یادداشت / شناسه خبر: 76466 / تاریخ انتشار : 1396/9/13 16:00
|

وقتی باید به جنجال‌های کی‌روش دل بست

فرشاد کاس‌نژاد / فوتبال ایران آنچنان گرفتار مدیریت ناکارآمد است که سازش کار نبودن کی روش در مقابل فدراسیون به امید ما برای حرکت رو به جلو تبدیل شده.

ایران ورزشی آنلاینفرشاد کاس‌نژاد / کارلوس کی روش پروژه تازه‌اش را برای جام جهانی آغاز کرده. بعد از قرعه کشی، گام اول کی روش چند مصاحبه علیه فدراسیون فوتبال و فاش گویی‌اش بود. اعلام رسمی نارضایتی از مدیریت فدراسیون فوتبال و دوری از تعارف یا مماشات حرفه ای، دور از سازش کاری. این گام اول کی روش است و بی تردید او بهتر از همه ما می‌داند که همین یک راه برایش باقی مانده. کی روش در استاتوس فیسبوک خود نوشته بود همین یک راه را داریم: الزام به تعهد و حمایت. آماده سازی به موقع تیم بدون تردید و تعارف.

کی‌روش اما می‌داند که بدون جدل به این خواسته‌هایش نمی‌رسد و این روشی است که فدراسیون فوتبال پیش پای کی روش گذاشته. کی روش سختگیری مقابل این فدراسیون و حتی تهدید را به رسم خود تبدیل کرده، آنچنان که آخرین مصاحبه‌اش با این جملات منتشر شده است:
«من نمی‌توانم در این اتمسفر کار کنم، در فضایی که من انگار دشمن هستم، نمی‌دانم چرا و به چه دلیلی به دشمن تیم ملی تبدیل شده‌ام. نمی‌توانم در این جو که به‌عنوان دشمن تیم ملی در نظر گرفته می‌شوم کار کنم.»
اما آیا کی روش تا جام جهانی می‌خواهد در فضایی ملتهب و پر از جدل‌های لفظی پیش برود؟ او مطمئن است که فدراسیون فوتبال ایران قدرت برکناری‌اش را ندارد، آنچنان مطمئن که موضوع خصوصی بین خود و مهدی تاج درباره دیدار با رییس جمهور را فاش می‌کند و در چند مصاحبه تاکید می‌کند که اگر مرا نمی‌خواهند اخراجم کنند.
کی‌روش اما این امنیت شغلی را فقط مدیون محبوبیت عمومی‌اش نیست. کی روش در این مقطع محبوبیت و مقبولیت مقاطع پیشین در جدل با فدراسیون فوتبال یا وزارت ورزش و جوانان وقت را ندارد و آنچه برای او امنیت شغلی می‌آورد بیشتر موقعیت حساس پیش از جام جهانی است تا مقبولیت عمومی. در چنین شرایطی اما به کدام سو باید چرخید؟ به سمت کی روش یا به سمت آنها که از کی روش این چهره پرخاشگر را ساختند؟
فوتبال ایران آنچنان گرفتار مدیریت ناکارآمد است که سازش کار نبودن کی روش در مقابل فدراسیون به امید ما برای حرکت رو به جلو تبدیل شده. وقتی کی روش تهدید می‌کند، وقتی علیه فدراسیون فوتبال به تندی موضع می‌گیرد، شاید اصول حرفه‌ای را زیر پا می‌گذارد اما مگر راه دیگری برای انتخاب‌های درست در راه جام جهانی وجود دارد؟
کی روش امروز در جلسه‌اش با مهدی تاج می‌خواهد تکلیف را روشن کند. امروز تاج جلسه دشواری با کی روش خواهد داشت. تاج می‌داند که وعده‌هایش در آستانه جام جهانی باید ضمانت اجرا داشته باشند و این برای فدراسیون یک داستان ساده نیست.
فدراسیونی که به قول رییسش 5 ستاره است و 5 صعود به جام جهانی را با تیم‌های مختلف فدراسیون تجربه کرده و لقب فدراسیون الهام بخش را بزرگنمایی می‌کند، چندان نباید نگران جلسه هماهنگی در راه جام جهانی باشد اما یک روز قبل از جلسه کی روش می‌گوید من نمی‌توانم در این اتمسفر کار کنم. این یعنی یک چالش بزرگ برای فدراسیون فوتبال، فدراسیونی که تذکرش به سرمربی تیم ملی مبنی بر ممنوعیت مصاحبه‌های غیر فنی اعتباری ندارد.

 

captcha
تازه ها
بیشتر