یادداشت / شناسه خبر: 76559 / تاریخ انتشار : 1396/9/27 04:22
|

‌اعتراف استقلال به اشتباهات گذشته / نقدهایی که مغرضانه نبود

سعید زاهدیان / استقلال اگر ابتدای فصل کمی به نقدها توجه می‌کرد و در تصمیمات ابتدای فصل تابع هیجانات سرمربی خود نبود، امروز چه بسا وضعیت بهتری داشت.

ایران ورزشی آنلاینسعید زاهدیان / به ابتدای فصل برگردیم؛ یک خرید بحث‌ برانگیز دیگر در استقلال. حسن بیت سعید با 33 سال سن و رقمی سنگین سر از استقلال در‌آورد. آن روزها انتقادات تندی به خریدهای استقلال داشتیم و باشگاه استقلال از این نقدها گلایه داشت. جذب بیت سعید، هزینه هنگفت برای شجاعیان و به خدمت گرفتن مجتبی جباری و پژمان منتظری که در سال‌های پایانی فوتبال خود قرار داشتند‌ برای ما قابل درک نبود اما باشگاه استقلال بی‌توجه به نقدها با درخواست منصوریان در نقل و انتقالات تاخت و تاز می‌کرد؛ انگار با پایان محرومیت از پنجره نقل و انتقالات زمستانی، آنها می‌خواستند جبران مافات کنند.

امروز در شرایطی که نیم فصل از لیگ برتر گذشته، استقلال سرمربی خود را تغییر داده و حالا نوبت به کنار گذاشتن بازیکنان ناکارآمد رسیده. جدایی بیت سعید به خوبی نشان می‌دهد که باشگاه استقلال تا چه اندازه در خریدهای خود شتابزده عمل کرده و منطق و استدلال فنی پشت تصمیمات باشگاه نبوده. از سوی دیگر غیبت یک مدیر باشگاه کارکشته و آشنا به فوتبال بیشتر به چشم می‌آید. یادمان می‌آید که پرسپولیس هم در گذشته چنین وضعیتی را تجربه کرده بود. آن روزها هم انتقادات ما به خریدهای هنگفت و احساسی سرخ‌ها صدای رویانیان را درآورد و حتی این نقدها را مغرضانه دانست اما گذر زمان نشان داد که او در موضوع مانوئل ژوزه و برخی بازیکنان - نظیر خلعتبری، رضا حقیقی و حتی کریم انصاری‌فرد- چقدر ناشیانه عمل کرده و نه تنها پرسپولیس را از بحران خارج نساخت که بدهی سنگین ژوزه و دستیارانش دمار از روزگار این تیم درآورد. پیش‌بینی این روزها کار دشواری نبود، همانطور که از ابتدای فصل مشخص بود که استقلال منصوریان با این نفرات راه به جایی نخواهد برد.
اینکه یک باشگاه براساس نظر رسانه‌ها تصمیم‌گیری کند به هیچ‌وجه حرفه‌ای و پسندیده نیست اما وقتی یک موضوع به محل بحث و انتقاد شدید تبدیل می‌شود، حتما باید درباره آن کمی با احتیاط عمل کرد و از زوایای مختلف به تصمیم خود نگریست. باشگاه استقلال در نقل و انتقالات ابتدای فصل موجی از انتقادات را پیش روی خود می‌دید اما بی‌تفاوت به بحث‌ها و انتقادات راه خود را رفت و سرانجام به نقطه‌ای رسید که هشدار داده می‌شد.
رسانه‌ها فارغ از کارهای ژورنالیستی که برای جذب مخاطب انجام می‌شود، همواره نقش ناظر را هم در ذات خود دارند که این جنبه از کارکرد رسانه باید مورد توجه مدیران و مربیان باشگاهی باشد. باشگاه استقلال اگر ابتدای فصل کمی به نقدها توجه می‌کرد و در تصمیمات ابتدای فصل تابع هیجانات سرمربی خود نبود، امروز چه بسا وضعیت بهتری داشت و مجبور نمی‌شد در نقل و انتقالات نیم فصل با کنار گذاشتن برخی از خریدهای خود، آشکارا به اشتباهات خود اعتراف کند. در شرایط فعلی، ترمیم تیم یکی از نیازهای شفر است و اگر استقلال ابتدای فصل هزینه‌های سنگینی برای خود نمی‌تراشید، اکنون با دغدغه کمتری می‌توانست نیازهای فنی‌اش را برآورده کند و برای جذب بازیکن بزرگ که در قواره تیم استقلال باشد، تا این حد در مضیقه و فشار قرار نمی‌گرفت.
 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر