ورزش ایران / شناسه خبر: 76454 / تاریخ انتشار : 1396/9/12 15:49
|
مشکلی نداریم، همه چیز اینجا روبه‌راه است

محسن بیرانوند: بعید می‌دانم کیانوش وزنه نزند!

این را می‌دانم که کیانوش قهرمان بزرگی است و بعید به نظر می‌رسد با چنین مواردی از رقابت در میدان جهانی شانه خالی کند. من فکر نمی‌کنم که کیانوش از مسابقات جهانی انصراف بدهد.

ایران ورزشی آنلاینرضا عباسپور / وقتی تیم ملی وزنه‌برداری را بعد از خداحافظی سجاد انوشیروانی تحویل گرفت، خیلی‌ها سعی داشتند او را از پذیرش این مسوولیت سنگین و پرحاشیه در شرایط حساس فعلی منع کنند! اما محسن بیرانوند بدون در نظر گرفتن تمامی کم و کسری‌هایی که وجود داشت، قبول کرد که کار تمرین‌دهی وزنه‌برداران بزرگسالان را با تمام حواشی عجیب و غریبش دست بگیرد. انصافا بیرانوند بعد از قبول این مسوولیت تا به امروز بد کار نکرده خصوصا در کنترل حواشی اطراف پولادمردان؛ البته سوای حواشی متعددی که مربوط می‌شود به کیانوش رستمی یکی از ستاره‌های پرحاشیه یکی دو سال اخیر وزنه‌برداری ایران!

شرایط تیم ملی را بعد از اینکه در آناهیم مستقر شدید چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 حقیقتش طول مدت عزیمت ما به آمریکا خیلی عجیب و غریب بود. نزدیک 30 ساعت تحمل پرواز و توقف‌های طولانی‌مدتی که داشتیم تا به آناهیم برسیم واقعا همه بچه‌ها را خسته کرده بود. البته فدراسیون وزنه‌برداری برای راحتی و آسایش ما هیچ چیز کم و کسر نگذاشت. حتی برای بچه‌ها قسمت بیزنس کلاس و ویژه هواپیما را خریداری کرده بودند تا ملی‌پوشان کشورمان خصوصا وزنه‌برداران فوق سنگین، با آرامش کامل به محل برگزاری مسابقات اعزام شوند اما بالاخره 30 ساعت تحمل سفر و ساعت‌ها در هواپیما بودن قطعا خستگی زیادی را به دنبال دارد. خصوصا برای وزنه‌برداران که عضلات و مفاصل‌شان در هواپیما خصوصا در سفرهای طولانی‌مدت تحت فشار زیادی قرار می‌گیرد.
پس تا زمانی که به آناهیم رسیدید وضعیت خیلی تعریفی نداشت؟
 بله تقریبا. البته خب چاره‌ای هم نیست چون این مشکل تمامی تیم‌هایی بود که مثل ما مجبور بودند برای رسیدن به آمریکا رنج این سفر طولانی را تحمل کنند. بدتر از همه اینها زمانی بود که بیش از 5 ساعت مجبور شدیم در فرودگاه لس‌آنجلس به‌ خاطر ناهماهنگی که میزبان داشت منتظر بمانیم تا مراحل اداری برای ورودمان به این کشور انجام شود اما داستان هرچه بود تمام شد و ما در نهایت پس از مستقر شدن در محل اسکانی که برای تیم‌های شرکت کننده در نظر گرفته شده بود، سعی کردیم با برنامه‌ای که برای برگرداندن بدن بچه‌ها به شرایط نرمال داشتیم وضعیت را به شرایط قبل بازگردانیم.
گویا آمریکایی‌ها سوای شرایط خوبی که از لحاظ اسکان و محل تمرین برای تیم‌های شرکت کننده در نظر گرفته‌اند، از نظر غذایی شرایط ایده‌آلی را نتوانستند برای میهمانان خود خصوصا بچه‌های تیم ملی وزنه‌برداری ایران مهیا کنند؟
 بله، دقیقا همینطور که اشاره کردید نوع، کیفیت و برنامه غذایی که میزبان برای شرکت‌کننده‌ها در نظر گرفته است به هیچ‌وجه با ذائقه ما جور در نمی‌آمد. یکی دو روز اول که اینجا مستقر شدیم، واقعا از لحاظ غذایی مشکل جدی داشتیم زیرا بعد از هر وعده تمرینی ملی‌پوشان با توجه به برنامه غذایی که برای‌شان در نظر گرفتیم نیاز به تغذیه‌ای مناسب داشتند که متاسفانه در رستوران هتل محل اقامت ما آن شرایط به هیچ‌وجه مهیا نبود اما با تدبیر آقای مرادی رییس فدراسیون وزنه‌برداری و همکاری ایرانی‌هایی که اینجا حضور دارند تا به بچه‌های ملی‌پوش ایران روحیه بدهند، توانستیم با یک رستوران ایرانی که در این شهر قرار دارد، هماهنگی لازم را انجام دهیم تا در مدت زمانی که ما در آمریکا هستیم، برای ملی‌پوشان غذای ایرانی سرو کند. خدا را شکر که این مشکل هم خیلی زود حل شد تا ما از این بابت هم مانعی برای پیاده کردن برنامه‌های تیم نداشته باشیم.
الان وضعیت بدنی و رکوردی ملی‌پوشان چطور است؟ بچه‌ها با وضعیت زمانی و شرایط آب و هوایی شهر آناهیم هماهنگ شده‌ا‌ند؟
 یکی دو روز اول همانطوری که عرض کردم شرایط خوب بود اما ایده‌آل نبود، ولی رفته رفته همه چیز برای ما بهتر جفت و جور می‌شود و بدن بچه‌ها هم آرام آرام با شرایط فعلی هماهنگ‌تر شده و وفق پیدا می‌کنند.
با توجه به سطح کیفی نسبتا پایینی که این دوره از مسابقات نسبت به ادوار گذشته دارد، وضعیت تیم ایران را برای کسب نخستین عنوان قهرمانی جهان در تاریخ این رشته چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 ببینید برای ما سطح کیفی و پایین‌تر بودن رکوردهای ثبت شده در این دوره از مسابقات تا به امروز خیلی اهمیتی ندارد. مهم این است که عملکرد فنی بچه‌های ملی‌پوش ایران امروز بهتر و  بالاتر از ادوار گذشته به چشم می‌آید. حالا حتی اگر برترین تیم‌های جهان هم محروم نبودند و اینجا حضور داشتند خیلی برای ما تفاوتی نداشت، زیرا ما دنبال این هستیم تا ملی‌پوشان وزنه‌برداری با ثبت بهترین رکوردها، در بالاترین سکوی جهانی قرار بگیرند. تیم ملی وزنه‌برداری ایران امسال با انگیزه و آماده‌تر از همیشه مهیا است برای ثبت بهترین نتایج در رقابت‌های جهانی آمریکا و ما خوشحالیم از اینکه مشکلی نداریم و همه چیز روبه‌راه است برای کسب نتایج خوب برای وزنه‌برداری ایران.
وضعیت کیانوش رستمی و موضوع پارگی رباط پای این ملی‌پوش به کجا رسید؟ بالاخره رستمی قرار است در مسابقه دسته 85 کیلوگرم وزنه بزند یا انصراف می‌دهد؟
 حقیقتش زمانی که کیانوش برای معاینه زانویش به پزشک مستقر در سالن تمرینی مسابقات جهانی مراجعه کرد، من از این موضوع هیچ اطلاعی نداشتم. البته نسبت به وضعیت کیانوش هم مثل بقیه بچه‌های تیمم حساس هستم اما او با برنامه خودش تمرین می‌کند و به همین دلیل من خیلی در مباحث فنی و تمرینی این وزنه‌بردار ورود نمی‌کنم اما این را می‌دانم که کیانوش قهرمان بزرگی است و بعید به نظر می‌رسد با چنین مواردی از رقابت در میدان جهانی شانه خالی کند. من فکر نمی‌کنم که کیانوش از مسابقات جهانی انصراف بدهد چون او شرایط بسیار خوبی برای رسیدن به سکوی قهرمانی جهان دارد.

 

captcha
تازه ها
بیشتر