یادداشت / شناسه خبر: 76527 / تاریخ انتشار : 1396/9/20 22:55
|

یک بند از نامه استقلال، نمایش علنی از باشگاه‌های بی‌تعهد

فرشاد کاس‌نژاد / باشگاه استقلال به بازیکنان جوانترش ندانسته هشدار می‌دهد که بیایید و ببینید در یک دعوای حقوقی با یکی از شاخص‌ترین بازیکنان خود تن به چه کارهایی داده‌ایم.

ایران ورزشی آنلاینفرشاد کاس‌نژاد / بند اول از نامه باشگاه استقلال به رییس سازمان لیگ فوتبال درباره پرونده مجتبی جباری علنی‌ترین نمایش از بی‌تعهد بودن باشگاه‌های ایرانی است. باشگاه استقلال بی‌توجه به اخلاق حرفه‌ای برای فرار از شکایت مجتبی جباری تن به نوشتن چنین جملاتی داده: «جباری از تاریخ اول مهرماه در تمرین استقلال شرکت نکرده و برای این موضوع هم عذر موجهی نیاورده است.» باور کردنی نیست که باشگاه استقلال فارغ از اخلاق حرفه‌ای، فارغ از تاریخ و اعتبارش، موضوعی شفاف را وارونه جلوه دهد یا به قول مجتبی جباری نامه‌ای پر از دروغ و فریب را به سازمان لیگ بفرستد.

هنوز فراموش نشده که باشگاه استقلال با پیام پندار توفیقی معاون باشگاه، مجتبی جباری را از حضور در تمرین‌ها منع کرد. مجتبی بارها و بارها از باشگاه توضیح خواست که چرا باید از حضور در تمرین‌ها محروم باشد اما باشگاه توضیحی نداد. ماجراهای اخراج جباری از استقلال در رسانه‌ها بازتاب گسترده داشت و بارها درباره رفتار نادرست استقلال درباره یکی از شاخص‌ترین بازیکنان تاریخ این باشگاه نوشته شد. باشگاه استقلال اما انگار همه ما را فراموش‌کار تلقی کرده که به این وضوح در نامه‌ای رسمی نوشته مجتبی بدون عذر موجه در تمرین‌ها شرکت نکرده است.
باشگاه‌های ایرانی انگار هیچ ابایی از بدعهدی و سوء‌‌رفتار در قراردادها ندارند و محرومیت‌ها و جریمه‌های بین‌المللی نیز کوچکترین پندی برای مدیرانش به حساب نمی‌آید. در حالی‌که بارها و بارها باشگاه‌های ایرانی با شکایت بازیکنان و مربیان خارجی محکوم شده‌اند اما همچنان مماشات فدراسیون فوتبال ایران با باشگاه‌های بدهکار باعث شده تا مدیران باشگاه‌ها از هر فریب‌کاری و قانون‌گریزی ابایی نداشته باشند.
همین چند روز پیش صمد مرفاوی در مصاحبه‌ای گفت که حضور استقلال در لیگ قهرمانان آسیا یک کلاهبرداری است. او حکم کسر امتیاز استقلال را 6 سال است که در جیب خود دارد و به مطالبات خود نمی‌رسد. استقلال بدون پرداخت مطالبات مرفاوی و بسیاری از طلبکاران دیگر مجوز حرفه‌ای گرفت و از لیگ قهرمانان آسیا محروم نشد.
این فقط حکایت باشگاه استقلال نیست بلکه پرسپولیس و تراکتورسازی، نفت تهران و اغلب تیم‌های لیگ برتر و لیگ‌های دیگر با بدعهدی مالی خو گرفته‌اند و تعهد به قرارداد برای مدیران باشگاه‌ها یک شوخی بزرگ است. فدراسیون فوتبال سال‌های سال با باشگاه‌های بدهکار مماشات کرده اما آن مماشات به این سوء رفتار مالی باشگاه‌های ایرانی منجر شده و حتی کار به اینجا رسیده که باشگاه استقلال یکی از بازیکنان دیرپای خود را با چند خط نامه بیراه در پرونده‌ای شفاف می‌راند و به بازیکنان جوانترش ندانسته هشدار می‌دهد که بیایید و ببینید در یک دعوای حقوقی با یکی از شاخص‌ترین بازیکنان خود تن به چه کارهایی داده‌ایم.
مقصر اصلی در تمام این نمایش‌های زننده و بدعهدی مالی و بی تعهد بودن به قرارداد، فدراسیون فوتبال است، فدراسیون مماشات و کنار آمدن، فدراسیونی که همیشه می‌خواست با کدخدامنشی مسائل را حل کند و حالا انبوهی از مسائل حل نشده روی دستش مانده است، این باشگاه‌هایی که نه فقط بدهکار و ورشکسته‌اند بلکه اخلاق حرفه‌ای را نیز فراموش کرده‌اند.

 

captcha
تازه ها
بیشتر