فوتبال ایران / شناسه خبر: 76432 / تاریخ انتشار : 1396/9/11 17:35
|
خریدهای میلیاردی منصوریان کاری از پیش نمی‌برند

استقلال صفر، مهاجمان زیر صفر

حمیدرضا عرب / وینفرید شفر اگر می‌خواهد با این استقلال به جایگاهی برسد باید از میان مهاجمان 2 یا 3 نفر را کنار بگذارد. تصمیمی کاملا اجباری اما به سود استقلال.

ایران ورزشی آنلاینحمیدرضا عرب / بازی با پیکان فرصت تازه‌ای بود تا باز هم عیار خط حمله استقلال مشخص شود. نتیجه این بازی بار دیگر نشان داد که استقلال عمیقا در خط حمله با مشکلات بسیاری مواجه است و مهاجمانی که ابتدای فصل توسط منصوریان به استقلال آمده‌اند هرگز بازیکنان آماده‌ای نبوده‌اند. حالا استقلال ناچار است اشتباه منصوریان را با صرف هزینه‌های بسیار جبران کند. راهی جز خارج کردن نام برخی از بازیکنان ناکارآمد خط حمله باقی نمانده و وینفرید شفر اگر می‌خواهد با این استقلال به جایگاهی برسد باید از میان مهاجمان 2یا 3 نفر را کنار بگذارد. تصمیمی کاملا اجباری اما به سود استقلال.

چهارده هفته از لیگ هفدهم گذشته اما استقلال به ثبات فنی نرسیده است. وضعیتی که بی شباهت با آنچه در لیگ هفتم رقم خورد، نیست. لیگی که در نهایت آبی‌ها در رتبه نازل سیزدهم قرار گرفتند و اگر قدری سستی بیشتری به خرج می‌دادند بی‌شک به لیگ پایین‌تر سقوط می‌کردند. آن تیم البته موفق شد قهرمان جام حذفی شود و در کوران رقابتی دیگر خودش را تا تصاحب جام قهرمانی بالا بکشد. یکی از دلایلی که موجب شد تیم فصل هفدهم به رغم نداشتن ثبات فنی و اشکالات بسیار در فاز دفاعی به قهرمانی جام‌حذفی برسد برخورداری از بازیکنان کلیدی و تاثیرگذار بود. به علاوه اینکه تیم آن فصل در فاز گلزنی غالبا موفق بود و با اینکه شکست‌های بسیاری را در کارنامه داشت اما در بخش گلزنی تیمی قابل قبول بود.
 تیمی که اکنون با مربیگری شفر پیش روی‌مان قرار گرفته اما در بخش گلزنی بسیار ضعیف است و دور از باور ماست که با این خط حمله ضعیف قابلیت قهرمانی در جام حذفی را داشته باشد. برای رسیدن به جام دست‌کم لازم است که یک تیم روحیه گلزنی داشته باشد. حال شاید استحکام خط دفاعی نیز یکی از دلایل موفقیت ارزیابی شود اما همه آن تیم‌هایی که بنای کارشان دفاع است در فاز گلزنی نیز تیزهوشی قابل توجهی دارند و دست کم ‌می‌توانند با بردهای خفیف مسیر را برای خود هموار کنند اما استقلال امروز با میانگین نیم گل در هر بازی عملا درهای شانس خود را برای رسیدن به بردهای خفیف هم بسته و به حدی پرنوسان و غیرقابل پیش بینی است که بعید است در جام حذفی هم به جایگاه قابل توجهی دست یابد.
لیگ برتر که هیچ، استقلال اگر به قول خوشبین‌ها مدعی جام حذفی هم باشد با این اوصاف ره به جایی نخواهد برد و یقینا نیاز به تغییرات اساسی و بزرگ در خط حمله دارد. به این اسامی نگاه کنید؛ سجاد شهباززاده، علی قربانی، جابر انصاری، مهدی قائدی، حسن بیت سعید و حتی داریوش شجاعیان. منهای جابر انصاری که توانسته برای استقلال 2گل بزند، باقی این بازیکنان که برای گلزنی و یا موقعیت سازی به خدمت گرفته شده‌اند، باری از روی دوش استقلال بر نداشته‌اند و بازیکنانی بی‌کیفیت و فاقد ارزش‌های فنی جلوه کرده‌اند. حال اگر به دستمزدهایی که برای این بازیکنان لحاظ شده بنگریم به این نتیجه می‌رسیم که میلیاردها تومان از سرمایه‌های مالی استقلال نیز دور ریخته شده است. البته دیگر چاره‌ای نیست. استقلال که تا کنون 35 میلیارد تومان هزینه تیم فصل هفدهم کرده ناچار است باز هم هزینه‌هایی متقبل شود. هزینه‌هایی برای پرداخت مبالغی به برخی از این مهاجمان برای جدایی و هزینه‌هایی برای جذب بازیکنان جدید.
در میان مهاجمان استقلال به احتمال بسیار سجاد شهباززاده نخستین گزینه برای قرار گرفتن در فهرست خروجی خواهد بود. مهاجمی که علیرضا منصوریان اعتقاد داشت بازگشتش به استقلال می‌تواند منشا تحولات بسیار باشد. احتمالا سرمربی سابق استقلال تصور می‌کرده با شهباززاده تا قله لیگ پیش می‌رود اما محاسبات غلط او حالا استقلال را به نقطه‌ای رسانده که از جانب این بازیکن حتی یک گل هم به ثمر نرسیده است. شهباززاده به قدری افت کرده که در همین بازی با پیکان موقعیت تک به تک را هم گل نکرد. ظاهرا این بازیکن به لحاظ روحی-روانی نیز شرایط بسیار نامساعدی دارد. به هر حال هر چه هست استقلال دیگر با شهباززاده نمی‌تواند ادامه دهد و برای دو طرف بهتر است که جدا شوند تا هم استقلال بیش از این لطمه نخورد و هم شهباززاده با رفتن به تیمی سطح پایین‌تر شاید احیا شود.
حسن بیت سعید را هم باید در لیست خروجی‌ها قرار داد. مهاجمی که همین فصل پیش برای استقلال خوزستان 10 گل زد. 10 گلی که حالا نشان می‌دهد یا بیت سعید نمی‌تواند خودش را با فضای بازی در استقلال وفق دهد و یا اینکه مربیان استقلال توانایی بهره گرفتن از او را ندارند. هرچه هست پروژه بیتو با استقلال هم به بن بست خورده و بازیکنی که فصل قبل با وجود بازی در پست گوش چپ پی در پی برای تیمش گل می‌زد، حالا بازی کردن در ترکیب استقلال برایش به یک رویای دست نیافتنی بدل شده است. بیت سعید هم به لحاظ مالی برای استقلال بازیکنی گرانقیمت محسوب می‌شود. او ابتدای فصل از استقلال یک میلیارد و سیصد میلیون تومان طلب کرد اما تردیدی نیست که اگر بخواهیم عادلانه به ماجرا بنگریم بیت سعید حتی لیاقت گرفتن 10 درصد از این مبلغ را هم ندارد و اگر خودش با انصاف باشد بدون اینکه مبلغی از استقلال دریافت کند نیم فصل راه تیم دیگری را در پیش خواهد گرفت تا شاید فهرست برای حضور بازیکنانی همچون برزای و محسن کریمی و احتمالا یک مهاجم خارجی باز شود.
مهدی قائدی و جابر انصاری در حاشیه امنیت قرار دارند. داریوش شجاعیان هم بیشتر برای پست‌های خط میانی مطرح است. بنابراین حضور این 3 نفر را می‌توان در استقلال نیم فصل دوم قطعی دانست. هرچند عملکرد این قائدی و شجاعیان هم هیچ تعریفی ندارد و اندکی جابر راضی‌کننده بود اما این 3 نفر را باید از جمله بازیکنانی دانست که در استقلال نیم فصل دوم خواهند ماند. علی قربانی اما وضعیتی مبهم دارد و او هم به دلیل عملکرد ضعیف ممکن است در فهرست خروج قرار بگیرد. البته قرار گرفتن او در این فهرست به شرط آن است که یارگیران در نقل و انتقالات نیم فصل بتوانند بازیکنان قابل توجهی را به خدمت بگیرند. یکی از دلایلی که شاید باعث حفظ قربانی شود این است که قربانی در صورت نیمکت‌نشینی نمی‌تواند تهدیدی به آرامش استقلال باشد اما شهباززاده و بیت سعید بازیکنانی هستند که احتمالا با تداوم نیمکت‌نشینی حاشیه‌هایی را برای استقلال به وجود خواهند آورد.
 

 

کلیدواژه
استقلال
captcha
تازه ها
بیشتر