یادداشت / شناسه خبر: 76450 / تاریخ انتشار : 1396/9/12 15:11
|

جاه‌طلبی ما کجاست؟ / رسانه‌های از پیش بازنده

سعید زاهدیان / هرگز نباید اجازه دهیم که لودگی و تمسخر در بحث‌های ما جای اعتماد به نفس، جاه‌طلبی و برتری‌جویی را بگیرد تا یأس و ناامیدی را به جامعه تزریق کند.

ایران ورزشی آنلاینسعید زاهدیان / واکنش‌ها بلافاصله پس از باز شدن گوی توسط کافو شروع شد؛ اکنون که حدود دو روز از قرعه‌کشی گذشته، رسانه‌ها همچنان روی موج قرعه‌کشی حرکت می‌کنند و اظهارنظرها البته کمی تغییر کرده است. پس از پایان مراسم در کرملین، در ساعات اولیه جمعه شب، واکنش‌های احساسی که با نگرانی و ترس آمیخته بود را دیدیم که در بعضی موارد با لودگی و تمسخر نیز همراه می‌شد. حتی بعضی از رسانه‌ها هم روی این موج حرکت کردند و بی‌توجه به کارنامه خوب تیم ملی، از حریفان بزرگ گفتند و به گروه ایران، لقب «مرگ» دادند.

شاید اگر واکنش بازیکنانی مثل سردار آزمون، علیرضا جهانبخش و از همه مهم‌تر حرف‌های محکم و جاه‌طلبانه کی‌روش نبود، این روزها ماجرایی شبیه داستان «هاشم – مسی» این بار با «یک ملی‌پوش دیگر و رونالدو» شکل می‌گرفت اما دلخوری بازیکنان تیم ملی از واکنش‌هایی که به ترس و تمسخر آمیخته بود باعث شد تا فضا 180 درجه تغییر کند و امروز کمی منطقی و با غرور به تیم‌ ملی‌مان دل ببندیم.

بلافاصله بعد از قرعه‌کشی، رسانه‌های ایران سراغ سایت‌ها و روزنامه‌های مطرح پرتغالی و اسپانیایی رفتند. نکته جالبی اتفاق افتاده بود. آس، مارکا و آبولای پرتغال در گفت‌وگو با گواردیولا، دل بوسکه، کلمنته، پویول و خیلی‌های دیگر از قدرت ایران حرف زدند و به سرمربی خود هشدار ‌دادند که «ایران را دست کم نگیر!».
همانطور که ما سراغ رسانه‌های پرتغالی و اسپانیایی رفتیم، لابد خبرنگاران و رسانه‌های پرتغالی هم سایت‌ها و روزنامه‌های ایران را مرور کرده‌اند که چه تحلیلی از این قرعه داشته‌اند.
موضع کلی رسانه‌های ما در قبال قرعه سخت، با ترس و نگرانی همراه بود که  این اتفاق خوبی نبود؛ اسپانیایی‌ها و پرتغالی‌ها در کنار اشاره به قدرت خود، تیم ایران را یک تیم خوب و سازمان‌یافته در بازی تعریف می‌کردند که به عنوان دومین کشور پس از برزیل با اقتدار به روسیه راه یافته و باید مراقب تیم کی‌روش بود اما رسانه‌های داخلی انگار که بازی را از پیش باخته‌ایم، ناامید از گروهی سخت حرف می‌زدند که راه گریزی از آن نیست.
***
تیتر «ما را دست کم نگیر» ایران ورزشی خطاب به آنهایی بود که با تمسخر و لودگی در داخل، شأن تیم ملی را پایین آوردند؛ از همه مهم‌تر روی کلام این تیتر با پرتغال و اسپانیای پرستاره هم  بود که ته قلب‌شان از همگروهی با ایران خرسند و خوشحال بودند که با چه لقمه چرب و نرمی روبرو هستند. تیم ملی ایران، نماد همه ما ایرانیان است که فارغ از هر حزب و جناحی، سوای هر رنگ و گرایشی، همه و همه پشت آن می‌ایستیم و برای افتخارآفرینی و پیروزی‌اش از هیچ کوشش و رشادتی دریغ نمی‌کنیم.
بعد از فضای منفی و مایوس‌کننده‌ای که در رسانه‌ها – بخصوص در شبکه‌های اجتماعی – پیرامون تیم ملی شکل گرفت، به نظر می‌رسد که باید کمی در نگاه خود تجدیدنظر کنیم و با مرور جام‌های جهانی گذشته، این واقعیت را بپذیریم که ایران نه تنها هیچگاه زنگ تفریح و حریف آسانی برای تیم‌های رقیب نبوده که حتی تیمی مثل آرژانتین را به دردسر می‌اندازد؛ پیروزی خفیف آرژانتین آن هم به لطف درخشش لیونل مسی در دقیقه 2+90 برای ما دست‌کمی از برد نداشت.
حالا تیم ایران قدرتمندتر از جام‌های جهانی قبل، با نسلی متفاوت و یک سرمربی باتجربه و بزرگ، می‌خواهد در گروهی که در بزرگی رقیبانش بحثی نیست، یک تیم جدی و سختکوش باشد و این را در کلام سرمربی خود می‌بینیم: «می‌خواهیم کاری کنیم که فارغ از نتیجه، بعد از هر بازی در روسیه، مردم ایران به تیم خود افتخار کنند.»
اگر همه ما با این نگاه و با این اعتقاد به تیم ملی عشق ‌بورزیم، هرگز نباید اجازه دهیم که لودگی و تمسخر در بحث‌های ما جای اعتماد به نفس، جاه‌طلبی و برتری‌جویی را بگیرد تا یأس و ناامیدی را به جامعه تزریق کند.
تیم ملی ایران علی‌رغم قرار گرفتن در گروهی سخت و دشوار، می‌تواند پدیده این جام باشد و نتایجی خلق کند که شاید در هیچ دوره‌ای از تیم ملی ندیده‌ایم. سابقه نشان داده که ما در روزهای سخت و میدان‌های بزرگ، نمایش‌های بهتر و درخشان‌تری داشته‌ایم؛ پس همگی با هم بر سر این شعار متحد شویم: «ما را دست کم نگیرید!»

captcha
تازه ها
بیشتر