ورزش ایران / شناسه خبر: 76455 / تاریخ انتشار : 1396/9/12 15:58
|
اتحادیه جهانی کشتی به ماجرای شکست مصلحتی کریمی ورود می‌کند

پس لرزه‌های یک پرونده جنجالی

در این روزها حرف‌ها و تحلیل‌های زیادی در این باره مطرح شد و شاید خیلی‌ها با پرداختن بیش از اندازه به این ماجرا به دنبال راهی بودند که داستان این ببازها را خاتمه ببخشند.

ایران ورزشی آنلاین / نزدیک به 10 روز از داستان «علیرضا بباز» می‌گذرد اما با این حال هر روز این پرونده وارد فاز جدیدی می‌شود. بعد از انتقادات تند از کریمی و مربیانش در روزهای نخست حالا کریمی میهمان ویژه مراسم‌های تجلیل شده اما مربیانش همچنان زیر تیغ تیز انتقادات هستند. بعد از چند روزی که مردم همیشه حاضر در فضای مجازی دست از سر مربیان برداشته بودند، ورود اتحادیه جهانی کشتی به این ماجرا باز هم نام مربیان را بر سر زبان‌ها انداخت. اتحادیه جهانی رسما اعلام کرد که به این پرونده ورود می‌کند. ورودی که یک سوال به همراه دارد، آیا اتحادیه جهانی می‌خواهد شکست مصلحتی کریمی مقابل روسیه را بررسی کند و یا اینکه می‌خواهد حاضر نشدن او در مقابل رژیم صهیونیستی را بررسی کند؟

شکست مصلحتی علیرضا کریمی مقابل کشتی گیر روسیه فضای خوبی را برای کشتی ایران به وجود نیاورد. اگر چه در این روزها حرف‌ها و تحلیل‌های زیادی در این باره مطرح شد و شاید خیلی‌ها با پرداختن بیش از اندازه به این ماجرا به دنبال راهی بودند که داستان این ببازها را خاتمه ببخشند اما حالا که اتحادیه جهانی اعلام کرده در کمیته اخلاقی و حقوقی این ماجرا را پیگیری می‌کند، نگرانی‌های زیادی برای فدراسیون‌نشین‌ها و بخصوص برای علاقه مندان به ورزش به وجود آمده است. این نگرانی‌ها در حالی افزایش پیدا کرده است که مدیریت فدراسیون بارها نشان داده در مقابل مشکلات منفعل نیست و می‌تواند در مقابل موارد این چنینی ایستادگی کند. فدراسیون کشتی در مقاطع مختلف نشان داده که با وجود رسول خادم در راس مدیریت، فدراسیون قدرتمندی است و در این موضوع هم می‌تواند قدرتمندانه وارد شود. بخصوص اینکه الان فدراسیون کشتی رابطه بسیار گرمی با اتحادیه جهانی دارد و رسول خادم عضو هیات رییسه اتحادیه جهانی است و حتما این نفوذ می‌تواند به کشتی ایران کمک کند.
هر چند که هنوز یک سوال اساسی وجود دارد که کمیته حقوقی و اخلاقی اتحادیه جهانی چه چیزی را می‌خواهد بررسی کند و به خاطر کدام اتفاق می‌خواهد برای علیرضا کریمی پرونده تشکیل بدهد؟ شکست مصلحتی کریمی مقابل روسیه یا حاضر نشدن مقابل کشتی‌گیر رژیم صهیونیستی؟ از آن چیزی که در این روزهای اخیر منتشر شده به نظر می‌رسد که اتحادیه جهانی به خاطر مطرح شدن علیرضا بباز بباز قصد دارد به این ماجرا ورود کند. اگر اتحادیه جهانی قصد ورود به ماجرای کشتی نگرفتن کریمی مقابل رژیم صهیونیستی را داشت، حتما گواهی و مدارکی را که مسوولان تیم ارائه کردند قبول نمی‌کرد و تیم و یا شاید خود علیرضا کریمی بلافاصله دچار مشکل می‌شدند اما با توجه به اینکه تیم ملی امید مسابقات را ادامه داد به نظر می‌رسد که این ماجرا تمام شده است.
بنابراین برای اتحادیه جهانی این مهم است که چرا مربیان تیم ملی ایران عنوان کردند علیرضا بباز؟ این باعث شده تا برای اتحادیه جهانی ابهام زیادی به وجود بیاید. شاید برای افرادی که در جریان مشکلات ایران با رژیم صهیونیستی نبوده و نیستند، شنیدن این فریاد این تصور را به وجود بیاورد که شاید بحث تبانی در میان بوده که کادر فنی فریاد می‌زند علیرضا فلان کشتی‌گیر برنده شده، باید ببازی اما واقعا چرا باید کادر فنی تیم ملی چنین حرکتی را انجام می‌داد؟ واقعا این شرایط را نمی‌شد بهتر از این مدیریت کرد؟ کادر فنی در آن لحظات باید به کریمی می‌گفت باید ببازی اما حتما باید این را با فریاد به او اطلاع می‌دادند تا به یک سوژه جهانی تبدیل شود؟
در گذشته هم از این دست اتفاقات کم رخ نداده است. به طور مثال در مسابقات جهانی 2011 در مسابقات جام علی‌اف تیم ملی کشتی فرنگی با هدایت محمد بنا دچار این مشکل شد. بشیر باباجان‌زاده در وزن 130 کیلو‌گرم با شرایط کاملا مشابه علیرضا کریمی روبه‌رو شد. در آن مسابقات محمد بنا در سالن وزن کشی کشتی گیر بلاروسی الاصل رژیم صهیونیستی را دید و با توجه به قرعه‌ای که به وجود آمده بود در همان جا هشدارهای لازم را به بشیر داد. همان جا محمد بنا شرایط را توضیح داد که به احتمال فراوان این کشتی‌گیر می‌تواند در دور اول برنده و در دور دوم حریف بشیر باشد. سرمربی و کشتی گیر نقشه کشیدند و در حالی‌که هم بشیر با حریفش روی تشک بود و هم کشتی گیر رژیم صهیونیستی محمد بنا هر دو مسابقه را زیر نظر داشت و وقتی از برتری کشتی گیر رژیم صهیونیستی مطمئن شد با اشاره به بشیر باباجان زاده و در حالی‌که بشیر چند امتیاز هم از حریفش پیش بود به بهانه مصدومیت از ناحیه آرنج مسابقه را ترک کرد. نه کسی فریاد زد و نه فتیله‌ای پیچیده شد. این موضوع می‌تواند نشان دهنده مدیریت در تیم باشد. مدیریتی که اگر در لهستان وجود داشت می‌توانست از به وجود آمدن این همه مشکل و دردسر برای کشتی ایران جلوگیری کند.

 

کلیدواژه
علیرضا کریمی
captcha
تازه ها
بیشتر