ورزش ایران / شناسه خبر: 76483 / تاریخ انتشار : 1396/9/16 03:29
|

پرونده ویژه: وزنه‌برداری با این تیم تاریخ‌ساز

رضا عباسپور / قهرمانی دلچسبی که حال وزنه‌برداری را خوب کرد و پلی شد برای ما تا وزنه‌برداری ایران هم در کتاب رکوردهای جهانی به‌عنوان قهرمان سال 2017 جهان جاودانه شود.

ایران ورزشی آنلاینرضا عباسپور / پرونده رقابت‌های جهانی2017 وزنه‌برداری در آناهیم آمریکا، با همه تلخ و شیرینش با مشخص شدن تکلیف برترین وزنه‌برداران دسته فوق سنگین بسته شد اما این‌ بار پایان قصه برای وزنه‌برداری ایران شیرین‌تر از همیشه بود. این بار اگرچه برخی قدرتهای برتر وزنه‌برداری دنیا در آمریکا غایب بودند اما وزنه‌برداران شایسته تیم ملی ایران با کسب 509 امتیاز تیمی برای نخستین بار در تاریخ این رشته المپیکی، روی سکوی قهرمانی جهان جا خوش کردند. رویایی که در آناهیم تعبیر شد. قهرمانی دلچسبی که حال وزنه‌برداری را خوب کرد و پلی شد برای ما تا وزنه‌برداری ایران هم در کتاب رکوردهای جهانی به‌عنوان قهرمان سال 2017 جهان جاودانه شود.

رقابت اصلی دسته 105+ کیلوگرم مسابقات جهانی، بین 3 مدعی اصلی کسب مدال در این وزن بود؛ لاشا تالاخادزه گرجستانی، بهداد سلیمی و سعید علی حسینی. هرچند انتظار و توقع اهالی پولادسرد از دو نماینده فوق سنگین کشورمان برای درخشش در این رویداد خیلی بیشتر از نمایشی بود که آنها برای پس گرفتن عنوان«قویترین» با غول قدرتمند گرجستانی‌ها پیاده کردند اما قطعا همین که ما توانستیم در این وزن 2 قهرمان خود را روی یک سکو ببینیم برای وزنه‌برداری ایران افتخار بزرگی محسوب می‌شود. در آخرین روز مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی بزرگسالان جهان در آناهیم آمریکا، در رقابت گروه A دسته 105+ کیلوگرم، سعید علی حسینی که بعد از 8 سال محرومیت روی تخته برگشته، در حرکت یکضرب اگر چه دوبار(مرتبه اول و دوم) در مهار وزنه 203 کیلوگرمی ناکام بود اما در سومین حرکت خود با مهار این وزنه مدال برنز خود را قطعی کرد. با شروع حرکات دوضرب سعید علی حسینی ابتدا وزنه 236 کیلویی را مهار کرد تا با اعتماد به نفسی بیشتر برای حرکات دوم و سومش آماده شود. ملی‌پوش اردبیلی کشورمان در دومین حرکت وزنه 243 کیلوگرمی را بالای سر برد و در سومین انتخابش نیز با مهار وزنه 251 کیلوگرم موفق شد، بعد از 8 سال محرومیت بار دیگر در دنیای وزنه‌برداری با مجموع 454 کیلوگرم صاحب مدال نقره جهان شود. مسابقات قهرمانی 2017 جهان برای سعید علی حسینی اگرچه با کسب دو مدال برنز(یکضرب و دوضرب) و یک نشان نقره (مجموع) تمام شد اما این آغازی نو برای این ورزشکار شایسته است؛ چرا که سعید با روند عالی که در پیش گرفته قطعا در رقابت‌های آینده با تجربه خوبی که از آوردگاه جهانی 2017 کسب کرد، می‌تواند حریف قدری برای تالاخادزه گرجستانی‌ها باشد.

بهداد، محتاط‌تر از ریو
بهداد سلیمی دیگر نماینده ایران در این مسابقه بود. او که در حرکت یکضرب با ثبت وزنه 211 کیلوگرمی موفق به دریافت نشان نقره یکضرب جهان شد، تقریبا نسبت به المپیک ریو خیلی محتاط‌تر وزنه‌هایش را انتخاب می‌کرد. سلیمی در اولین انتخاب  با حرکت دوضرب وزنه 241 کیلوگرم را مهار کرد و داوران این وزنه را از او قبول کردند. البته باز هم آرنج بهداد در زمان بالازدن دلیل اصلی ناکامی‌اش بود چون هیات ژوری با استناد به اینکه آرنج سلیمی در هنگام پرتاب وزنه به بالای سرش به شکل پرس بالا رفته و کاملا ثابت نمانده است، این حرکت او را خطا اعلام کرده و رای داوران را باطل کردند. بهداد برای ماندن در جدول و قهرمانی تیم ملی وزنه‌برداری در انتخاب دوم حرکت دوضرب با موفقیت وزنه 242 کیلویی را به ثبت رساند و مشکلی از بابت هیات ژوری در این حرکت نداشت، چون وزنه را خیلی بهتر از حرکت قبلی بالای سرش برد اما اصل ماجرا در حرکت پایانی سلیمی بود. زیرا بهداد درآخرین حرکت دوضربش به‌خاطر اینکه در جدول مسابقات مدال نقره مجموعش را تثبیت کند، وزنه 252 کیلویی را به خوبی روی سینه کشید اما باز هم هنگام بالا زدن همان اشتباه قبل را تکرار کرد. البته این بار سلیمی اگرچه سه چراغ سفید از داوران دریافت کرده بود اما با حرکاتی عجیب که بیشتر شبیه اعتراض به هیات ژوری و تمسخر تیم قضاوت کننده مسابقه‌اش بود، هیات ژوری را تحریک کرد تا آنها باز هم با خطا اعلام کردن حرکت سوم سلیمی و وزنه 252 کیلویی عرصه را برای ملی‌پوش فوق سنگین کشورمان تنگ کنند. بنابراین بهداد در حرکت دوضرب با مهار وزنه 242 کیلویی پنجم شد و در مجموع با ثبت رکورد 453 کیلوگرم پایین‌تر از هم تیمی خود سعید علی حسینی به مدال برنز جهان قناعت کرد. سلیمی بعد از این اتفاق به نشانه اعتراض قصد داشت کفش‌هایش را روی صحنه جلوی میز داوران آویزان کرده و با دنیای وزنه‌برداری به‌خاطر مشکلاتی که در بحث داوری برایش ایجاد شد، خداحافظی کند اما با تلاش کادرفنی و تیم پشت صحنه از این تصمیم منصرف شد. اما وقتی برای دریافت مدال روی سکو حاضر شد، به نشانه اعتراض مدال‌هایش را به جای اینکه تا پایان مراسم دور گردنش باشد، درآورد و در جیب گرمکنش قرار داد تا به این ترتیب اعتراضش را نشان داده باشد. در دسته فوق سنگین علاوه بر علی حسینی، تالاخادزه و سلیمی، مارت سیم وزنه‌بردار استونی نیز حضور قابل تاملی داشت. او که در حرکت یکضرب با 191 کیلوگرم در جایگاه هفتم قرار گرفته بود، با مهار وزنه 253 کیلویی مدال نقره دوضرب را از آن خود کرد و با مجموع 444 کیلوگرم در جایگاه پنجم قرار گرفت.

قهرمانی جهان برای نخستین ‌بار
تیم‌ ملی وزنه‌برداری کشورمان که از ابتدای حضورش در پیکارهای جهانی نتوانسته بود صاحب سکوی قهرمانی جهان شود، این‌بار در آناهیم آمریکا موفق شد با کسب 5 مدال طلا، 3 نشان نقره و 6 برنز و نیز کسب 509 امتیاز تیمی عنوان قهرمانی رقابت‌های جهانی را به خود اختصاص دهد. پس از تیم کشورمان، تیم‌های کره جنوبی و ازبکستان نیز با کسب (454 و 354‌) امتیاز در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند. بر همین اساس رده‌‌بندی تیمی و مدالی برترین تیم‌های وزنه‌برداری جهان به شرح زیر است:


رده‌‌بندی تیمی مردان:
1- ایران     509 امتیاز
2- کره جنوبی     454 امتیاز
3- ازبکستان     354 امتیاز
4- اسپانیا     340 امتیاز
5- کلمبیا     337 امتیاز
6- ژاپن     318 امتیاز
7- آمریکا     313 امتیاز


رده‌‌بندی مدالی مردان:
1- ایران با 5 مدال طلا، 3 نشان نقره و 6 گردن آویز برنز
2- ویتنام با 4 مدال طلا، 2 نشان نقره و 1 گردن آویز برنز
3- کره‌جنوبی با 3 مدال طلا و 2 نشان نقره
4- شیلی، مصر و گرجستان با 3 مدال طلا
6- هند با 2 مدال طلا و یک نشان نقره
7- گرجستان با 2 مدال طلا و یک نشان نقره

4 ایرانی در جمع برترین‌‌ها
لاشا تالاخادزه وزنه‌بردار فوق سنگین گرجستانی با جابه‌جا کردن دو رکورد دنیا در حرکت یک‌ضرب (220 کیلوگرم) و مجموع (477 کیلوگرم) با 477 امتیاز به‌عنوان برترین وزنه‌بردار معرفی شد. پس از وزنه‌بردار گرجی سهراب مرادی، سعید علی حسینی و بهداد سلیمی در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. علی هاشمی نیز موفق شد باتوجه به اینکه برای نخستین بار موفق به کسب مدال طلای دسته 105 کیلوگرم شده بود با امتیاز 441 در رده دهم برترین‌های رقابت‌های جهانی 2017 قرار بگیرد. سید ایوب موسوی وزنه‌بردار دسته 94 کیلوگرم کشورمان با 437 امتیاز در جایگاه چهاردهم قرار گرفت و علیرضا سلیمانی ملی‌پوش دسته 105 کیلوگرم با 427 امتیاز به‌عنوان بیست و نهمین وزنه‌بردار این مسابقات شناخته شد. گفتنی ‌است  کاروان وزنه‌برداری بزرگسالان کشورمان پس از کسب نخستین عنوان قهرمانی خود در تاریخ رقابت‌های جهانی وزنه‌برداری امشب (پنج‌شنبه 16 آذرماه)  از طریق فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) تهران راس ساعت 21:30 وارد تهران می‌شوند.

سهراب قهرمان همزمان در دو دسته!
اگر قوانین فدراسیون جهانی وزنه‌برداری اجازه می‌داد سهراب مرادی می‌توانست در رقابت‌های جهانی آمریکا علاوه بر مدال طلای دسته 94 کیلوگرم به راحتی مدال طلای دسته 105 کیلوگرم را هم به دست بیاورد.

رقابت‌های جهانی وزنه‌برداری در آمریکا با معرفی قهرمانان برتر در دسته‌های مختلف به پایان رسید اما با این حال بررسی وزن به وزن این رقابت‌ها نشان می‌دهد که به جز رقابت‌های دو دسته 94 و 105+ کیلوگرم بقیه رقابت‌ها به لحاظ فنی نسبت به بسیاری از دوره‌های گذشته ضعیف‌تر بود. آمارها در دسته 105 کیلوگرم نشان می‌دهد رکوردهایی که در این دوره از مسابقات جهانی ثبت شد در تاریخ کم نظیر بود.
به طور مثال اگر رکوردهای دو دهه اخیر بررسی شود از 1998 تا 2017 این رکوردها ضعیف ترین بود. بررسی رکوردها نشان می‌دهد در جهانی 1998 که رازورنف از اوکراین توانست با 5/422 کیلوگرم به مدال طلا دست پیدا کند تا المپیک ریو در سال 2016 که نورالدینف از ازبکستان با 431 کیلوگرم قهرمان شد، هرگز رکوردهای دسته 105 کیلوگرم همانند مسابقات جهانی آمریکا پایین نبوده است.
در وزن 105 کیلوگرم سطح این مسابقات به حدی پایین‌ بود که سهراب مرادی با رکوردهایی که در دسته 94 کیلوگرم به ثبت رسانده بود، می‌توانست قهرمان رقابت‌های دسته 105 کیلوگرم باشد. سهراب مرادی به حدی آماده بود که اگر قوانین اجازه می‌داد او می‌توانست با طلای 94 و 105 کیلوگرم به طور همزمان به ایران بر می‌گردد.

هاشمی تاریخ ساز شد
علی هاشمی با مجموع 404 کیلوگرم در دسته 105 کیلوگرم دو مدال طلای یکضرب و مجموع را از آن وزنه‌برداری ایران کرد و موفق شد با درخشش در وزن جدیدش (105 کیلوگرم) نخستین مدال طلای جهانی تاریخ وزنه‌برداری ایران را در این وزن تصاحب کرده و به نام خود ثبت کند.

رقابت گروه A دسته 105 کیلوگرم مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی بزرگسالان جهان با حضور علی هاشمی و علیرضا سلیمانی آغاز شد. در این وزن به غیر از دو نماینده کشورمان 11 شرکت کننده از کشورهای آمریکا(2)، کره جنوبی(2)، لتونی، ژاپن، بلغارستان، اتریش، لهستان، ازبکستان و عراق حاضر بودند.
علیرضا سلیمانی که با مهار وزنه 177 کیلوگرم در جایگاه نهم ایستاده بود و ابتدا در حرکت دوضرب وزنه 215 کیلوگرم را مهار کرد، در حرکت دوم دوضرب نتوانست وزنه222 کیلوگرم را مهار کند و در انتخاب بعدی نیز موفق به مهار وزنه 223 کیلوگرمی نشد، او با این نتیجه در حرکت دوضرب ششم شد و در مجموع با حدنصاب 392 کیلوگرم در جایگاه هفتم ایستاد اما هاشمی که در حرکت یکضرب با مهار وزنه 183 کیلوگرم به مدال طلا دست یافته بود، در اولین حرکت دوضرب موفق به مهار 215 کیلوگرم شد.
او در حرکت بعدی وزنه 221 کیلوگرم را نتوانست مهار کند ولی در حرکت سوم موفق به مهار این وزنه شد و در حرکت دوضرب برنزگرفت ولی با مجموع 404 کیلوگرم به مدال طلای مجموع دست پیدا کرد. علی هاشمی نخستین وزنه‌بردار دسته 105 کیلوگرم کشورمان است که موفق شده در مسابقات جهانی مدال طلا دشت کند. بی‌تردید در این وزن غایب بزرگ مسابقات محمدرضا براری وزنه‌بردار توانمند و باتجربه کشورمان بود که در سال 2013 موفق شده بود نخستین مدال جهانی ایران در این وزن (برنزجهان) را کسب کند اما کادرفنی بعد از آخرین رکوردگیری تیم در بابلسر روی اسم این قهرمان خط قرمز کشید و علیرضا سلیمانی جوان را جایگزین براری کرد. البته این تصمیم برای کادرفنی تاوانش از دست رفتن یک مدال جهانی خوشرنگ دیگر در این وزن بود.

---
سلیمی: دیگر وزنه زدن فایده‌ای ندارد
بهداد سلیمی بعد از مسابقات قهرمانی جهان و ایستادن بر روی سکوی سوم جهان اعلام کرد شاید برای همیشه از دنیای قهرمانی خداحافظی کند. بهداد سلیمی که در مسابقات جهانی آمریکا هم مانند بازی‌های المپیک ریو یک حرکتش در دو ضرب از سوی هیات ژوری رد شد، با اشاره به رفتار این هیات ژوری گفت: «متاسفانه این اتفاق بدی بود و برای خودم، خانواده‌ام و مردم ناراحت کننده بود. گردن ما از مو باریک‌تر است و آنها هم هر کاری می‌خواهند انجام می‌دهند.» سلیمی با اشاره به احتمال کنار رفتنش از دنیای قهرمانی در وزنه‌برداری ادامه داد: «با این شرایط واقعا وزنه زدن فایده ندارد. الان از لحاظ روحی شرایط خوبی ندارم اما باز هم باید فکر کنم. واقعا بد است ماه‌ها زحمت می‌کشیم و آخرش چنین اتفاقاتی می‌افتد.» سلیمی با بیان اینکه حرکتش صحیح بود، ادامه داد: «متأسفانه همان اتفاقات و همان داستان‌های المپیک رخ داد. آنقدر بعد از المپیک روی حرکات قیچی خودم تمرین کرده بودم که هیچ جای شکی برای داوران و مردم باقی نگذارم اما به نظر خودم و تمام کسانی که پشت صحنه بودند حرکتم صحیح بود. حتی تالاخادزه و سعید علی حسینی و همه گفتند حرکتت صحیح است اما نمی‌دانم چه دشمنی با من دارند، کاری با کسی ندارم. آزارم به کسی نمی‌رسد. وزنه خودم را می‌زنم و می‌روم. واقعاً چه داستانی پشت این بازی وجود دارد، نمی‌دانم.» سلیمی در مورد اینکه آیا هر دو حرکت‌تان صحیح بود یا خیر، گفت: «در وزنه ۲۴۲ کیلوگرم یک مقدار آرنجم لغزش داشت و من هم به تصمیم داوران احترام گذاشتم اما واقعاً در وزنه ۲۵۲ کیلو به هیچ وجه نمی‌شود آن حرکت را خطا اعلام کرد. شاید این را من بگویم کسی قبول نکند اما کارشناسان و داوران داخلی و خارجی هستند که کارشناسی می‌کنند. آقای کاکیاشویلی که مدال یک‌ضرب را اهدا کردند پشت صحنه آمد و به من دلداری دارد. این مسائل سیاسی بود نه ورزشی. با این مسیری که وزنه‌برداری طی می‌کند روز به روز کثیف‌تر می‌شود و در این ورزش کثیف نبودن بهتر از ماندن است.»

 

علی‌حسینی: برای المپیک هم برنامه دارم
وزنه‌بردار فوق سنگین کشورمان بعد از 8 سال محرومیت برای نخستین بار در رقابت‌های جهانی روی تخته رفت و توانست به‌عنوان نایب قهرمانی دست پیدا کند. سعید علی حسینی بعد از کسب مدال نقره در رقابت‌های جهانی درباره شروع سخت خود در این مسابقات گفت: «بعد از هشت سال روی تخته حاضر شدم و این کمی سخت بود. حرکت اول و دومم در یک‌ضرب خوب نبود اما بعد از آن تلاش کردم تا موفق شوم و دل مردم را شاد کنم.» علی حسینی ادامه داد: «بعد از 8 سال خیلی سخت است که به مسابقات جهانی بیایی و مدال بگیری. در این 8 سال خیلی زحمت کشیدم تا بتوانم مدال بگیرم. امیدوارم در المپیک 2020 هم روی تخته بروم.» وزنه‌بردار فوق سنگین کشورمان با اشاره به حمایت‌های مردم از او در رقابت‌های جهانی گفت: «از همه مردم تشکر می‌کنم مخصوصا ایرانی‌هایی که در سالن حضور داشتند.»


جابه‌جایی 5 رکورد دنیا در آناهیم‌
* هریسون وزنه‌بردار دسته 77 کیلوگرم تیم ملی وزنه‌برداری بزرگسالان آمریکا، در حرکت دوضرب وزنه 193 کیلویی را مهار کرد و یک کیلوگرم رکورد شخصی خود را که در رقابت‌های قهرمانی 2017 نوجوانان جهان در بانکوک تایلند به‌جا گذاشته بود را افزایش داد.
* سهراب مرادی ملی پوش دسته 94 کیلوگرم کشورمان دو رکورد را در این مسابقات جابه‌جا کرد. وی در حرکت دوضرب موفق به مهار وزنه 233 کیلوگرمی شد و پس از 17 سال رکورد سیمون کولچی لهستانی (رقابت‌های قهرمانی سال 2000 جهان در صوفیا بلغارستان) را به مقدار یک کیلوگرم ارتقا داد. رکورد دوم نیز مربوط به حدنصاب مجموع بود که سهراب به میزان 4 کیلوگرم رکورد شخصی خودش را که در رقابت‌های بازی‌های داخل سالن 2017 آسیا به‌جا گذاشته بود را به مجموع 417 کیلوگرم رساند.
* لاشا تالاخادزه در دسته 105+ کیلوگرم از گرجستان دو رکورد شخصی خودش را جابه‌جا کرد و از این رو با مهار وزنه 220 کیلویی در حرکت یکضرب به مقدار 3 کیلوگرم، رکورد خود در رقابت‌های قهرمانی2017 اروپا را افزایش داد و در مجموع نیز با ثبت رکورد 477 کیلوگرم، رکورد مجموع خود در المپیک 2016 ریو را به مقدار 4 کیلوگرم افزایش داد.

 

وزنه‌برداری و رنجی به نام لباس نامناسب

مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان با درخشش وزنه‌برداران ایران در دسته فوق سنگین همراه شد. قهرمانانی که با مدال‌های خود قهرمانی ایران را برای نخستین بار در تاریخ قطعی کردند. آنها بعد از قطعی کردن مدال‌های خود و البته قهرمانی تیمی ایران در این مسابقات روی سکوی قهرمانی رفتند و جشن هم گرفتند اما یک اتفاق عجیب بدجوری توی ذوق می‌زد. دو قهرمان ایرانی در حالی کنار تالاخادزه قهرمان گرجستانی روی سکو قرار گرفته بودند که هر کدام یک جور گرمکن به تن کرده بودند. ظاهرا فدراسیون نتوانسته بود برای این وزنه‌برداران یک لباس متحد و مشترک تهیه کند. این اتفاق نه تنها در فوق سنگین بلکه در سایر اوزان هم وجود داشت و هر وزنه‌برداری برای خودش یک جور لباس داشت. تهیه کردن یک لباس واحد برای تیم‌های ورزشی در همه جای دنیا یک اتفاق ساده و البته حیاتی است و تنها اینجاست که تیم‌های ورزشی نمی‌توانند برای ورزشکاران خود لباس متحدالشکل و شایسته‌ای را تهیه کنند. تا پیش از این شاید همگان فکر می‌کردند که فقط در فوتبال این مشکل وجود دارد که بازیکنان تیم ملی فوتبال باید لباس بی کیفیت به تن کنند و با وجود فریاد‌های فراوان کارلوس کی‌روش هنوز هم این مشکل پا برجا است اما وقتی بهداد سلیمی و سعید علی حسینی روی سکوی قهرمانی قرار گرفتند، مشخص شد که این مشکل در ورزش ایران فرا گیر است و وزنه‌برداری هم از این درد رنج می‌برد. شاید هم در تمامی رشته‌ها می‌توان این مشکل را به وضوح احساس کرد. سکوی قهرمانی در دسته فوق سنگین را خیلی‌ها در دنیا تماشا کردند اما اینکه آن خیلی‌ها در آن لحظات چه چیزی در مورد لباس ورزشکاران ایرانی گفتند و چگونه درباره قهرمانان ما قضاوت کردند، خیلی مهم است. شاید هم مسوولان بیش از حد در این شعر ذوب شده‌اند که «تن آدمی شریف است به جان آدمیت - نه همین لباس زیباست نشان آدمیت» و فراموش می‌کنند باید برای این ورزشکاران در میادین مختلف بین‌المللی لباس مناسب تهیه کنند.

 

پیام‌های تبریک 
حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در پیامی موفقیت تیم ملی وزنه‌برداری را تبریک گفت. رییس جمهوری ایران در صفحه اینستاگرام خود نوشت: « کسب غرور‌آفرین عنوان قهرمانی وزنه‌برداری 2017 مردان جهان که برای نخستین بار به دست آمد، بر ملت ایران، پهلوانان با اخلاق و پرتلاش‌مان و مربیان و مدیران تیم ملی مبارک باد.»  همچنین وزیر ورزش و جوانان قهرمانی تاریخی تیم ملی وزنه‌برداری ایران در مسابقات جهانی را تبریک گفت. در پیام مسعود سلطانی‌فر آمده است: «‌در روز مبارک میلاد حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی‌(ص‌)، ورزش ایران مشحون از افتخار بزرگی به دست پر توان فرزندان برومند خود شد. کسب عنوان تاریخی قهرمانی مسابقات جهانی وزنه‌برداری، بر مردم عزیز، جامعه بزرگ ورزش، پهلوانان و نامداران تیم ملی و مسوولان و مربیان سختکوش فدراسیون مبارک باشد. افتخار ارزشمندی که با رکورد‌شکنی، حفظ و توجه به ارزش‌های اسلامی و نمایشی دلپذیر از جوانمردی و بزرگی ورزشکاران عزیز ما رقم خورد. اینجانب ضمن خدا قوت به همه اعضای تیم و تبریک کسب مدال‌های بهداد سلیمی و سعید علی حسینی دو قهرمان عزیز و پرتوان کشور در روز آخر مسابقات، امیدوارم در صحنه‌های مهم بازی‌های آسیایی و المپیک آینده، کام مردم شریف و بزرگ ایران با عناوین قهرمانی شما دلاوران وطن، شیرین‌تر شود. توفیق و موفقیت تمامی قهرمانان عزیز و ارزشمند ایران سربلند را از درگاه خداوند متعال خواستارم.»

 

کلیدواژه
وزنه‌برداری
captcha
تازه ها
بیشتر