فوتبال ایران / شناسه خبر: 76495 / تاریخ انتشار : 1396/9/18 14:29
|

اتفاق ویژه در زمستان پرسپولیس / هیچ بازیکنی دنبال جدایی نیست

حالا که پرسپولیس نمی‌تواند بازیکنی جذب کند قاعدتا مهره‌ای نیز نباید از مجموعه فعلی جدا شود چرا که جای هیچ بازیکنی تنگ نخواهد شد.

ایران ورزشی آنلاینمحمد قراگزلو / پرسپولیس از دو پنجره نقل و انتقالاتی محروم شده و فعلا با حرارت زیادی ماجرا را پیگیری می‌کند تا بلکه حداقل یک پنجره را باز کند و به نوعی از این محرومیت سخت بگریزد اما آنچه مشخص است اینکه از محرومیت نقل و انتقالات در زمستان نمی‌توان فرار کرد. به عبارت ساده‌تر حالا که همه تیم‌های لیگ برتری از جمله تراکتورسازی سابقا محروم دنبال تقویت تیم شان برای نیم فصل دوم هستند پرسپولیس باید دست به سینه گوشه‌ای نشسته و جابجایی بازیکنان بین تیم‌های دیگر و رقبای در راه قهرمانی را تماشا کند. امروز و بعد از قهرمانی قاطعانه در نیم فصل لیگ هفدهم شاید بسیاری برای پرسپولیس حریفی در راه قهرمانی متصور نشوند اما چنانچه رقبا دست بجنبانند و از پنجره پیش رو بیشترین عایدی را داشته باشند شاید این برتری تا حدودی رنگ ببازد و کار برانکو و تیمش برای تکرار قهرمانی دشوار شود.

اینکه پرسپولیس از نقل و انتقالات زمستانی محروم است و نمی‌تواند برای نیم فصل دوم تقویت شود کاپیتان این تیم را نگران کرده و البته این دلواپسی کاملا منطقی است. در واقع حتی اگر پرسپولیس در لیگ داخلی رقیبی نداشته باشد باید مثل سه تیم دیگر ایرانی وارد مسابقات آسیایی شود اما سه تیم دیگر با هدف تغییر شرایط تیم شان در لیگ برتر و لیگ قهرمانان حتما تقویت خواهند شد اما پرسپولیس باید با همین کادر بازیکنان ادامه دهد. اما این اتفاق می‌شد تلخ‌تر و بدتر هم باشد چرا که در پنجره زمستانی معمولا به همان تعداد که بازیکن جدید جذب می‌شود نفراتی هم از تیم جدا می‌شوند. حالا که پرسپولیس نمی‌تواند بازیکنی جذب کند قاعدتا مهره‌ای نیز نباید از مجموعه فعلی جدا شود چرا که جای هیچ بازیکنی تنگ نخواهد شد اما بازیکنان در این خصوص مطیع قانون و مقرراتی نیستند و در همین شرایط هم می‌توانند دنبال تیم جدیدی باشند. با این حال اتفاق ویژه‌ای که در تیم برانکو افتاده باعث شده هیچ بازیکنی در فکر جدایی نباشد و به عبارتی بر عکس بسیاری از فصول سازهای جدایی کوک نمی‌شوند و هیچ خبر و حتی شایعه‌ای مبنی بر احتمال ترک بازیکنی از پرسپولیس شنیده نمی‌شود.
با وجود آنکه برخی بازیکنان پرسپولیس شرایط جالبی در ترکیب ندارند و خیلی کم به آنها بازی می‌رسد اما عجیب اینجاست که تقریبا هیچ‌کس از شرایطش در تیم ناراضی نیست و صدای غرغرهای همیشگی برخی نفرات که حتی به تخریب هم‌پستی‌ها و هم‌تیمی‌های‌شان در جمع‌های دوستانه می‌انجامید هم به گوش نمی‌رسد. بخشی از این ماجرا البته به صمیمیت و یکدلی است که برانکو و کادرش در تیم ایجاد کرده‌اند و بخشی دیگر به مسائل فنی ارتباط پیدا می‌کند. پرسپولیس فصل قبل قهرمان شده و در فصل جاری هم مدعی جدی قهرمانی است پس هیچ بازیکنی دوست ندارد ثبت یک قهرمانی احتمالی در کارنامه‌اش را از دست بدهد. علاوه بر این جدا از بازیکنان اصلی که موقعیت محکمی در ترکیب دارند بقیه جوان‌هایی هستند که به همان خرده بازی‌ها راضی‌اند. شاید سیامک نعمتی مهم‌ترین‌شان باشد که با شرایط کنار آمده و به همان 15-10 دقیقه بازی کردن‌ها راضی است. محسن مسلمان که به ترکیب برگشته امیدوار است دوباره نیمکت نشین نشود و البته اطمینان دارد برای یک دوره طولانی بیرون نمی‌نشیند. این وضعیت در خصوص فرشاد احمدزاده هم مصداق دارد. صادق محرمی جوان هم که جایگاه قبلی‌اش نزد برانکو را از دست داده به خاطر تعدد محرومیت‌ها و مصدومیت‌های مدافعان می‌تواند به بازگشت امیدوار باشد و در مورد او هم قطع امید کردن از حضور در ترکیب یک اشتباه بزرگ به حساب می‌آید.
یادمان نرود علیرضا بیرانوند تنها بازیکنی بود که ساز جدایی کوک کرد اما هواداران پرسپولیس در شبکه‌های مجازی و ورزشگاه آنقدر فضا را برای او سخت کردند که چند قدم عقب رفت و کلا قید سرباز شدن و جدایی در زمستان را زد. حتی رقیب او رادوشوویچ هم که خیلی کمتر از بقیه ذخیره‌ها بازی می‌کند خوشحال ترین ذخیره تیم است و حتی هرگز بازی نکردن هم برایش اهمیت ندارد. همچنین برای شایان مصلحی که از لیگ یک آمده بازی‌های سه چهار دقیقه‌ای فعلا کفایت می‌کند و در مورد علوان‌زاده‌ای که خیلی کمتر از فصل قبل بازی می‌کند هم نیمکت‌نشینی در پرسپولیس همچنان فوق‌العاده به نظر می‌رسد. با این حساب می‌توان قاطعانه گفت هیچ بازیکنی در زمستان از پرسپولیس جدا نخواهد شد و با در نظر گرفتن اینکه سرخ‌ها باید بدون جذب مهره جدیدی وارد فصل جدید لیگ قهرمانان شوند همین که بازیکنی هم از این مجموعه جدا نخواهد شد می‌تواند به اندازه خودش امیدوار کننده باشد.


بدسلیقگی برانکو در زمستان و بازگشت نوراللهی و طارمی
چرا محرومیت پرسپولیس ناراحت کننده نیست؟


برانکو در دو فصل گذشته نقش اول نقل و انتقالات زمستانی تیمش بوده هر چند در همان مقاطع هم مثل نقل و انتقالات پیش فصل گفته شد باشگاه بیش از او در رفت و آمد بازیکنان نقش ایفا کرده است. با این حال اگر شایعات را کنار بگذاریم می‌بینیم برانکو در این دو فصل عملکرد جالبی در نقل و انتقالات زمستانی نداشته و همین که پرسپولیس از پنجره پیش رو محروم است نمی‌تواند چندان نگران کننده باشد و حداقل ریخت و پاش‌ها در پرسپولیس کمتر می‌شود. در لیگ پانزدهم برانکو در زمستان تغییرات زیادی در تیمش نداشت. او تنها مجبور شد به جای ایمان صادقی گلر جدیدی جذب کند که برای لوبانوف ازبک هزینه کرد و البته جواب نگرفت. برانکو در آن مقطع امیرعباس آیینه چی را هم به فهرست زیر 23 سال تیمش اضافه کرد که فقط یک دقیقه به میدان فرستاد و ظاهرا او تنها برای پر کردن فهرست و برهم زدن شهرت آمد و رفت. اما فصل قبل جابجایی‌های پرسپولیس در زمستان زیاد بود. عالیشاه و نوراللهی سرباز شدند و رفتند. غیر از جدایی رحمتی و زاهدی جوان پلی یانسکی و پریموف اوکراینی هم آنقدر بد بودند که تحمل کردن‌شان تا زمستان بسیار سخت بود. قبل از زمستان ساسان انصاری و گولچ هم در شروع راه برانکو و تیمش را ترک کرده بودند تا او مجبور به جذب نفرات زیاد شود. سروش رفیعی، سامان نریمان جهان، محمد امین آرام طبع، شهاب کرمی و رضا کرملا‌چعب نفراتی بودند که جای جدا شده‌ها جذب شدند اما از این جمع تنها رفیعی ثابت شد و کارساز بود و بقیه مهره‌های چسبیده به نیمکت و سکو بودند و تنها چند صدمیلیون به پای آنها ریخته شد و هیچ عایدی برای تیم نداشت. خوشبختانه پرسپولیس در این فصل نخاله‌ای مثل اوکراینی‌های لیگ شانزدهم ندارد و بازیکنی مثل ساسان انصاری هم در این تیم نیست که خیلی زود از نیمکت نشینی خسته شود. مهره مساله‌سازی مثل گولچ هم جذب نشده و البته هیچ کس سرباز نمی‌شود پس محرومیت از نقل و انتقالات زمستانی چندان هم نگران‌کننده نیست بخصوص اینکه می‌دانیم طارمی و نوراللهی هم تا دو ماه آینده به این تیم اضافه می‌شوند و در یک سوم پایانی فصل لیگ برتر و قبل از شروع لیگ قهرمانان تیم برانکو را قدرتمندتر و مجهزتر خواهند کرد.

 

کلیدواژه
پرسپولیس
captcha
تازه ها
بیشتر