهد کرد. با نتایجی که استقلال کسب می‌کند، پرسپولیسی‌ها به رغم 14 امتیاز اختلاف، امنیت خاطر ندارند‌.

ایران ورزشی آنلاینسعید زاهدیان / تیتر سرمقاله ایران ورزشی در تاریخ 30 آذر 96 این بود: «بازی مالکانه و تغییر در استقلال را جدی بگیریم.» این تیتر که یک روز پس از پیروزی قاطع و درخشان شاگردان شفر مقابل ایرانجوان استفاده شد، به تغییر محسوس استقلال با آمدن شفر اشاره داشت و در دل نوشته یک پرسش اساسی هم مطرح شده بود: «آیا استقلال در لیگ برتر و مقابل تیم‌های قوی هم می‌تواند همین فوتبال مالکانه را به حریف تحمیل کند و با گل‌های فراوان موج شادی را به هوادارانش هدیه کند؟‌» در آن نوشته امیدوارانه به بازی استقلال نگاه شده و نشانه‌های تغییر بزرگ برای ما آشکار بود. در فاصله حدود یک هفته پس از آن پیروزی، استقلال دو بازی در لیگ برتر انجام داد و همان روند را تکرار کرد؛ بازی مالکانه و پرس حریف تا جایی که مدافعان خسته شوند و استقلال برتری‌اش را با گل زدن فریاد کند. ابتدا صنعت نفت آبادان قربانی تحول آبی‌ها شد. آنها که یک بازی 90 دقیقه‌ای سنگین را برابر پرسپولیس با پیروزی در ضربات پنالتی پشت سر گذاشته بودند، در تهران زیر فشار شدید شاگردان شفر شکستند و دژ دفاعی‌شان فرو ریخت. وقتی صنعت نفت با 4 گل در تهران قافیه را به استقلال باخت، بدبین‌هایی که تغییر بزرگ تیم شفر را ندیده - یا خودشان را به ندیدن زده بودند- نتیجه پر گل را به بازی سنگین تیم آبادانی برابر پرسپولیس ربط دادند نه برتری آبی‌ها اما در فاصله 4 روز پس از آن نتیجه، استقلال در اهواز جشنو‌اره گل دیگری به راه انداخت تا فریاد بکشد: «دوران بی‌نظمی در بازی و نداشتن انسجام تمام شد!»

حالا استقلال یکی از بهترین تیم‌های لیگ است که در هر بازی با 3 گل، بردهایش را تضمین و تزیین می‌کند. دیگر نمی‌توان برای بردهای استقلال بهانه‌های بدبینانه را مطرح کرد یا پیروزی شاگردان شفر را به عواملی جز خود استقلال ربط داد. مرد آلمانی از همان روزهای نخست حضورش در تهران دست به تغییراتی زد که در بازی استقلال آهسته، آهسته نمود پیدا کرد. شفر پس از پیروزی بر نفت آبادان همه این حرف‌ها را در دو جمله زد: «بذری را در زمین کاشتیم و از آن خوب مراقبت کردیم تا قد کشید و رشد کرد.» این توصیف شفر دقیقا تصویر روشنی از روند استقلال با آمدن مربی آلمانی را نشان می‌دهد. البته خود شفر هم می‌داند که برای رسیدن به هدف بزرگ، باید این تغییر بزرگ را هفته به هفته در تیمش دنبال کند. بذر استقلال هر هفته بیشتر از قبل قد می‌کشد ولی انتظار مرد آلمانی کم کردن فاصله با صدرنشین و حتی ربودن گوی سبقت از پرسپولیس است. استقلال حتی اگر پایان فصل پایین‌تر از پرسپولیس هم بایستد و با همین نمایش فاصله را به حداقل برساند، بذر شفر نه تنها قد کشیده و رشد کرده که به میوه دادن رسیده. شاید میوه و بار اصلی استقلال را در لیگ قهرمانان ببینیم شاید هم در شهرآورد برگشت، تا آنها با نمایشی دل‌انگیز هواداران خود را به آینده تیم‌شان امیدوار کنند. میوه استقلال، تغییر در سبک بازی و تمام شدن هرج و مرج بازی‌های یکی دو سال اخیر است.
این استقلال فوتبال ایران را در موقعیت بالاتری قرار داده. حالا بازیکنان جوان استقلال در تیم ملی برای خود صاحب جایگاه ویژه‌ای هستند و بی تردید پس از تجربه بازی‌های بزرگ جام‌جهانی، پخته‌تر و آبدیده‌تر در اختیار مرد آلمانی قرار می‌گیرند. هواداران استقلال باید همه این موضوعات را ببینند و حتی اگر آنها امسال صاحب جامی هم نشوند، ایجاد تغییر و تحول را اتفاقی بزرگتر از جام گرفتن بدانند چرا که فوتبال ادامه دارد و آنها برای فصل آینده می‌توانند از ابتدا برای گرفتن جام‌های پیش‌‌رو خیز بردارند.
استقلال شرایطی را تجربه می‌کند که پیش از آنها پرسپولیس داشت. آنها به تغییر در شکل و فرم بازی رسیده‌اند، تیمی پرمهره و جوان دارند که در نیم فصل نخست امتیازات فراوانی را از دست داده. شاید جبران فاصله کمی دشوار باشد -‌البته که غیر‌ممکن نیست- اما این تیم با تغییر نسل به موقع و تحول در شیوه بازی آماده است تا سال‌ها یکی از تیم‌های مدعی ایران باشد.
رقابت این استقلال با پرسپولیس سرحال و آماده دیدن دارد و لیگ را جذاب‌تر خواهد کرد. با نتایجی که استقلال کسب می‌کند، پرسپولیسی‌ها به رغم 14 امتیاز اختلاف، امنیت خاطر ندارند‌ و می‌دانند که اگر در ادامه نیم فصل دوم مثل بازی هفته قبل مقابل فولاد قدر 3 امتیاز را ندانند، یک تیم جدی و آماده به نام استقلال برای گرفتن جایگاه آنها با تاخت و تاز در حال نزدیک شدن است.

کلیدواژه
استقلال
captcha
تازه ها
بیشتر