یادداشت / شناسه خبر: 76570 / تاریخ انتشار : 1396/10/2 13:13
|
حذف پرسپولیس و ال‌کلاسیکوی امروز عصر

سطح رقابت، دغدغه اصلی سرمربی تیم ملی

سعید زاهدیان / پرسپولیس می‌تواند نمونه خوبی برای سنجش میزان آمادگی بازیکنان ایرانی باشد.

ایران ورزشی آنلاینسعید زاهدیان / حذف پرسپولیس از جام حذفی برای سومین سال متوالی، این پرسش را پیش روی ما قرار می‌دهد که چرا بهترین تیم ایران در سه فصل اخیر همواره در کسب جام دوم ناکام بوده است؟ فصل گذشته پرسپولیس در اوج آمادگی و در شرایطی که یکه و تنها در لیگ برتر برای قهرمانی جلو می‌رفت، در جام حذفی مقابل تیم گمنام قشقایی شکست خورد و حذف شد. خیلی‌ها آن بازی را یک اتفاق دانستند که تیم‌های بزرگ گاهی گرفتار شگفتی‌سازی تیم‌های کوچک می‌شوند و حذف پرسپولیس را از این زاویه تحلیل کردند اما درباره حذف امسال چگونه باید قضاوت کرد؟

امسال پرسپولیس با شرایط ویژه‌ای وارد لیگ و جام حذفی شد. پایان فصل برای آنها به دلیل حضور در آسیا کمی طولانی‌تر از بقیه تیم‌ها بود چرا که بازی رفت و برگشت مقابل لخویای قطر باعث شد تا شاگردان برانکو تا خرداد ماه درگیر بازی باشند. از سوی دیگر لیگ جدید هم برای پرسپولیس زودتر از سایر رقبا آغاز شد. بازی سوپر جام مقابل نفت تهران پیش درآمد لیگ برتر بود. چند هفته که از لیگ گذشت، پرسپولیس برای بازی با الاهلی عربستان در شهریور ماه به عمان سفر کرد و حدود دو هفته بعد برای بازی برگشت به ابوظبی رفت که آن نمایش خاطره‌انگیز که به صعود شاگردان برانکو منجر شد، انرژی فراوانی از این تیم گرفت. در ادامه برنامه پرفشاری که گریزی از آن نبود، پرسپولیس مهرماه در نیمه نهایی لیگ قهرمانان دو بازی سنگین برابر الهلال برگزار کرد. شکست سنگین پرسپولیس در نیمه نهایی برابر الهلال نشان داد که شاگردان برانکو به رغم بدنسازی خوب و عالی در اوکراین، توان چنین برنامه پرفشاری را ندارند و نمی‌توانند از فشار بازی‌هایی که با فاصله کم طراحی شده بود به سلامت عبور کنند.
شکست شاگردان برانکو مقابل صنعت نفت آبادان در ضربات پنالتی را می‌توان در امتداد این برنامه سنگین دید؛ این نتیجه شاید هشدار بزرگی برای فوتبال ایران باشد؛ فوتبالی که می‌خواهد با این بازیکنان در جام جهانی برابر اسپانیا، پرتغال و حتی مراکشی بازی کند که بازیکنانش در فشار لیگ‌های اروپایی آبدیده و مقاوم شده‌اند و توان بیشتری برای دویدن و رقابت دارند. شکست پرسپولیس در جام حذفی و کنار رفتن این تیم از گردونه این مسابقات شاید هواداران این تیم را ناراحت کرده اما این حذف شاید برای برانکو که قهرمانی لیگ و صعود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان را هدف گرفته، خوشایند هم باشد چرا که می‌داند تیمش توان جنگیدن در سه جام بزرگ را ندارد و ته دلش این شکست را توفیق اجباری می‌داند. احتمال مصدومیت بازیکنان در فشار بازی‌ها و نداشتن زمان کافی برای بازیابی بدنی از یکسو و برگزاری لیگ قهرمانان در زمین بی‌طرف مانند سال گذشته دو موضوع مهم برای سرمربی پرسپولیس است که آنها را بابت این حذف چندان غمگین نکرده. برای برانکو، بازیکنان و حتی هواداران، قهرمانی در لیگ برتر و صعود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا- که بخت آنها را برای ربودن جام آسیایی حفظ می‌کند- بی‌تردید از اهمیت بیشتری برخوردار است.
پرسپولیس می‌تواند نمونه خوبی برای سنجش میزان آمادگی بازیکنان ایرانی باشد. بازیکنان بهترین تیم فعلی ایران که با یک مربی خارجی خوب تمرین می‌کنند و در لیگ ایران از همه رقبا سبقت گرفته‌اند، از نظر بدنی توان بازی‌هایی با فاصله 4 روز یک‌بار را ندارند. حالا کی‌روش می‌خواهد با تیمی که نیمی از آنها از دل لیگ ایران بیرون می‌آیند به مصاف پرتغال و اسپانیا برود. بی‌تردید به همین دلیل است که سرمربی تیم ملی برای در اختیار گرفتن بازیکنان یک روز پس از بازی‌های لیگ برنامه‌ریزی کرده و مدام از فدراسیون اردوی بلند مدت و زمان بیشتر برای در اختیار داشتن بازیکنان را مطالبه دارد. اگر از این زاویه به وضعیت بازیکنان شاغل در لیگ ایران نگاه کنیم، باید حق را به سرمربی تیم ملی بدهیم که نگران آماده‌سازی تیمش در راه جام جهانی باشد. بازی امروز عصر ال‌کلاسیکو می‌تواند سطح رقابت در جام‌جهانی را برای ما آشکار سازد.

 
captcha
تازه ها
بیشتر