فوتبال ایران / شناسه خبر: 76543 / تاریخ انتشار : 1396/9/23 18:13
|

پروژه‌های شکست خورده در لیگ برتر / شما از پیش باخته‌اید

لیگ برتر پر شده از پروژه‌های شکست خورده و تیم‌هایی که رویاهای بزرگ ندارند و دل بسته‌اند به موفقیت‌هایی که در آن بلندپروازی دیده نمی‌شود.

ایران ورزشی آنلاینف. گیلکان / نیم فصل لیگ برتر با صدرنشینی پرسپولیس تمام شد، همان‌چه قابل پیش‌بینی بود و کمتر کسی تردیدی در آن داشت. در تمام هفته‌هایی که پارس جم بر صدر نشسته بود، در واقع همه مراعات تیم تازه وارد لیگ برتر را می‌کردند که صدرنشینی‌اش را باور داشتند. امروز قهرمانی پرسپولیس در پایان فصل نیز قابل پیش بینی است مگر آنکه بخواهیم با ادای غیرقابل پیش‌بینی دانستن فوتبال شانس را برای تیم‌های دیگر قائل باشیم.

پرسپولیس اما چرا اینچنین بی‌دردسر بر صدر تکیه زده؟ تیمی که از پنجره نقل و انتقالات زمستانی محروم است، تیمی که بدهی‌های سنگین بجا گذاشته و دچار بحران‌هایی برای پرداخت بدهی‌های ناشی از خطاهای بزرگ مدیریتش بوده، تیمی که رسوایی پرونده مهدی طارمی را از سر گذرانده، چگونه به این سادگی صاحب بیشترین شانس برای قهرمانی است؟
پروژه‌های دیگر باشگاهداری در فوتبال ایران شکست خورده‌های بزرگی هستند که به رغم تمول اقتصادی قدمی به سوی قهرمانی برنمی‌دارند. انگار قهرمانی پرسپولیس را پذیرفته‌اند و جدل برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا به هدف تیم‌های دیگر تبدیل شده است. یکی از پروژه‌های شکست خورده؛ پروژه سپاهان با کرانچار است، تیمی که نیم فصل اول را دوازدهم تمام کرد. سپاهان یکی از متمول‌ترین باشگاه‌های لیگ برتر امید به قهرمانی را از دست داده و لابد می‌خواهد فصل را آبرومندانه به پایان برساند. حکایت ذوب آهن با امیر قلعه نویی بی‌شباهت به سپاهان نیست، یک پروژه شکست خورده دیگر در اصفهان. شاید آنچه زلاتکو کرانچار و امیر قلعه نویی را در سپاهان و ذوب آهن ماندنی کرده، همپالکی بودن این دو تیم در ناکامی است.
پیکان، تیم بی‌تماشاگر و متمول تهرانی پس از همکاری به نسبت بلند مدت با مجید جلالی نشانی از یک مدعی ندارد. حتی 7 پیروزی پی در پی در لیگ برتر از پیکان مدعی قهرمانی نساخته و مجید جلالی می‌تواند هزار و یک عامل را در بلندپرواز نبودن پیکان برای شما ردیف کند اما یک کلمه نگوید که چرا پیکان هر هفته برای سکوهای خالی بازی می‌کند، میلیاردها و میلیاردها هزینه می‌کند و ادعای جوانگرایی دارد و هیچ طرحی هم برای درآمدزایی از طریق جوانگرایی و فروش بازیکن ندارد و هرگز به‌عنوان باشگاهی بازیکن ساز مطرح نیست؟
 پیکان با مجید جلالی هیچ ملالی ندارد از اینکه مدعی نمی‌شود و به همین درخشش‌های مقطعی در طول فصل و رتبه‌های میانی قانع است.
سایپا با علی دایی نقشه‌ای برای قهرمانی ندارد و کسب سهمیه لیگ قهرمانان بزرگ‌ترین رویاست، مثل فولاد یا مثل صنعت نفت که به رغم مشکلات مالی اخیرش تیم پرهزینه‌ای بوده اما خیال بزرگی را در سر ندارد. برسیم به استقلال، به یک پروژه شکست خورده دیگر. از اعتماد به علی منصوریان و ادا و اطوارهای بی‌حاصلش تا روزهای سخت بازسازی با وینفرید شفر. برای شفر جبران گذشته آسان نیست و بازگشت به کورس قهرمانی داستان پیچیده‌ای برای شفر خواهد بود. در تراکتورسازی که تیم بزرگ و قدرت تازه لیگ برتر در دهه اخیر بوده، با سوءمدیریت و محرومیت‌های بین‌المللی اثری از یک مدعی باقی نمانده است.
لیگ برتر پر شده از پروژه‌های شکست خورده و تیم‌هایی که رویاهای بزرگ ندارند و دل بسته‌اند به موفقیت‌هایی که در آن بلندپروازی دیده نمی‌شود. لیگ برتر وقتی هیجان انگیز و فوق‌العاده است که در پایان نیم فصل کناره گرفتن چندین تیم متمول و پرهزینه‌اش از ادعای قهرمانی را نبینیم.
در روزهایی که پارس جم، تیم تازه صعود کرده به لیگ برتر در اقدامی هیجانی به رقیب پرسپولیس برای صدرنشینی تبدیل شد، دیگران خود را به این رقابت نرساندند و صدرنشینی پرسپولیس در نیم فصل با اختلاف 7 امتیاز با پارس جم و 9 امتیاز با تیم سوم جدول به دست آمد، فاصله‌ای که عجیب و غیرقابل دسترس نیست اما روند و توانایی‌های تیم‌هایی مثل پارس جم و فولاد نوید رقابت جانانه با پرسپولیس را نمی‌دهد.
برانکو ایوانکوویچ در آخرین کنفرانس مطبوعاتی نیم فصل اول اینچنین زیرکانه حریفانش را مهم جلوه داده است: «استقلال تیم خوبی دارد و مربی بسیار با تجربه و باکیفیتی را در اختیار دارد. 100 درصد به بالای جدول می‌رسند البته کدام رده، پیش‌بینی‌اش سخت است. نتایج اخیرش نشان می‌دهد که جایگاه فعلی‌اش حق این تیم نیست و باید بالاتر قرار بگیرد. سپاهان، استقلال، تراکتورسازی و ذوب آهن می‌توانند در رده‌های بالای جدول قرار گیرند. این تیم‌ها در نیم فصل دوم خودشان را پیدا می‌کنند و نتایج خوبی می‌گیرند.» برانکو می‌داند چه می‌گوید. خیالش آسوده است و منتظر رقابتی سخت‌تر نشسته و انگار حریفانش را فرا می‌خواند.
 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر