فوتبال ایران / شناسه خبر: 76470 / تاریخ انتشار : 1396/9/13 20:49
|

قرض کی‌روش از مربیان لیگ‌برتر: یک روز در هفته بازیکنان را می‌خواهم

نمی‌شود فقط 60 دقیقه فوتبال بازی کرد. اگر واقع‌بینانه صحبت کنم، بازیکنان لیگ داخلی ما آمادگی 60 تا 65 دقیقه بازی را دارند. اگر داوران قبول می‌کردند که ایران 65 دقیقه فوتبال بازی کند ما مشکلی نداشتیم

ایران ورزشی آنلاین / کارلوس کی‌روش از ساعت 15 دیروز در فدراسیون فوتبال حاضر شد تا در جلسه‌ای با مهدی تاج شرکت کند. او پس از جلسه طولانی مدت و 180 دقیقه‌ای خود با رییس فدراسیون فوتبال، برای حضور در جمع خبرنگاران به سالن نشست خبری فدراسیون فوتبال رفت تا پیرامون موضوعات مختلفی با خبرنگاران صحبت کند. نکته جالب درباره فدراسیون فوتبال این است که برای برگزاری کنفرانس مطبوعاتی به مطبوعات اطلاع رسمی داده نمی‌شود. یک دعوت رسمی برای چنین جلساتی از بدیهی‌ترین مسوولیت‌های روابط عمومی فدراسیون فوتبال است.

کی‌روش در ابتدای جلسه گفت: «جلسه امروز فقط ادامه جلسه ابتدایی با رییس فدراسیون در مسکو بود. امروز نیمه دوم جلسه‌ای بود که نیمه اول آن در مسکو برگزار شد. این فرصت را داشتیم تا یکسری مسائلی که قبلا مطرح شده بود را شفاف درباره آن صحبت کنیم. اتفاقاتی که قبلا افتاده مربوط به گذشته است و الان باید روی برنامه‌های آینده تمرکز داشته باشیم.»


باید با هم باشیم

راجع به برنامه‌های آماده سازی تیم ملی باید بگویم که با جزییات کامل و توجه بالا آنها را با یکدیگر مرور کردیم زیرا اهمیت فوق‌العاده بالایی دارد. مطمئنم همه موافق هستید که در گروه سخت و دشواری حضور داریم. وقتی صحبت از دشواری کار در جام جهانی می‌شود، اگر همه ما دست به دست یکدیگر بدهیم، کار دشواری خواهیم داشت و در نتیجه همه باید در دوران قبل از جام جهانی کنار یکدیگر باشیم.

پروژه بزرگ و کار بسیار سختی را پیش رو داریم. هیچ چیز غیر ممکن نیست و همه یک هدف داریم. هدف و رویای ما صعود به مرحله بعدی جام جهانی است. ولی آقایان بدانید کاری که پیش‌رو داریم، بسیار دشوار است. هدف اول این است که بازیکنان برای رقابت جام‌جهانی آماده باشند. سطح مسابقاتی که در آن حضور داریم بسیار بالاست.

 

در ماه مه ‌2018 مشکل بزرگی داریم
در ماه مارس همانگونه که با تاج صحبت کردیم، دو دیدار دوستانه و تدارکاتی خواهیم داشت که استایل تیم‌های آمریکای لاتین و یا اروپایی را خواهند داشت. در ماه مه ‌2018 که قبل از جام جهانی است، مشکل بزرگی داریم. همانگونه که می‌دانید ای‌اف‌سی مرحله حذفی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را به تعویق نینداخته و این مشکل پا بر‌جاست.

به خاطر اینکه آن تاریخ‌ها از روزهای فیفا خارج است، امکان این را داریم تا تنها از کشورهای همسایه تیمی را در مرحله اول اردو دعوت کنیم. تیم‌هایی مانند ازبکستان، سوریه و یا لبنان حریفان احتمالی ما در تهران هستند. سپس سه بازی نهایی دوستانه قبل از جام‌جهانی خواهیم داشت. باید سعی کنیم با تیم‌هایی دیدار کنیم که سبک و سیاق تیم‌های آفریقایی را داشته باشند زیرا با مراکش همگروه هستیم. تیم‌هایی مانند مصر، تونس و الجزایر تیم‌های مد نظر ما هستند و در آخر به خاطر اینکه در اردیبهشت سال آینده به دلیل اینکه برنامه‌های لیگ قهرمانان با ما تداخل دارد، باید برای بازیکنان داخلی یک برنامه خاص تدوین کنیم تا از الان تا جام جهانی بازیکنان به آمادگی‌های لازم فیزیکی و روحی روانی دست پیدا کنند زیرا بازیکنان لیگ داخلی سطح مناسب برای حضور در جام جهانی را ندارند.

 

یک روز تا یک روز و نیم بازیکنان را از باشگاه‌ها می‌خواهیم

تنها یک راه حل خواهیم داشت و آن این است که از باشگاه‌ها و مربیان آنها تقاضای کمک کنیم. کمک و همکاری که از باشگاه‌ها می‌خواهیم این است که بعد از هر بازی لیگ، یک روز یا یک روز و نیم بازیکنان تیم ملی را در اختیار تیم ملی قرار دهند تا با آنها کار کنیم. تکرار می‌کنم، یک روز یا یک روز و نیم بازیکنان در اختیار تیم ملی باشند.
مثالی می‌زنم برای شما. وقتی یک تیم پنج‌شنبه بازی دارد، بازیکنان روز جمعه تا نیمی از روز شنبه در اختیار تیم ملی خواهند بود و سپس عصر شنبه در اختیار باشگاه قرار می‌گیرند. این برنامه‌ها از ژانویه 2018 آغاز خواهد شد و این برنامه پیگیری می‌شود. اگر این کار را انجام دهیم، شانس ما در جام جهانی برای ثبت یک اتفاق خوب تقویت می‌شود. گروه سختی داریم و اگر این کار را انجام دهیم، شانس خواهیم داشت.

خودمان نیز با مربیان باشگاه‌ها صحبت خواهیم کرد تا آنها مطمئن بشوند که می‌توانند به من اطمینان کنند. تاکید می‌کنم که ما به هیچ‌وجه با سطح آمادگی بازیکنان برای مسابقات لیگ تداخل نخواهیم داشت. امیدوار خواهم بود که مربیان لیگ به من و تجربه 36 ساله‌ام اعتماد کنند. امیدوارم این اعتماد به من انجام شود و بدانند که من می‌دانم چه کاری انجام می‌دهم و آنها با این همکاری دو طرفه و سراسر اعتماد، همکاری خوبی انجام دهند.

 

جام جهانی مهم‌ترین چالش حرفه‌ای من خواهد بود

می‌خواهم این را بگویم. برابر اسپانیا، پرتغال و مراکش بازی خواهیم داشت که دو تیم اول شانس قهرمانی هستند و مراکش نیز بهترین تیم آفریقا است. مطمئنا سراسر فان و یک تجربه بسیار خوب خواهد بود. چالش بسیار بزرگی خواهد بود و این موضوع بزرگترین چالش حرفه‌ای من در دوران مربیگری است ولی باید تاکید کنم که بزرگترین چالش تاریخ فوتبال ایران نیز همین موضوع است.
اگر گروه‌های قبلی را با این گروه مقایسه کنیم، گروه‌های قبلی یک تکه کیک بود اما باز هم به شما قول می‌دهم که بسیار جذاب خواهد بود. اگر بتوانیم این برنامه را با حمایت همه انجام دهیم، شانس خواهیم داشت. هر چند اندک اما شانس خواهیم داشت.


 فینال برای ایران

باید با تیم‌هایی بازی کنیم که یک فوتبال لاتین بازی کنند. رومانی، صربستان، ترکیه، کرواسی و حتی ایتالیا. این موضوع بستگی به فرصت‌ها و به این موضوع دارد که با کدام فدراسیون به توافق برسیم. بوسنی نیز تیم دیگری است که می‌توان با آن بازی کرد. اینگونه تیم‌ها اختصاص پیدا می‌کنند برای آماده‌سازی دیدار با پرتغال و اسپانیا. ولی آقایان بازی برای ما از دیدار با مراکش آغاز می‌شود. این بازی فینال جام‌جهانی برای ایران است.
شرایطی است که پیش آمده و سبک تیم‌ها متفاوت است. شاید سبک اسپانیا و پرتغال لاتین است و هر دو تیم برترین‌های دنیا هستند. برابر قهرمان اروپا و قهرمان سابق جهان به میدان می‌رویم. فراموش نکنید برابر دو تیمی بازی می‌کنیم که در روسیه مدعی قهرمانی هستند. ما از این قضیه خوشحال هستیم. تصور کنید دیدار با اسپانیا و پرتغال تا چه اندازه منابع مالی می‌خواهد. خبر خوبی است که می‌توانیم برابر آنها رایگان بازی کنیم(خنده). با چند بازیکن صحبت کردم و همه آنها سراسر هیجان هستند.

 

اینگونه مسابقات بازی موش و گربه است
خود من وقتی جوان بودم، همین حس را داشتم. وقتی نخستین بار قرار بود برابر تیم بزرگی بازی کنم، خودم را می‌کشتم تا به این بازی برسم. فوتبال هست و دو تیم بسیار قدرتمند داریم. زیبایی فوتبال به همین موضوع است. درست است در لیگ پرسپولیس قوی‌ترین تیم است اما همیشه قهرمان نمی‌شود. رئال مادرید نیز همین‌گونه است و پاری سن ژرمن نیز آخرین بازی خود را باخت. اینگونه مسابقات بازی‌های موش و گربه است. یک تیم گربه است و یک تیم نقش موش را بازی می‌کند. اشکالی ندارد پرتغال نقش گربه را دارد اما ما هم آن یکی خواهیم بود و بازی خود را انجام خواهیم داد و همیشه گربه برنده نمی‌شود.

 

برنامه من تیوب غریق نجات است

به نظرم بهترین برگ‌های خود را باید برای جام جهانی نگه داریم تا آس‌های خود را آنجا نشان دهیم. اگر بهترین مربی را هم داشته باشیم، مانند این است که بهترین سر‌آشپز در یک آشپزخانه باشد اما برای پخت املت، تخم‌مرغ نداشته باشید پس املتی در کار نیست. در ماه مه‌ سال آینده میلادی، کادر فوق‌العاده‌ای در اختیار داریم اما بازیکنان در اختیار تیم ملی نیستند و در لیگ قهرمانان آسیا حضور خواهند داشت. در عین حال این موضوع شاید جذابیت داشته باشد و چون پشه زیاد است ما باید برویم پشه بگیریم. اهمیت برنامه آماده سازی در دی، بهمن و اسفند است و همه باید آن را درک کنند. این برنامه‌ای که به آن اشاره کردم، مانند یک تیوب غریق نجات است که تیم ملی را نجات می‌دهد.


آنالیز را شروع کردیم

مطمئنا آنها آنالیز ما را شروع کردند. البته ما هم بررسی و مطالعه تیم‌های حریف را آغاز کردیم. البته درباره اسپانیا و پرتغال اکثر مسائل را می‌دانیم اما مطالعات گسترده درباره مراکش و جزییات آن را آغاز کردیم. فوتبال همین است و اگر روز، روز شما باشد این فرصت را درون زمین خواهید داشت.

 

بازیکنان 60 دقیقه‌ای

نمی‌شود  فقط 60  دقیقه فوتبال بازی کرد. اگر واقع‌بینانه صحبت کنم، بازیکنان لیگ داخلی ما آمادگی 60 تا 65 دقیقه بازی را دارند. اگر داوران قبول می‌کردند که ایران 65 دقیقه فوتبال بازی کند ما مشکلی نداشتیم اما قبول نمی‌کنند. مهدی طارمی، امید ابراهیمی، عبدا... زاده، ترابی، پورعلی گنجی، سید جلال، پژمان منتظری و وریا غفوری، اینها نیاز به کار بیشتر دارند. اگر برابر آلبا بخواهیم بازی کنیم باید بدانیم ایشان 60 مرتبه رفت و آمد می‌کنند و اگر وریا غفوری 45 مرتبه کار انجام دهد، در 15 مرتبه بعدی من باید درون زمین بروم؟ یا علی جوادی (روابط عمومی فدراسیون) را به زمین بفرستیم. 

captcha
تازه ها
بیشتر