ورزش جهان / شناسه خبر: 76511 / تاریخ انتشار : 1396/9/19 14:47
|

جام جهانی باشگاه‌ها / خیز گرمیو برای پایان سلطه اروپایی

گرمیو، قهرمان جدید لیبرتادورس که سابقه یک بار قهرمانی در این مسابقات را دارد برای رسیدن به فینال از سد پاچوکای مکزیک عبور کند.

ایران ورزشی آنلاین / گرمیوی برزیل در حالی وارد رقابت‌های جام جهانی باشگاه‌ها می‌شود که امیدوار است برخلاف دیگر نمایندگان آمریکای جنوبی در سال‌های اخیر خیلی زود با این مسابقات وداع نکند اما قهرمان جدید جام لیبرتادورس به اندازه کافی به توانایی‌اش برای فتح این جام که پیش از این یک بار موفق به فتح آن شده است، ایمان دارد. گرمیو یک بار سابقه قهرمانی در جام بین‌قاره‌ای را دارد که نسخه قدیمی‌تر رقابت‌های جام جهانی باشگاه‌ها است. این تیم برزیلی در سال 1983 قهرمان جام بین قاره‌ای شد زمانی که هامبورگ را با نتیجه 2 بر یک شکست داد.

در آن بازی مردی هر دو گل گرمیو را به ثمر رساند که اکنون هم در این باشگاه به‌عنوان سرمربی فعالیت دارد و او کسی نیست جز رناتو پورتالوپی؛ کسی که بدون ذره‌ای خجالت یا شرم ادعا می‌کند که در دوران بازیگری‌اش بازیکن بهتری از کریستیانو رونالدو بوده است.

او نه تنها خودش از چنین اعتماد به نفس بالایی برخوردار است بلکه توانسته آن را به شاگردانش هم انتقال دهد. گرمیو ماه گذشته، جام لیبرتادورس را با غلبه بر لانوس در دو دیدار رفت و برگشت فینال، فتح کرد و در حالی وارد جام باشگاه‌های جهان می‌شود که نخستین بازی‌اش در مرحله نیمه نهایی مقابل پاچوکای مکزیک، قهرمان جام باشگاه‌های آمریکای شمالی است.
جام باشگاه‌های جهان در سال‌های اخیر برای نمایندگان آمریکای لاتین حکم میدان مین را داشته است چرا که سه تا از هفت تیم آخری که در این رقابت‌ها شرکت کردند، در مرحله ماقبل پایانی (نیمه نهایی) شکست خوردند و از رسیدن به فینال باز ماندند.
پدرو گرومل، کاپیتان گرمیو اما به رویترز گفت که این تیم منطقه پورتو آلگره از اشتباهاتی که دیگر تیم‌های لاتین در ادوار گذشته مرتکب می‌شدند درس گرفته و خودش را طوری کنترل می‌کند که دچار غرور کاذب نشود. این هافبک میانی 32 ساله گفت: «سایر تیم‌هایی که اینجا هستند هم برای برجای گذاشتن میراث خودشان آمده‌‌اند و می‌‌خواهند رقابت کنند. تمرکز ما اول از هر چیز روی نیمه نهایی است. اینکه ما توانستیم قهرمان لیبرتادورس شویم به خاطر این بود که دچار غرور نشدیم و حالا هم باید دقیقاً همانگونه رفتار کنیم.»
گرمیو به سبکی فوتبال بازی می‌کند که مبتنی بر فرهنگ بازی مستقیم اکثر تیم‌های جنوبی برزیل است. گرمیو بیش از هر تیم دیگری در برزیل منهای کورینتیانس قهرمان، در زمینه پاسکاری و پرسینگ حریف بی‌عیب و نقص کار کرده است و دوست دارد که در ضد حملات به حریفانش ضربه بزند و ابزارش برای پیاده سازی این شیوه بازی سه هافبک تیم هستند: نخستین نفر آرتور است که موردنظر بارسلونا و چلسی قرار گرفته، نفر دوم میچل است که یکی از سه بازیکن برتر لیگ دسته اول فوتبال برزیل شد و نفر سوم هم فرناندینیوی 33 ساله است که قلب میدان را کنترل می‌کند.
آرتور اما این مسابقات را به دلیل مصدومیت در فینال لیبرتادورس از دست داده است و به همین دلیل نگاه‌ها به جانشین 24 ساله او خواهد بود، کسی که سال 2016 به تیم المپیک برزیل برای کسب نخستین مدال طلایش در فوتبال المپیک کمک کرد.
 گرمیو می‌داند که برای غلبه بر رقیب اصلی‌اش در جام باشگاه‌های جهان، رئال مادرید کار سختی دارد، در تورنمنتی که میزان ناعادلانه بودن رقابت‌هایش میان تیم‌های اروپایی و لاتین روز به روز افزایش پیدا می‌کند. از سال 2005 که جام بین‌قاره‌ای در قالب جام باشگاه‌های جهان برگزار شد، تنها سه تیم لاتین توانسته‌اند رقبای اروپایی‌شان را شکست دهند و قهرمان شوند هرچند هر سه آنها برزیلی بوده‌اند و همین مایه امیدواری گرمیو به تکرار افتخارات برزیلی‌ها در نسخه باشگاهی جام کنفدراسیون‌هاست.


رویترز

 

captcha
تازه ها
بیشتر