فوتبال ایران / شناسه خبر: 76579 / تاریخ انتشار : 1396/10/2 14:10
|
ذوب‌آهن همردیف متوسط‌ها، سپاهان در منطقه سقوط

فوتبال اصفهان می‌خشکد؟

در یکی از ضعیف‌ترین ادوار لیگ برتر این دو تیم روز به روز عقب می‌روند و دیگر در کورس قهرمانی از آنها خبری نیست. فوتبال اصفهان هم قرار است مثل زاینده‌رود خشک شود؟

ایران ورزشی آنلاین / نیمفصل دوم لیگ برتر برای دو تیم اصفهانی با دو تساوی شروع شد. ذوب‌آهن مقابل تیم قعرنشین بدون گل متوقف شد و سپاهان با یک پنالتی لحظات آخر از شکست مقابل سایپا گریخت. تک امتیازهایی که به درد هیچکدام نمی‌خورد. ذوب‌آهن برای نیم‌فصل دوم نقشه‌های زیادی کشیده، ولی این تساوی برای هواداران چیزی جز خشم و ناامیدی نداشت. هواداران سپاهان هم هر هفته منتظرند انقلاب کرانچار از راه برسد، ولی این تیم آرام آرام در جدول پایین می‌رود و با نفت و منطقه سقوط تنها دو امتیاز فاصله دارد. افتخار فوتبال اصفهان در این سال‌ها این بوده که با تیم‌های تهرانی رقابت کند و شانه آنها را به خاک بمالد، ولی در یکی از ضعیف‌ترین ادوار لیگ برتر این دو تیم روز به روز عقب می‌روند و دیگر در کورس قهرمانی از آنها خبری نیست. فوتبال اصفهان هم قرار است مثل زاینده‌رود خشک شود؟


سپاهان مدعی کجاست؟
سپاهان با 5 بار قهرمانی پرافتخارترین تیم لیگ برتر است و از آخرین قهرمانی‌اش کمتر از سه سال می‌گذرد، ولی در این فصل به طور متوسط از هر بازی تنها یک امتیاز گرفته و در حالی که امیدوار است در نیم فصل دوم عملکرد بهتری داشته باشد، بیشتر به منطقه سقوط نزدیک است و نمی‌تواند نسبت به این تهدید بی‌تفاوت باشد.
سپاهان در سال‌هایی که مدعی بود تیمش را روی استخوان‌بندی مستحکمی بنا می‌کرد که اکثر آنها ملی‌پوش یا بهترین خارجی‌های لیگ بودند. در کنار آنها محرم نویدکیا نقش یک لیدر را به عهده داشت و زردها با همین مجموعه در لیگ و آسیا حرف‌هایی زیادی برای گفتن داشتند.
با کنار رفتن آن نسل طلایی باشگاه نتوانسته بازیکنان مناسبی را جایگزین کند و مرحله گذار برای هواداران طولانی و زجرآور شده. یکی از دلایل ناکامی سپاهان در نقل و انتقالات بی‌ثباتی مدیریتی باشگاه در سال‌های اخیر است و به ندرت می‌بینیم که بهترین‌ها تصمیم بگیرند پیراهن سپاهان را به تن کنند.
بعد از قهرمانی با فرکی، باشگاه گزینه‌های مختلفی را برای تغییر نسل انتخاب کرد، ولی نه کرانچار، نه ویسی و نه حالا کرانچار نتوانسته‌اند تیمی مدعی بسازند. باشگاه همچنان امیدوار است که مربی کروات بتواند تیم را متحول کند، ولی نشانه‌های مثبت زیادی دیده نمی‌شود و جای ژنرال‌هایی که بتوانند تیم را از این شرایط نجات دهند خالی است. سپاهان حالا نه تیمی بومی است، نه غیربومی‌هایی دارد که دل هواداران را به موفقیت خوش کنند. در این شرایط امیدی نیست سپاهان را به این زودی دوباره در کورس ببینیم.

خودزنی ذوب‌آهن
اوضاع ذوب‌آهن هرچند در جدول بهتر از سپاهان است، ولی آینده این تیم هم مثل سپاهان مبهم به نظر می‌رسد. اگر سپاهان در حال ساختن تیم جدیدی است، برای ذوب‌آهن با قلعه‌نویی دورنمایی متصور نیست و خریدهای تیم بعید است بیشتر از یک فصل کارکرد داشته باشد.
بر خلاف سپاهان، ذوب‌آهن تیم منسجمی داشت که می‌توانست همچنان نتیجه بگیرد، ولی مدیریت باشگاه در انتخاب سرمربی اشتباه کرد. ذوب‌آهن باید سراغ کسی می‌رفت که می‌توانست با کمترین تغییرات با همین تیم ادامه دهد ولی قلعه‌نویی را انتخاب کرد که سلیقه خاص خودش را دارد و به هر تیمی که می‌رود آن را به سلیقه خودش تغییر می‌دهد.
قلعه‌نویی کارنامه پرباری دارد، ولی از اوج حرفه‌اش فاصله گرفته و در دو تجربه آخرش در استقلال و تراکتورسازی ناموفق بوده. کار کردن با این مربی سختی‌های خودش را دارد و انتظار نمی‌رود او مدت زیادی در اصفهان بماند.
قلعه‌نویی که دیروز صدای اعتراض هواداران را شنید، بعید است فصل بعد هم روی نیمکت این تیم باشد و ذوب‌آهن تابستان آینده احتمالا باید همه چیز را از نو بسازد، با بازیکنانی که با سلیقه هر کسی همخوانی ندارد.
ذوب‌آهن با تیمی که شخم خورده به زمان نسبتا زیادی برای هماهنگی نیاز دارد و این در حالی است که نیم فصل دوم از راه رسیده و این تیم در مقدماتی لیگ قهرمانان هم باید به میدان برود. قلعه‌نویی بعد از بازی دیروز طبق معمول از برتری تیمش گفت و از فرصت‌هایی که مهاجمان از دست دادند، ولی این مشابه توجیهاتی است که او در دوره آخر حضورش روی نیمکت استقلال هم به کار می‌برد و قرار نیست موقعیت ذوب‌آهن در جدول با این حرف‌ها بهتر شود.

captcha
تازه ها
بیشتر