فوتبال ایران / شناسه خبر: 76467 / تاریخ انتشار : 1396/9/13 16:11
|
شوخی‌‌های مجازی بعد از قرعه‌کشی از حد گذشت

جهانبخش: کریس رونالدو ستاره نیست، حریف ماست

علیرضا جهانبخش در گفت و گو با امیر اسدی: این رفتار در فضای مجازی قشنگ نبود، در این حالت که تیم ملی با قرعه سختی مواجه شده. مردم باید باهوش باشند و بیشتر از تیم ملی، بازیکنان و کادر فنی حمایت کنند.

ایران ورزشی آنلاینامیر اسدی / نا امید نیست، درست برخلاف خیلی از ایرانی‌ها که قرعه ایران را به سخره گرفتند و در فضای مجازی با لودگی تمام، جوک‌هایی ساختند و دست به دست‌اش کردند. او از اسپانیا می‌گوید، از پرتغال و کریس رونالدو صحبت می‌کند و از این دو بیشتر روی مراکش ریز می‌شود. حریفی که کسی حسابی روی آن باز نمی‌کند اما از نظر علیرضا جهانبخش، سرسخت است و باکیفیت. تیمی که بازیکنان کلیدی‌اش در آژاکس و فاینورد بازی می‌کنند و همین می‌تواند نکته ویژه مصاحبه با جهانبخش باشد. بازیکنی که این روزها در آلکمار می‌درخشد و دومین حضور در جام جهانی را نشانه گرفته است.


وقتی کافو نام ایران را از گلدان و سپس گوی در آورد حال و هوایت چطور بود و پس از پایان قرعه کشی به چه چیزهایی فکر کردی؟
 حس عجیبی بود، چون چنین انتظاری را نداشتم. فکر میکردم و دوست داشتم با فرانسه همگروه شویم. وقتی نام ایران از گوی در آمد متوجه نشدم تیمهای کدام گروه را انتخاب میکنند چون حواسم به تلویزیون نبود و یکی یکی گروهها را نگاه میکردم و با خودم میگفتم در کدام گروه قرار بگیریم که قرعه ما آسانتر باشد. وقتی فردوسی پور گفت در گروه اسپانیا و پرتغال قرار گرفتیم تازه فهمیدم چه اتفاقی رخ داده.
خوشحال بودی یا ناراحت؟
 اصلا نمیدانم. فقط برایم عجیب بود و بلافاصله به فکر فرو رفتم. به اینکه چه شانسی داریم و شرایط چطور است. وقتی نام صربستان هم از گوی در آمد با خودم گفتم اوه،ای کاش اینطور نمیشد چون صربستان را میشناسم و میدانم آنها تیم فوقالعادهای دارند. با توجه به حضور 3 تیم اروپایی، بهتر شد که صربستان در گروه ما قرار نگرفت و مراکش جایگزیناش شد.
بعد از پایان قرعهکشی، خیلیها گروه ایران را سخت ترین گروه ممکن معرفی کردند. نظر تو چیست؟ یعنی از حالا باید نا امید باشیم؟
 اگر واقع بین باشیم گروهمان صد در صد سخت است. البته خیلیها روی مراکش هیچ حسابی باز نمیکنند اما آنها با مربی بزرگ فرانسوی و بازیکنانی که اغلب آنها در لیگهای معتبر بازی میکنند تیم فوقالعادهای هستند. وقتی تیمی در فوتبال فیزیکی آفریقا، با بازی زیبا و تاکتیکی به جام جهانی صعود میکند و گلی نمیخورد یعنی فوقالعاده است. درباره اسپانیا و پرتغال هم که دیگر همه چیز مشخص است. وقتی اسم گروه مرگ را روی گروه ما گذاشتند یعنی قرعه سختی به نام ما خورده. به نظر من حتی گروه بلژیک و انگلیس هم به پای پرتغال و اسپانیا نمیرسد.
خودت دوست داشتی در گروه سخت قرار بگیریم و با تیمهای درجه یک بازی کنیم یا با قرعه آسانتری مواجه شویم و به دور دوم جام جهانی صعود کنیم؟
 همیشه قبل از قرعه کشی دو نوع ذهنیت وجود دارد. اولی بازی با تیمهای بزرگ و لذت بردن از تقابل با آنها. دوم حضور در گروه آسانتر و بالا بردن بخت صعود. 99 درصد مردم دومی را انتخاب میکنند چون دوست دارند تیم شان به مراحل بالاتر صعود کند. اسم قرعه کشی روی آن است، یعنی بخت و شانس. حالا هم ایران در گروه سختی قرار گرفته اما نباید ناامید باشیم و از حالا فقط به شکست در هر 3 بازی فکر کنیم.
با توجه به اینکه چند بازیکن کلیدی مراکش در لیگ هلند بازی میکنند، تو شناخت بهتری روی آنها داری. کیفیتشان چطور است و آیا خطرناک هستند؟
 اینجا یکسری بازیکنان بودند که شک داشتند برای بازی در رده ملی، هلند را انتخاب کنند یا مراکش. این بازیکنان البته قبل از آغاز بازیهای مقدماتی جام جهانی مراکش را انتخاب کردند. همان زمان رسانهها که انتظار داشتند این بازیکنان هلند را انتخاب کنند به این تصمیم واکنش نشان دادند. آنها خطاب به بازیکنان مراکشی میگفتند شاید با هلند میتوانستید به جام جهانی برسید اما با مراکش هرگز نمیتوانید به این هدف دست پیدا کنید. دقیقا خلاف این صحبتها اتفاق افتاد. مراکش به جام جهانی صعود کرد و هلند نتوانست مجوز حضور در روسیه را کسب کند. چند بازیکن کلیدی مراکش در آژاکس و فاینورد بازی میکنند. حکیم زیچ در آژاکس و الاحمدی در فاینورد.
 یکی از رسانههای هلندی، یکی دو روز قبل درباره تقابل تو و حکیم زیچ گزارشی منتشر کرد. زیچ را میشناسی و آیا میتوانی در این دوئل، تقابل یا رویارویی موفق شوی؟
 4، 5 بار جلوی حکیم زیچ بازی کرده ام. او در پست شماره 10 آژاکس یکی از بهترین بازیکنان است. فوقالعاده باهوش است و بازیسازی حملات آژاکس را بر عهده دارد. بازیکنی است با ریسک بالا و فانتزی. پاسهای قشنگ میدهد اما من بازیکن مقابل او نیستم. ضمن اینکه الاحمدی هم در ترکیب مراکش حضور دارد. او یک هافبک دفاعی تخریبی است که در فاینورد بازی میکند. سال قبل با فاینورد قهرمان لیگ هلند شد و این فصل در لیگ قهرمانان اروپا بازی میکند. این دو بازیکن را میشناسم و البته میدانم که جزو بازیکنان کلیدی مراکش محسوب میشوند.
 از مراکش گفتی، کمی هم درباره پرتغال صحبت کن و ستارهای به نام کریس رونالدو.
 فکر میکنم برای مردم جالب است که دوره قبل بازی مسی را مقابل ایران دیدند و این دوره هم میتوانند از بازی رونالدو برابر تیم ملی لذت ببرند. برای ما وقتی به زمین میرویم، رونالدو فقط یک حریف است. در بازی، کیفیت بالای او برای ما مهم نیست. موضوعی که برای ما اهمیت دارد تلاش برای خنثی کردن او و حملات پرتغال است. پس بیشتر به او به عنوان یک حریف نگاه میکنیم تا یکی از ستارههای چند سال گذشته دنیای فوتبال.
اما همین ستاره که حریف تان هم هست الگوی فوتبالی تو محسوب میشود.
 رونالدو بازیکن مورد علاقه من است. او همیشه الگوی مناسبی برایم بوده. هم از لحاظ فوتبالی و هم از بعد حرفهای. او بیشترین طرفدار را در ایران دارد. فقط به خاطر اینکه با تلاش و کوشش به این مرحله رسیده. او همیشه سعی کرده تا به اهداف بزرگ خود برسد. من از اینکه رونالدو را ببینم لذت میبرم و تلاش میکنم نکاتی را از او یاد بگیرم.
بعد از قرعه کشی جام جهانی و به فاصله تنها چند دقیقه، موجی از نا امیدی همراه با لودگی فضای مجازی را فرا گرفت. جوکهایی عجیب دست به دست چرخید و همین مساله واکنش چند بازیکن تیم ملی را به همراه داشت. آیا این رفتار را میپسندی یا تو هم به این موضوع انتقاد داری؟
 این موضوعی است که در فرهنگ ما جا افتاده و تا یک حدی اشتباه است. ما در زمین تمام انرژیمان را میگذاریم تا سربلند باشیم. اینکه روحیه بازیکنان تیم ملی با خواندن این جوکها تضعیف شود اتفاق جالبی نیست. البته این شوخیها در تمام دنیا باب است اما تا یک حد مشخصی. شاید برای مراکش هم این اتفاق رخ بدهد اما دیگر از خط قرمز نمیگذرد و لوث نمی شود. این رفتار در فضای مجازی قشنگ نبود، بخصوص در این حالت که تیم ملی با قرعه سختی مواجه شده. مردم باید باهوش باشند و بیشتر از تیم ملی، بازیکنان و کادر فنی حمایت کنند. با این حمایت ما هم چند برابر انرژی می گذاریم تا نتایج مناسبی کسب کنیم و امیدوارم که به هدف مان برسیم.

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر