ورزش جهان / شناسه خبر: 76583 / تاریخ انتشار : 1396/10/2 19:18
|

بارسا 3 - رئال صفر / پابرهنه روی کیک قهرمان جهان

رئال با قهرمانی اسپانیا، اروپا و جهان یکی از بهترین سال های تاریخ باشگاه را پشت سر گذاشته، ولی در آخرین بازی سال در خانه با سه گل مغلوب بارسا شد.

ایران ورزشی آنلاین / بازیکنان بارسا نه تنها حاضر نشدند برای رئال مادرید تونل افتخار تشکیل بدهند که با یک برد پرگل در برنابئو لذت قهرمانی هفته گذشته در جام جهانی باشگاه‌ها را از حریف گرفتند. با شکست 3 بر صفر در خانه، مادریدی‌ها در بدترین شرایط سال 2017 را به پایان می‌رسانند. آنها 14 امتیاز کمتر از بارسای صدرنشین دارند (با یک بازی کمتر) و دفاع از عنوان قهرمانی لالیگا برای این تیم غیرممکن به نظر می‌رسد.

کواچیچ؛ از فرشته تا شیطان

زیدان برای این بازی ترکیب متفاوتی را انتخاب کرده بود و حضور کواچیچ در ترکیب اصلی همه را غافلگیر کرد. با حضور هافبک کروات رئال مثل بارسا 2-4-4 بازی می‌کرد و او ماموریت داشت هنگام حضور مسی در مرکز زمین با او یارگیری کند و حین بازیسازی بارسا مزاحم بوسکتس شود. در سه ال‌کلاسیکویی که کواچیچ در ترکیب اصلی بازی کرده بود، رئال توانسته بود به دو برد و یک تساوی برسد و زیدان امیدوار بود او بتواند با مهار مسی موفقیت تیمش را تضمین کند.

این تغییر موثر بود و رئال در نیمه اول توانست بارسا را به خوبی کنترل کند. تنها فرصت بارسا در این نیمه ضربه پائولینیو بود که ناواس به کرنر فرستاد. رئال هم یک بار با شوت رونالدو و یک بار با ضربه سر بن‌زما تا آستانه گلزنی پیش رفت.

نیمه دوم اما حکایت متفاوتی داشت و بارسا خیلی بهتر شروع کرد. سرانجام سوارز در دقیقه 54 با پاس سرخی روبرتو دروازه میزبان را باز کرد. در این صحنه راکیتیچ از زمین خودی تا پشت هجده قدم رئال را بدون مزاحم حرکت کرد. از کاسمیرو خبری نبود و کواچیچ هم ترجیح داد نزدیک مسی بماند تا هافبک کروات با فضای خالی زیادی روبرو شود.

بارسا ده دقیقه بعد به گل دوم رسید تا تیم رئال کاملا از هم بپاشد. این بار کاسمیرو توپ را لو داد تا بارسا ضدحمله بزند و کارواخال با حرکتی آماتور توپ را روی خط با دست گرفت تا کارت قرمز بگیرد. مسی این پنالتی را به گل دوم بارسا تبدیل کرد.

بعد از گل اول بارسا زیدان برای تعویض‌های هجومی آماده می‌شد، ولی با اخراج کارواخال مجبور شد ناچو را به زمین بفرستد. او در اواخر بازی بیل و آسنسیو را هم اضافه کرد که اولی یک فرصت خوب را از دست داد، ولی بخت با رئال یار نبود و در عوض آلکس ویدال، بازیکن تازه‌وارد بارسا در آخرین ثانیه‌ها روی پاس مسی گل سوم را زد.

زیدان مقصر بود؟

بعد از این بازی پیکان انتقادات به سمت زیدان نشانه رفت که چرا از ایسکوی آماده در ترکیب رئال قرار نداده و از کواچیچ استفاده کرده. برنامه زیدان این بود که از ایسکو مثل بیل و آسنسیو در نیمه دوم استفاده کند، ولی با اخراج کارواخال ورود این بازیکن منتفی شد. روزنامه آس همزمان با بازی خبر داد که بعد از ورود ناچو، ایسکو به گرم کردن کنار زمین ادامه نداد و روی نیمکت نشست، ولی این بازیکن در توییترش این اتفاق را تکذیب کرد و نوشت: «چرند ننویسید. من نمی‌دانستم که در فوتبال می‌شود چهار تعویض انجام داد!»

با این حال نمی‌توان تنها مربی فرانسوی را مقصر این ناکامی دانست و ستارگان رئال هم دیروز نمایش ضعیفی داشتند. مارکا بعد از بازی نوشت که تنها کیلور ناواس را می‌توان از انتقادات مبرا دانست و سایر بازیکنان رئال روز بدی داشتند، از جمله کواچیچ، مارسلو، کارواخال و بن‌زما.

والورده: این یک درس بود

والورده در شروع فصل بارسا را در شرایط بدی تحویل گرفت و در سوپرجام اسپانیا 5 بر یک مغلوب رئال شد، ولی دیروز توانست برای اولین بار به عنوان مربی زیدان را شکست دهد و حالا تیمش امید اول قهرمانی اسپانیاست.

او در کنفرانس خبری بعد از بازی گفت: «در یک لحظه خاص هرکدام از این دو تیم می‌تواند دیگری را شکست دهد، ولی آنها خیلی به هم نزدیکند. این یک درس برای فوتبال است. در سوپرجام آنها خیلی خوب بازی کردند، ولی این بار ما بهتر بودیم. فوتبال خیلی بالا و پایین دارد. وضعیت ممکن است دوباره به ضرر ما تغییر کند.»

بارسا 14 امتیاز بیشتر از رئال دارد، با این حال والورده کار لالیگا را تمام شده نمی‌داند؛ «هنوز به نیمه لیگ هم نرسیده‌ایم. هنوز بازی‌های زیادی باقی مانده. ما فاصله گرفته‌ایم، ولی این هیچ معنایی ندارد.»

والورده اعتراف کرد که رئال در نیمه اول نمایش بهتری داشت: «روش بازی آنها در نیمه اول بازیسازی ما را با مشکل روبرو کرده بود. آنها ما را مجبور کردند با توپ بلند بازی کنیم و آنها در این روش مهارت بیشتری دارند. در نیمه دوم ما کنترل توپ را در اختیار گرفتیم. وقتی دو گل زدیم، کار را تمام شده ندانستیم. رئال با یک یار کمتر تقریبا اندازه ما موقعیت داشت.»

زیدان انقلاب نمی‌کند

زیدان بعد از این شکست سعی کرد خونسردی‌اش را حفظ کند و در کنفرانس خبری گفت که تیمش نیاز به تغییرات زیادی ندارد؛ «در عملکرد دفاعی‌مان اشتباه بزرگی داشتیم و در این سطح برای‌تان گران تمام می‌شود. قرار نیست دیوانه شویم. تحمل این شکست خیلی سخت است، ولی نیازی نیست چیزی را تغییر بدهیم. ما خیلی خوب شروع کردیم و نیمه اول بازی برابر بود، به همین خاطر این شکست دردناک است.»

سرمربی رئال اضافه کرد: «از انتخاب‌هایم پشیمان نیستم. اگر در نیمه اول فرصت ما گل می‌شد، بازی تغییر می‌کرد. می‌دانستم که بعد از بازی ممکن است از من انتقاد کنند، ولی این چیزی را تغییر نمی‌دهد. من اینجا هستم که تصمیم بگیرم. تصمیم من این بود که کواچیچ بازی کند و ایسکو روی نیمکت بنشیند. شرایط بازی طوری پیش رفت که نتوانستم از ایسکو استفاده کنم و مجبور شدم ناچو را به زمین بفرستم.»

زیدان هم مثل والورده معتقد است که لیگ هنوز تمام نشده؛ «ما هرگز تسلیم نمی‌شویم. باید به تعطیلات برویم و به این بازی فکر نکنیم.» 

captcha
تازه ها
بیشتر