ورزش جهان / شناسه خبر: 76496 / تاریخ انتشار : 1396/9/18 15:10
|
ستاره پرتغالی نباید جایش را امن بداند

آینده رونالدو بعد از توپ طلای پنجم چه خواهد شد؟

رونالدو وارد یک منطقه امن کوچک شده است. او به شخصه الان از هر زمان دیگری شادتر و راضی‌تر است، هم به خاطر پدر شدنش، هم از نظر فوتبالی و موفقیت‌هایی که در دو فصل اخیر داشته.

ایران ورزشی آنلاین / گراهام هانتر / از منظر معیارهای معمول، هر دو مرد با استعداد فنی فوق‌العاده‌ای متولد شده‌ بودند اما این استعداد طبق اعتراف خود رائول، از آن نوع قابلیت‌هایی نبود که کسانی مثل زین‌الدین زیدان، لیونل مسی، دیه‌گو مارادونا، داوید سیلوا، آندرس اینیستا، یوهان کرایف یا رونالدو نازاریو را به بازیکنی فراتر از خاص تبدیل کرد.

رائول زمانی که سلطان برنابئو بود، لازم بود که ذهن همه را بخواند، دست‌شان را رو کند و با هر کسی که رو به رویش قرار می‌گرفت، رقابت داشته باشد، چه رقیب بود چه هم‌تیمی. بخشی از جذابیت او به این دلیل بود که او برای به حداقل رساندن نقص‌هایش ظالمانه تلاش می‌کرد و علاوه بر آن راه برتری پیدا کردن بر هر فرد دیگری را پیدا می‌کرد. او به معنای واقعی در انجام این کار استثنایی بود. رونالدو با امتیازات بیشتری نسبت به رائول زاده شده بود؛ قامت بلند‌تر و بدنی ورزیده‌تر اما این را هم می‌توان گفت که این مرد پرتغالی از داشتن تکنیک‌های ذاتی بالاتر نسبت به همتای اسپانیایی‌‌اش که بعد‌ها رکوردش به‌عنوان بهترین گلزن تاریخ رئال مادرید را شکست، منافع بیشتری کسب کرد. با این حال رونالدو را شعله‌های انگیزه‌ درونی بود که درخشان کرد تا نه تنها اکنون به‌عنوان بهترین فوتبالیست دنیا بلکه به‌عنوان بهترین بازیکن تاریخ فوتبال شناخته شود. به این ترتیب او بزرگی خود را به واسطه انگیزه فوق‌العاده‌اش برای خودسازی و پیشرفت، شکل داد.

از زمان درک این موضوع در منچستریونایتد که نباید در پا عوض کردن‌هایش افراط کند تا در آغوش گرفتن چالش بازی به‌عنوان مهاجم نوک نه یک بال؛ از تقویت بنیه بدنی‌اش به لطف تمرینات بدنسازی فشرده که او را از یک تازی نحیف به یک نیروگاه عضلانی تبدیل کرد و زمانی که ضربات آزادش غیر قابل مهار به نظر می‌رسیدند. بعدها، تغییر فاز بازی‌اش هم به نوبه خود هوشمندانه و همراه با ابتکار بود. با درک اینکه او دیگر قوای جسمانی لازم برای شرکت در کورس‌های سرعتی 60 متری با بازیکنان حریف یا از پیش رو برداشتن 5 بازیکن را برای سه یا چهار بار در طول یک بازی و 50-40 بار در طول یک فصل ندارد، او حالا بیشتر در حوالی محوطه جریمه حریفان پرسه می‌زند تا دورتر.

از کسی که در منچستریونایتد به ندرت می‌توانست برای گلزنان برتر لیگ قهرمانان اروپا شاخ و شانه بکشد (15 گل در 52 بازی) تا کسی که رکورد گلزنی در این مسابقات را شکسته است؛ با ثبت 98 گل برای رئال مادرید در 93 بازی. هر بار که او با یک مانع مواجه می‌شود، فوق‌العاده کار می‌کند تا آن را از پیش رو بردارد.

نخستین باری که با یکی از هم‌تیمی‌‌های رونالدو درباره او مصاحبه کردم، با جرارد پیکه‌ بود که آن زمان هم‌تیمی رونالدو در منچستریونایتد بود. آن زمان، پیکه به من گفت که چطور رونالدو سخت‌تر از هر بازیکن دیگری در تیمش تلاش و تمرین می‌کند؛ تمرین ضربات ایستگاهی، ضربات سر، شوت‌های سرضرب، دریبل و پنالتی و اینکه همیشه تمرینات اضافی برای خودش انجام می‌دهد. او همیشه تمرین کننده‌ای فوق‌العاده بود و با گفتن یک جمله معروف رمز موفقیتش را به همه اعلام کرد: «هرچه سخت‌تر کار می‌کنم، خوش‌شانس‌تر می‌شوم.»

حالا درهای ورود تمرینات رئال مادرید به روی رسانه‌ها بسته است. من رونالدو را به سکون متهم نمی‌کنم و او هنوز یک الگوی حرفه‌ای است اما در بازی‌اش نشانه‌‌های علنی زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد این مرد باید به اصول اولیه فوتبال برگردد. شک من درباره افت رونالدو در این فصل این است که او به مقطعی از دوران بازیگری‌اش رسیده که وارد یک منطقه امن کوچک شده است. طبق اعتراف خودش، او به شخصه الان از هر زمان دیگری شادتر و راضی‌تر است، هم به خاطر پدر شدنش، هم از نظر فوتبالی و موفقیت‌هایی که طی دو فصل اخیر داشته است و دریافت بهترین پاس‌ها و تغذیه شدن از سوی هم‌تیمی‌هایش به شیوه‌ای که هر مهاجمی آرزوی آن را دارد.

کاملاً واضح است زمانی که این تغذیه 5 ستاره از نظر کیفی افت می‌کند، زمانی که مدافعان کناری رئال مادرید مصدوم یا محروم می‌شوند، هافبک‌هایش خسته هستند و گرت بیل هم اغلب اوقات مصدوم است، رونالدو هم در عناصر اولیه بازی‌اش که به او اجازه می‌داد بدرخشد، دچار افتی محسوس شده است. شاید زمان آن شده است که کریستیانو سرش را پایین بیندازد و تمرین کند. اگر این کار برای یکی مانند تایگر وودز جواب داده، برای او هم جواب خواهد داد.

سایت ESPN

 

captcha
تازه ها
بیشتر