یادداشت / شناسه خبر: 76566 / تاریخ انتشار : 1396/9/29 16:47
|
ابهامات یک گفت‌وگوی جنجالی

پرسپولیس - طاهری؛ پرونده‌ای که به این زودی بسته نمی‌شود

آرمن ساروخانیان / پرسپولیس به تازگی مجوز حرفه‌ای برای حضور در لیگ قهرمانان را دریافت کرده و بر اساس آن باید ورودی و خروجی باشگاه کاملا مشخص باشد، حال چطور ممکن است که چنین ابهامات بزرگی مطرح شود؟

ایران ورزشی آنلاینآرمن ساروخانیان / در آخرین دقایق برنامه نود دوشنبه شب عادل فردوسی‌پور سرانجام موفق شد طاهری را به دام بیندازد. مدیرعامل سابق پرسپولیس که در هفته‌های اخیر از حضور در برنامه و صحبت درباره عملکرد دوره مدیریتش طفره رفته بود، روز قبل از برنامه مصاحبه با خبرنگاران برنامه را به هم زده بود و در حالی که قرار بود در استودیو روبروی عادل بنشیند، حاضر نشده بود. با اصرار مجری نود، طاهری در نهایت مجبور شد روی خط برنامه بیاید و البته شرط گذاشت که مصاحبه‌ای شکل نگیرد و متکلم وحده باشد. با این حال او به جای توضیح درباره ابهاماتی که مطرح است، دقایق زیادی را به برنامه نود و فردوسی‌پور تاخت و ترجیح داد حمله کند تا به گوشه رینگ نرود. اوضاع اما آن طور که طراحی کرده بود پیش نرفت و حتی می‌توان گفت ابهامات بیشتر از قبل شد. درباره این گفت‌وگوی پر سر و صدا نکات زیر قابل تامل است.


کنفرانس مطبوعاتی به جای سیستم حسابرسی
طاهری در روزهای گذشته تلاش زیادی برای اعلام برائت و دفاع از عملکردش داشته. او مصمم بود در برنامه نود صحبت نکند و دفاعیه‌اش را در کنفرانس مطبوعاتی مطرح کند، جایی که معمولا خبرنگاران معتمد حضور دارند و فضا قابل کنترل است.
درباره ماجرای پیچیده‌ای مثل عملکرد مالی باشگاه بدون مستندات نمی‌توان قضاوت دقیقی داشت و ما هم ترجیح می‌دهیم منتظر حسن‌نژاد، نماینده مجلس بمانیم که وعده داد این نهاد در این ماجرا ورود خواهد کرد.
با این حال این سوال به‌وجود می‌آید که چرا مدیر یک باشگاه پس از سپردن صندلی‌اش لازم می‌داند که در برنامه نود یا کنفرانس مطبوعاتی حاضر شود و از خودش دفاع کند؟ مگر در باشگاهی با گردش مالی چند ده میلیاردی سیستم حسابرسی مشخصی وجود ندارد که در پایان هر فصل یا تغییر مدیریت حساب‌ها را بررسی کند؟ مگر ارقام ورودی و خروجی به باشگاه مشخص نیست که چنین بلبشویی به‌وجود آمده و بودجه‌ای که هدایتی ادعا می‌کند با عددی که طاهری به زبان آورد، چنین اختلاف فاحشی دارد؟
علاوه بر سیستم حسابرسی که هر شرکت کوچکی با گردش مالی به مراتب پایین‌تر از این هم باید داشته باشد، حساب‌های باشگاه قاعدتا یک بار دیگر بررسی شده است. پرسپولیس به تازگی مجوز حرفه‌ای برای حضور در لیگ قهرمانان را دریافت کرده و بر اساس آن باید ورودی و خروجی باشگاه کاملا مشخص باشد، حال چطور ممکن است که چنین ابهامات بزرگی مطرح شود و طاهری مجبور به دفاع از خودش باشد؟
وقتی قهرمان لیگ برتر چنین وضعیت آشفته‌ای دارد، برای هواداران فوتبال این سوال به‌وجود می‌آید که ممکن است مدیریت سایر باشگاه‌ها هم در شرایط مشابهی باشند و در این‌صورت چرا هیچ نظارتی بر روند انتخاب و عملکرد این مدیران نیست؟

موضوع مبهم هدایتی
هدایتی مدعی شد که هر بار پرسپولیس به دنبال خرید بازیکن جدیدی بوده، به‌عنوان یک هوادار رقم قابل توجهی را به مدیران باشگاه داده. از طرف دیگر نام شرکت استیل‌آذین روی پیراهن تیم به‌عنوان حامی مالی دیده می‌شود. مدیران باشگاه هرگز روشن نکرده‌اند که چه بخشی از کمک‌های هدایتی به‌عنوان یک هوادار است و چه بخشی از آن را در قالب قرارداد حمایت مالی پرداخت می‌کند؟ اگر در این باره قراردادی وجود ندارد و رقم کمک‌های هدایتی نامشخص است (خودش چنین ادعایی دارد) حسابرسی باشگاه زیر سوال می‌رود و نمی‌توان درباره رقم ورودی به عدد دقیقی رسید.
هدایتی مدعی شد برای جذب ملی‌پوشان ارقام بزرگی را (حدود 800 میلیون برای هر بازیکن) به باشگاه پرداخته تا انتقال آنها تسهیل شود. حال این سوال مطرح است که آیا این ارقام در قرارداد بازیکنان ذکر شده یا در قرارداد به آنها اشاره‌ای نشده و دستی بوده.
 در این‌صورت باز هم ارقام ورودی باشگاه زیر سوال می‌رود و درباره مالیات باشگاه و بازیکنان هم ابهاماتی به‌وجود می‌آید. بعد از این مصاحبه چگونه می‌توان به ارقام قرارداد ستارگان پرسپولیس اعتماد کرد و رقمی که به‌عنوان هزینه باشگاه در پایان فصل مطرح می‌شود را پذیرفت؟

captcha
تازه ها
بیشتر