فوتبال ایران / شناسه خبر: 76438 / تاریخ انتشار : 1396/9/12 03:42
|

حرف‌های‌کی‌روش شبیه ایویچ

آرمن ساروخانیان / ایویچ قبل از جام جهانی 98 معتقد بود که اگر تیم ملی 10 بار با آلمان و یوگسلاوی بازی کند، شاید یک بار بتواند برنده شود، ولی این شانس وجود دارد که آن یک مرتبه در جام جهانی باشد.

ایران ورزشی آنلاینآرمن ساروخانیان / وقتی بعد از مشخص شدن قرعه ایران، کارگردان روسی چهره کارلوس کی‌روش را به تصویر کشید، ناراحتی سرمربی تیم ملی کاملا مشهود بود. او در مصاحبه مطبوعاتی صراحتا گفت که همگروهی با روسیه را ترجیح می‌داد، ولی به حکم قرعه باید با اسپانیا و پرتغال، دو مدعی قهرمانی بازی کند. این قرعه را می‌توانیم اوج بدشانسی تیم ملی بدانیم، بخصوص وقتی دیدیم بقیه آسیایی‌ها که همگی سید چهار بودند، با قرعه بهتری روبه‌رو شدند.

با این حال ناامیدی اولیه کی‌روش دیروز جایش را به امید داد و سرمربی تیم ملی در مصاحبه‌ای جدید از بخت موفقیت مقابل دو غول اروپایی گفت. کی‌روش با تجربه‌ای که دارد، می‌داند در سخت‌ترین شرایط هم نباید تسلیم شود. کافی‌ است خاطره بازی با آرژانتین در جام جهانی قبلی را مرور کنیم که او موفق شد یاران مسی را تا آخرین ثانیه آچمز کند و فاصله‌ای با خلق شگفتی نداشت. این بار کار کی‌روش مقابل دو تیم پرستاره جنوب اروپا سخت‌تر است، ولی او تیم هماهنگ‌تری در اختیار دارد و دستش در روسیه نسبت به برزیل بازتر خواهد بود.
او دیروز در مصاحبه با روزنامه آس اسپانیا جملاتی به زبان آورد که نشان از نگاه امیدوارانه‌اش به دو بازی سخت با اسپانیا و پرتغال دارد. برخلاف اکثر کاربران مجازی که کار را تمام شده می‌دانند و از قرعه ایران جوک می‌سازند، کی‌روش به دنبال راه حلی می‌گردد تا بتواند از دل این تهدید بزرگ فرصتی بسازد و مفری به سوی یک هشتم نهایی پیدا کند.
او به روزنامه آس گفت: «بی‌تردید اسپانیا و پرتغال مدعی اصلی هستند، ولی این ماجرا فقط روی کاغذ است. همه می‌دانیم که در فوتبال هیچ چیزی غیرممکن نیست. دفعاتی هم هست که موش از دست گربه فرار می‌کند. تیم ملی برای دفاع از اعتبارش به زمین می‌رود و بازیکنان می‌خواهند مردم ایران به آنها افتخار کنند.»
کی‌روش اضافه کرد: «این گروه برای من خیلی خاص است، چون پرتغال وطن من است و این بخت را داشتم که مربی رئال مادرید باشم و شناخت خوبی از فوتبال اسپانیا دارم. به‌عنوان سرمربی ایران وظیفه من این است که کار را برای هر دو تیم و همچنین مراکش سخت کنم. شک نکنید که ما با آنها می‌جنگیم. شکست دادن ایران کار آسانی نخواهد بود و بازیکنان من تلاش می‌کنند بهترین بازی‌شان را به نمایش بگذارند. بعد از آن باید ببینیم که چه خواهد شد.»
کی‌روش با این ادبیات قبل از همه می‌خواهد از حالا جنگ روانی را به حریفان بزرگش نبازد و در موقعیت یک از پیش باخته قرار نگیرد. کی‌روش می‌داند که نگاه‌های زیادی به اوست و حق ندارد از جملات ناامیدکننده استفاده کند. در گام دوم، این همان استدلالی است که کی‌روش در ماه‌های آینده خطاب به شاگردانش به زبان می‌آورد تا ذهن آنها را برای سه بازی سخت آماده کند. کی‌روش به بازیکنانش تاکید خواهد کرد که نباید از قرار گرفتن در موقعیت تیم ضعیف‌تر بترسند و شاید بتوانند در 90 دقیقه کاری کنند که تیم مدعی بازنده باشد.

حرف کی‌روش مشابه جمله مشهوری است که سال‌ها قبل تومیسلاو ایویچ در برنامه نود به زبان آورد. مربی فقید کروات قبل از جام جهانی 98 معتقد بود که اگر تیم ملی 10 بار با آلمان و یوگسلاوی بازی کند، شاید یک بار بتواند برنده شود، ولی این شانس وجود دارد که آن یک مرتبه در جام جهانی باشد. کی‌روش هم می‌داند که احتمال برد تیمش مقابل پرتغال و اسپانیا زیاد نیست، ولی شاید در نود دقیقه بازی در روسیه اتفاقات طوری رقم بخورد که نتیجه‌ای خلاف پیش‌بینی‌ها رخ دهد. او می‌خواهد شاگردانش را متقاعد کند که می‌توانند مسیر عادی مسابقه را تغییر دهند و با نمایشی بی‌اشتباه خالق یک شگفتی بزرگ باشند.

 

captcha
تازه ها
بیشتر