یادداشت / شناسه خبر: 76605 / تاریخ انتشار : 1396/10/5 15:46
|
سرمربی آلمانی مسیر تحول را می‌دانست

ارتقای سرمایه استقلال با شفر

آرمن ساروخانیان / شفر بدون اینکه با اخراج گروهی بازیکنان دشمنی برای خودش بسازد یا با خریدهای جدید هزینه بتراشد، بازیکنان موجود، یعنی سرمایه اصلی باشگاه را ارتقا داد.

ایران ورزشی آنلاینآرمن ساروخانیان / استقلال چند ماه قبل را به یاد دارید؟ بزرگترین مشکل آن روزهای استقلال گلزنی بود. تیمی که منصوریان ساخته بود، برای باز کردن دروازه ضعیف‌ترین حریفان هم دردسر داشت. ریتم بازی کند بود، استقلال نمی‌توانست موقعیت بسازد و یکی از ضعیف‌ترین خطوط حمله لیگ را داشت.

استقلال این روزها کاملا دگرگون شده. این تیم مقابل صنعت نفت موقعیت‌های زیادی ساخت و چهار گل زد. این بهترین بازی این فصل استقلال بود و حتی برخی معتقدند در چند سال گذشته چنین نمایشی نداشته. استقلال حالا خوب بازی می‌کند، آسان گل می‌زند و در کنار اینها دروازه‌اش را هم در شش بازی اخیر بسته نگه داشته. این تغییر بزرگ نتیجه حضور شفر است؛ مردی که هنگام انتخابش تردیدهایی وجود داشت و منتقدان او را پیرمردی بازنشسته می‌دانستند، ولی در همین زمان نسبتا کوتاه توانسته شاداب‌ترین تیم لیگ را بسازد.

---

شروع از خط دفاع
استقلال در چهار بازی آخرش در لیگ 9 گل زده (در این فاصله سه بار هم دروازه ایرانجوان در جام حذفی را باز کرده). استقلال در 12 بازی قبلی‌اش تنها 6 گل زده بود. تحول آمار گلزنی استقلال اتفاقی نیست. شفر توانسته راه گلزنی را به تیمش یاد بدهد.
او وقتی به استقلال آمد، اول سراغ ترمیم ساختار دفاعی رفت. پایه موفقیت در فوتبال دفاع درست و آسان گل نخوردن است. استقلال بعد از پنالتی علیپور در شهرآورد گلی نخورده و این نشان می‌دهد انتخاب حسینی برای دروازه و چشمی برای دفاع میانی با وجود برخی انتقادات درست بوده.
شفر بعد از آن سراغ قسمت سخت‌تر رفت و به‌تدریج موفق شد ساختار تهاجمی تیمش را راه بیندازد. بعد از شروع ضعیف استقلال بازیکنان هم با انتقادات زیادی روبه‌رو شدند، گفته می‌شد که تعدادی از آنها در حد تیم نیستند و نیاز به خانه‌تکانی است، ولی شفر با همین بازیکنان توانسته استقلال را متحول کند. البته نیاز به یک مهاجم مرکزی گلزن هنوز احساس می‌شود، هرچند قربانی در بازی‌های اخیر پیشرفت کرده و شفر هنوز امیدش به شهباززاده را از دست نداده. استقلال این روزها موقعیت‌های زیادی می‌سازد و با یک مهاجم فرصت‌طلب می‌تواند نتایج خیلی بهتری بگیرد.
مسیر تحول
شفر وقتی کارش را شروع کرد وعده‌ای نداد و انتظارات را بالا نبرد. او در ملاقات با شاگردان جدیدش تنها روی این نکته تاکید داشت که آنها باید شاداب‌تر باشند و تلاش کرد روند تمرینات را تغییر دهد. شفر بدون توجه به موقعیت بد استقلال در لیگ برتر، بازی حساس پیش‌رو با پرسپولیس و ابزاری (بازیکنان) که شاید باب میلش نبود، وارد این ماموریت شد و با تمرکز روی تمرینات تلاش کرد ایرادها را یکی یکی برطرف کند.
مربی آلمانی قبل از هر چیز روی آمادگی بدنی تاکید داشت و دوندگی و تحرک بازیکنان استقلال بازی به بازی بهتر شد. او اهل برخورد قهری نبود و بازیکنی را کنار نگذاشت (محرومیت موقت قائدی دلیل انضباطی داشت)، در عوض تلاش کرد شرایط آنها را ارتقا دهد و از نظر ذهنی، بدنی و تاکتیکی برای لیگ آماده کند.
پیشرفت نفر به نفر
در دگرگونی امروز تیم همه بازیکنان نقش دارند. همان بازیکنانی که استقلال را به قعر جدول برده بودند، حالا مهره‌های کلیدی تیم در مسیر بازگشت به بالای جدول هستند. آنها اعتماد هواداران را از دست داده بودند و چشمی به درستی می‌گوید که تیم به هواداران بدهکار است. ارتقای این بازیکنان را باید بزرگترین هنر شفر دانست. او بدون اینکه با اخراج گروهی بازیکنان دشمنی برای خودش بسازد یا با خریدهای جدید هزینه بتراشد، بازیکنان موجود، یعنی سرمایه اصلی باشگاه را ارتقا داد و آنها را به بهترین شرایط بازی‌شان رساند.
وریا غفوری و داریوش شجاعیان مثال‌های خوبی برای این تحول هستند. مدافع راست استقلال در شروع فصل از آمادگی فاصله داشت و یکی از بازیکنان متزلزل خط دفاع بود، ولی در دو بازی اخیر بسیار آماده بوده و حالا گزینه اصلی برای بازی در دفاع راست تیم ملی است.
چیزی نمانده بود که برچسب خرید ناکام روی پیشانی شجاعیان بنشیند. هافبکی که رقم زیادی برای رضایتنامه‌اش پرداخت شده بود، با ادامه بازی‌های ضعیف شروع فصل می‌توانست به سرنوشت بختیار رحمانی دچار شود، ولی این روزها در ترکیب شفر یکی از مهره‌های کلیدی است. او مقابل ایرانجوان در نقش هافبک میانی طراح بازی کرد و مقابل صنعت نفت در گوش راست بهترین بازی‌هایش با پیراهن آبی را به نمایش گذاشت. با پاس زیبای او کریمی گل اول را زد و خودش با فراری حرفه‌ای زننده گل سوم بود. او چند موقعیت دیگر هم ساخت و بهترین بازیکن استقلال بود.
تنوع در حمله
مهم‌ترین نکته در حملات استقلال تند شدن ریتم بازی و تنوع در حمله است. با بالا رفتن آمادگی بدنی، بازیکنان استقلال حالا می‌توانند با تحرک بیشتری بازی کنند. توپ در خط میانی به سرعت و با کمترین حرکت اضافه می‌چرخد و به سمتی که تراکم کمتری دارد می‌رود. حملات استقلال دیگر محدود به سمت راست نیست و شفر توانسته در حملات تیمش توازن ایجاد کند. استقلال از چپ و راست و البته مرکز که جباروف و شجاعیان هستند، تهدید می‌سازد. مشکل نداشتن گلزن با تقسیم وظایف گلزنی تا حدودی برطرف شده. قربانی به‌عنوان مهاجم نوک گاهی عقب‌تر می‌آید تا فضای گلزنی برای بازیکنان کناری ساخته شود. فرشید اسماعیلی در بازی‌های قبل و محسن کریمی در بازی اخیر از این فضا به خوبی استفاده کردند.
نگاه به آینده
رویکرد شفر نسبت به اول فصل تغییری نکرده. او خیلی مصاحبه نمی‌کند و جنجال نمی‌سازد. تمرکز مربی آلمانی همچنان روی تمرینات است و تلاش می‌کند تیمش را ارتقا دهد. او می‌داند که چند بازی خوب کافی نیست و استقلال هنوز کاری نکرده. هدف کوتاه‌مدت شفر ارتقای جایگاه استقلال در لیگ برتر و گرفتن سهمیه است. او تا قهرمانی جام حذفی دو قدم دیگر فاصله دارد و کمی دورتر جام باشگاه‌های آسیا است. او می‌خواهد استقلال را برای بازی با الهلال عربستان و الریان قطر آماده کند. شفر بارها تاکید کرده که استقلال نباید در آسیا از تیمی شش گل بخورد و می‌خواهد تصویر جدیدی از این تیم ارائه دهد. استقلال در مسیر مناسب است و هواداران از نمایش و پیشرفت تیم راضی هستند. روزهای بد شروع فصل فراموش شده.
 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر