فوتبال ایران / شناسه خبر: 76451 / تاریخ انتشار : 1396/9/12 15:19
|
جلسه تاج و سر مربی تیم ملی برای پایان تنش

بهترین امکانات برای راضی کردن مرد عصبانی

امیر اسدی / این همه آشفتگی البته بعد از مشخص شدن قرعه ایران در جام‌جهانی تا حدودی قابل درک است. کی‌روش وقتی امکانات موجود را با رفتارهایی که چندان باب میلش نیست کنار هم می‌گذارد تاب نمی‌‌آورد.

ایران ورزشی آنلاینامیر اسدی - Amir Asadi / اعتراض کی روش به کمبودهای سخت افزاری فوتبال ایران اتفاق تازه‌ای نیست. او را در  همه سال‌هایی که روی نیمکت تیم ملی نشسته با این شیوه دیده‌ایم. کی روش ساعاتی پس از قرعه کشی جام جهانی 2018 دوباره فدراسیون فوتبال را متهم به کم کاری کرد. او حتی تهدید به خداحافظی کرد؛ تهدیدی که در فاصله 6 ماه مانده تا جام جهانی دیگر نباید جدی‌اش  گرفت. کی روش دنبال چیزهای دیگری است.


لحظه‌ای که نام ایران در گروه B قرار گرفت و دوربین مستقر در سالن قرعه‌کشی برای لحظاتی روی چهره کارلوس کی‌روش زوم کرد لبخند تلخ اما محترمانه مرد پرتغالی قابل پیش‌بینی بود. کی‌روش در دو سال اخیر به شکل وحشتناکی در تمامی مصاحبه‌ها و کنایه‌ها و طعنه‌هایش فریاد زده که نمی‌خواهد صرف حضور در جام جهانی ایران در مسکو باشد و این بار باید هدف صعود به دور دوم باشد اما او فکرش را هم نمی‌کرد در گروهی قرار بگیرد که دو تیم مدعی داشته باشد. یکی تیم ملی پرتغال با ستاره‌اش رونالدو و تیم دیگر اسپانیا که مدعی قهرمانی در جام است. البته از نام مراکش هم نباید بی‌تفاوت گذشت.
کی‌روش در یک لحظه باور صعود ایران به مرحله بعد جام‌جهانی را غیرممکن تصور کرد اما او در مصاحبه با رسانه‌های خارجی غرور خود را حفظ و برخلاف موج ناامیدانه و توام با لودگی در شبکه های اجتماعی ایران، مردانه و تمام قد سینه سپر کرد. تا اینجای ماجرا هیچ مشکلی نبود اما مشکل آنجایی آغاز شد که وقتی از او در مورد شرایط حضور ایران در
جام‌جهانی سوال پرسیدند ناگهان  آن چهره‌ای که نباید را از خود نشان داد.
کارلوس کی‌روش گویی که با گارد و موضع نسبت به تصمیمات فدراسیون ایران پا به مسکو گذاشته بود و سرانجام جملاتی را بیان کرد که باب میل تاج نبود. فدراسیون هم تاب نیاورد و
بلا فاصله در نامه‌ای محرمانه و به سرعت کی‌روش را بابت عدم مصاحبه با خبرنگاران ایرانی ۵۰ هزار دلار جریمه نقدی کرد‌. کی روش شمشیر خود را از رو بست و اگر تا دیروز به صورت لفافه و کنایه حرف‌هایش را به گوش مهدی تاج می‌رساند این بار خیلی علنی و شفاف نشان داد که با او و فدراسیون فوتبال ایران مشکل دارد.
صحبت‌های کی‌روش را پس از پایان مراسم قرعه کشی بخوانید: «‌روز طولانی اما فوق‌العاده‌ای برای ما و تیم ملی بود. قرعه‌کشی خیلی هیجان انگیز و جذاب بود. بهتر از این نمی‌شد که با اسپانیا، پرتغال و مراکش بازی کنیم، این فرصت فوق‌العاده‌ای برای بازیکنان ما است تا نشان بدهند چرا خاص هستند و نشان بدهند لیاقت حضور در اینجا را دارند.
من مطمئن هستم که ما عالی کار خواهیم کرد، ما می‌خواهیم مثل همیشه حریف سختی باشیم. مهم نیست که در بازی چه اتفاقی می‌افتد، مطمئنم که در پایان هر بازی هواداران به تیم و بازیکنان افتخار خواهند کرد. فکر کنم بازیکنان من خیلی هیجان‌زده هستند که مقابل اسپانیا، پرتغال و مراکش بازی خواهند کرد‌ چرا‌که برای بازیکنان ایرانی فرصت منحصر به فردی است تا بتوانند با این بازیکنان و تیم‌های فوق‌العاده بازی کنند.»
کی‌روش بی‌پروا اعلام کرده اگر فدراسیون ایران من را نمی‌خواهد، اخراج و مربی که با ‌آنها هماهنگی دارد را استخدام کند: «مطمئن هستم که در انتهای روز داستان تغییری نخواهد کرد، مهم نیست دیگران چقدر سعی می‌کنند من حرف نزنم، من اینجا هستم که بگویم ایران به یک برنامه آماده‌سازی خاص نیازمند است. به این اهمیت نمی‌دهم که آنها برای صحبت نکردن من چقدر تلاش می‌کنند. بازیکنان و طرفداران ایرانی لیاقت یک برنامه آماده‌سازی خاص را دارند، ما باید برنامه‌ای را اجرا کنیم که بازیکنان آماده بشوند، افتخار‌آفرینی کنیم، مردم را شاد کنیم و برای ایران افتخار کسب کنیم. آنها می‌توانند من را اخراج کنند، من آماده هستم اما این‌بار نظرم را اعلام می‌کنم‌ چون هواداران ایرانی لیاقتش را دارند و همینطور بازیکنان لایق هستند که حمایت کاملی را برای رقابت در جام جهانی داشته باشند.»
 این همه آشفتگی البته بعد از مشخص شدن قرعه ایران در جام‌جهانی تا حدودی قابل درک است. کی‌روش وقتی امکانات موجود را با رفتارهایی که چندان باب میلش نیست کنار هم می‌گذارد تاب نمی‌‌آورد. کی‌روش از روز گذشته دست به کار شده و از فیس‌بوک خود گرفته تا مصاحبه با رسانه‌های بین‌المللی مدام بر این نکات تاکید می‌کند که فدراسیون فوتبال حرفش را نمی‌داند و تلاش نمی‌کند بهترین امکانات را فراهم کند. کی‌روش درست می‌گوید، از او نتیجه می‌خواهند و بدون تجهیز تیم و بازیکنان نمی‌توان به این هدف بزرگ، آن هم در جام‌جهانی رسید. این یعنی یک جنگ علنی. نامه تهدیدآمیز و البته محرمانه و فشار قرعه سخت برای ایران، همه و همه کی‌روش را مجبور کرده تا تیر آخر را بزند و مسوولان فدراسیون فوتبال را برای چندمین بار مورد انتقاد قرار بدهد. انتقادهایی از جنس فوتبال که انگار به یک عادت برای تاج و همکارانش تبدیل شده است.


جلسه ای برای کاهش تنش

پس از تمام این بحث‌ها و حاشیه‌های ایجاد شده رییس فدراسیون فوتبال ایران در هتل کراون پلازا هتل محل اقامت خود با کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران جلسه‌ای برگزار کرد. به گزارش سایت فدراسیون، در این جلسه دو نفره، مسائل مختلف روزهای اخیر مطرح شد. تاکید اصلی کارلوس کی‌روش بر تدارک مناسب تیم ملی برای حضور در جام جهانی بود. کی روش در این جلسه می‌گوید: «در شرایط فعلی و با قرعه‌ای که نصیب تیم ملی شده، ضروری است تیم ملی را به خوبی آماده کنیم و تیم ملی در شرایط مطلوب به روسیه برود چون هر 3 بازی مرحله گروهی در گروه دوم مقابل تیم‌های ملی مراکش، اسپانیا و پرتغال دیدارهایی سخت است.» رییس فدراسیون فوتبال کشورمان هم در این دیدار دو ساعته به سرمربی تیم ملی اطمینان داد که فدراسیون فوتبال کشورمان تمام تلاش خود را خواهد کرد تا تیم ملی با بهترین تدارک به جام جهانی سال آینده برود. 

 

captcha
تازه ها
بیشتر