یادداشت / شناسه خبر: 76565 / تاریخ انتشار : 1396/9/29 16:32
|

مفهوم تازه «حرف دل مردم» نزد فردوسی‌پور

فرشاد کاس‌نژاد / عادل فردوسی پور وقتی بازنده بزرگ‌تری لقب می‌گیرد که حتی به رغم جایگاه عامه پسند اجتماعی‌اش توانایی حفظ استقلال ژورنالیستی‌اش را ندارد.

ایران ورزشی آنلاینفرشاد کاس‌نژاد / پریشب برنامه نود یکی از شب‌های سیاهش را پشت سر گذاشت. مجری برنامه نود بازنده بزرگ یک جدل با مدیری در قواره علی اکبر طاهری بود، همان مدیری که به رغم رسوایی در پرونده طارمی و شفاف نبودن دریافتی‌های باشگاهش از حسین هدایتی و فعالیت‌های عجیب معاون اقتصادی‌اش در نقل و انتقالات اما می‌تواند خرده تعارف‌های عادل فردوسی پور در تمجید از خود را تحویل نگیرد و برنامه او را با چالش‌های ساده‌ای مواجه کند که البته همین چالش‌های ساده خط قرمز عادل درباره نود است.

عادل پریشب بارها دست و پای خود را گم کرد، در مقابل نقدهای دم دستی درباره نود برافروخته شد و ضعف در تکنیک‌های یک مجری را به تصویر کشید و حتی در زمانبندی برنامه‌اش دچار مشکل شد. بحث را به درازا می‌کشید اما توان اداره و هدفمند کردنش را نداشت. طاهری مسلط و با بینشی بهتر نسبت به مسائل فوتبال، دو دهه حضور مجری برنامه در ژورنالیسم ورزشی را زیر سوال برد و با سه سال سابقه مدیریت در ورزش بر اصول و امور ورزش تسلط حرفه‌ای بیشتری از خود نشان داد.
عادل فردوسی پور جز حرف‌هایی خالی از مفهوم و فکت، چیزی برای گفتن نداشت. همواره قضاوت را به مردم واگذار می‌کرد، پرمخاطب بودن برنامه‌اش را سندی برای صداقت و حرفه‌ای بودن می‌دانست و با دستاویز گوبلزی خواندن رفتار طاهری از خود در گوشه رینگ دفاع کرد اما عادل فردوسی پور وقتی بازنده بزرگ‌تری لقب می‌گیرد که حتی به رغم جایگاه عامه پسند اجتماعی‌اش توانایی حفظ استقلال ژورنالیستی‌اش را ندارد. او در مقابل طاهری که درباره موضوع حق پخش، تلویزیون را زیر سوال برده، خود را به صاحب‌کارش نزدیک می‌کند، با جملاتی که هرگز نباید فراموش کنیم: «مسوولان صدا و سیما حامی برنامه نود هستند، چون این برنامه حرف دل مردم را می‌زند.»
گفتن این عبارت‌ها برای بسیاری از مجری‌های دیگر در صدا و سیما به معنای نازل شدن جایگاه‌شان نزد مخاطب بوده اما عادل آنچنان عامه پسند است که حتی بروز چنین وابستگی‌هایی از سوی او چندان لطمه‌ای به ادا و اطوارهای مردمی بودنش نزند، اگرچه بعد از این جمله مفهوم «حرف دل مردم» نزد عادل تازه درک می‌شود.
عادل فردوسی پور پریشب 30 میلیون بیننده برنامه نود در ساعت 2 بامداد را به رخ طاهری کشید تا حضور او در نود را مهم‌تر از برگزاری کنفرانس مطبوعاتی بداند اما نه عادل مستندی برای عدد اغراق آمیز 30 میلیون داشت و نه طاهری به این تلاش‌های عادل وقعی گذاشت. بازبینی آخرین نود برای برنامه نود فرصتی است، فرصتی که در آن تلقی زننده اقتدار رسانه‌ای‌اش می‌تواند فرو بریزد و مهم‌تر اینکه ضعف حرفه‌ای در مقابل مدیری کم تجربه در ورزش به رخ این برنامه کشیده می‌شود. عادل اگر ویدیوی آخرین نود را کمی به عقب برگرداند، به مصاحبه‌اش با سروش رفیعی می‌رسد، به استدلال‌های بهتر میهمان فوتبالیست در مقابل مجری حرفه‌ای در رسانه، به اجرای بهتر میهمان در مقابل مجری. ویدیوی آخرین نود را باید با روبان به آدرس برنامه نود فرستاد.

captcha
تازه ها
بیشتر