ورزش جهان / شناسه خبر: 76550 / تاریخ انتشار : 1396/9/25 14:37
|
اخطار جدی فیفا بابت دخالت دولت در امور فدراسیون

اسپانیا از جام جهانی اخراج می‌شود؟

دولت اسپانیا پیش از این هم متهم به دخالت در امور فدراسیون شده بود و بلاتر، رییس وقت فیفا چیزی نمانده بود اسپانیا را از حضور در یورو 2008 محروم کند..

ایران ورزشی آنلاین / اسپانیا از زمان آمدن لوپتگی به جای دل‌بوسکه شکستی نداشته و با اقتدار به جام جهانی رسید تا یکی از مدعیان جدی مسابقات باشد. این تیم هرچند در سید دو قرار گرفت، ولی در گروه B بالاتر از مراکش، ایران و حتی پرتغال بخت اصلی صعود است. با این حال خطر حذف از مسابقات این تیم پرستاره را تهدید می‌کند؛ اتفاقی که می‌تواند یک شوک بزرگ باشد.

مارکا دیروز خبر داد که تیم ملی اسپانیا به خاطر هشدار فیفا به فدراسیون فوتبال این کشور در خطر حذف از جام جهانی قرار دارد. دلیل اخطار فیفا دخالت دولت اسپانیا در انتخاب رییس جدید فدراسیون فوتبال این کشور است. آنخل ماریا ویار تابستان گذشته به دلیل اتهام فساد مالی از سوی مجمع عالی ورزش اسپانیا و هیات‌های استانی تحت فشار قرار گرفت تا از ریاست فدراسیون فوتبال کنار برود و این مسوولیت موقتا به عهده خوان لوئیس لارئا است.
ویار، پسرش و سه مدیر ارشد فدراسیون اسپانیا در ماه ژوئیه به خاطر اتهامات مالی دستگیر شدند. بازیکن سابق تیم ملی اسپانیا همچنین مجبور شد از سمتش به‌عنوان نایب‌رییس یوفا و معاون اجرایی فیفا کنار برود.
دولت اسپانیا پیش از این هم متهم به دخالت در امور فدراسیون شده بود و بلاتر، رییس وقت فیفا چیزی نمانده بود اسپانیا را از حضور در یورو 2008 محروم کند؛ مسابقاتی که در نهایت با قهرمانی این تیم به پایان رسید. دولت اسپانیا در آن دوره هم متهم شده بود که می‌خواهد در انتخابات ریاست فدراسیون مداخله کند.
فیفا مدعی است مجمع عالی ورزش اسپانیا در فرآیند انتخابات آتی مداخله کرده و به همین خاطر نامه‌ای به فدراسیون فوتبال این کشور فرستاده است. بر اساس قوانین فیفا فرآیند انتخابات باید از نو شروع شود و این سازمان مستندات را بررسی خواهد کرد. فدراسیون فوتبال کویت در شرایط مشابهی قرار داشت و از سوی فیفا تعلیق شد تا از تمام مسابقات کنار گذاشته شود.
با این حال مارکا نوشته خبره‌های مسائل حقوقی فوتبال معتقدند فدراسیون فوتبال اسپانیا هنوز راه گریز دارد تا با مجازات محرومیت از مسابقات روبه‌رو نشود. البته با اخطار فیفا فدراسیون فوتبال اسپانیا مجبور است فرآیند انتخابات را از نو شروع کند و از این بابت با دردسرهای زیادی روبه‌رو می‌شود. فیفا درباره دخالت دولت در امور فدراسیون‌ها بسیار حساس است و تاکید دارد که قوانین این سازمان باید بالاتر از قوانین داخلی قرار بگیرند. این سازمان همچنین پرونده ویار را هم به دقت زیر نظر داشت تا احتمال دخالت سیاسی در برکناری‌اش را بررسی کند.


واکنش رییس موقت فدراسیون اسپانیا

لارئا، رییس موقت فدراسیون فوتبال اسپانیا در واکنش به این خبر پر سر و صدا اطمینان دارد که تیم ملی کشورش از جام جهانی 2018 کنار گذاشته نخواهد شد.
او در واکنش به اخطار فیفا به این فدراسیون گفت: «هیچکس اسپانیا را از جام جهانی اخراج نمی‌کند. این غیرممکن است. فیفا فقط می‌خواهد بداند که چه اتفاقی رخ داده. قرار است وزیر ورزش ملاقاتی با اینفانتینو (رییس فیفا) داشته باشد.»
ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا هم مثل لارئا مطمئن است که خطری اسپانیا را تهدید نمی‌کند: «اطمینان دارم که اسپانیا در جام جهانی حاضر خواهد بود. حتی باور دارم که در این مسابقات قهرمان می‌شود. ما هیچ تهدیدی از فیفا دریافت نکرده‌ایم، فقط نامه‌ای است که باید توضیحاتی ارائه دهیم و فیفا خواهان بررسی شرایط است.»
 

 

 

کلیدواژه
اسپانیا
captcha
تازه ها
بیشتر