فوتبال ایران / شناسه خبر: 76415 / تاریخ انتشار : 1396/9/9 16:02
|
آمار ناامید کننده از گران ترین بازیکن پرسپولیس

گادوین منشا؛ 559 دقیقه بازی فقط یک گل

محمد قراگزلو / منشا که قرار بود موتور گلزنی پرسپولیس را روشن نگه دارد و مثل طارمی از هر 5 موقعیت یکی را گل نکند حالا و بعد از 12 بازی فقط یک گل زده.

ایران ورزشی آنلاینمحمد قراگزلو / وقتی خرید گادوین منشا از پیکان قطعی شد برخی از هواداران پرسپولیس به خاطر تجهیز خط حمله تیم‌شان به سلاحی قدرتمند سر از پا نمی‌شناختند و برخی تصور می‌کردند حتی رسیدن به فینال لیگ قهرمانان با چنین مهره با کیفیتی در خط آتش تیم شدنی است. دو ماه بعد از شروع فصل تازه لیگ برتر وقتی مهدی طارمی محروم شد باز هم هواداران پرسپولیس غمی به دل راه ندادند چرا که تصور می‌کردند با داشتن منشا تیم محبوب‌شان در خط حمله و مبحث گلزنی مشکل و کمبودی احساس نخواهد کرد و حتی با ثابت شدن مهاجم نیجریه‌ای شرایط بهتر خواهد شد. این انگاره‌ها اما بعد از دو ماه تا حدود زیادی رنگ باخت چرا که منشا با وجود کارآمدی در بازی‌های لیگ قهرمانان و آمار مثبتی که در گلزنی برجای گذاشت در لیگ داخلی تا اینجای فصل کاملا ناموفق بوده است.


در شروع فصل جاری و در بازه نقل و انتقالات منشا به‌عنوان هیجان انگیزترین و احتمالا محبوب ترین خرید تازه پرسپولیس شناخته می‌شد و در مسابقاتی که روی نیمکت نشست بارها اسمش از روی سکوها فریاد زده شد که بیاید و خودی نشان بدهد اما آمار گادوین در گلزنی بعد از پشت سر گذاشتن نزدیک به نیمی از فصل کاملا ناامید کننده یا به نوعی نگران کننده است.
منشا در تمام بازی‌های قبلی پرسپولیس غیر از دیدار با سپاهان در اصفهان به میدان رفته اما فقط و فقط یک گل آن هم از روی ضربه ایستگاهی به ثمر رسانده است. منشا در بازی اول مقابل فولاد 10 دقیقه بازی کرد اما در تبریز مقابل تراکتورسازی ثابت شد و در دقیقه 15 آن مسابقه گل زد ولی بعد از آن در 559 دقیقه‌ای که در میدان بوده هرگز در لیگ موفق به گلزنی نشده است.
 این مهاجم نیجریه‌ای مقابل نفت و مشکی‌پوشان هم ذخیره بود و به ترتیب 20 و 25 دقیقه بازی کرد اما مقابل گسترش دوباره در تبریز ثابت شد باز هم کاری از پیش نبرد تا طارمی بیاید و گل بزند. گادوین مقابل تیم سابقش پیکان نخستین نود دقیقه‌اش در ترکیب سرخ‌ها را تجربه کرد اما باز هم ناکام بود.
منشا در اصفهان نیمکت نشین شد اما بعد از محروم شدن طارمی در اهواز مقابل استقلال خوزستان به ترکیب اصلی رسید و در 64 دقیقه حضورش در زمین باز هم گل نزد. او دومین بازی نود دقیقه‌ای‌اش را در شهرآورد تجربه کرد و گل نزد اما در رقم خوردن آن پنالتی سه امتیازی سهیم بود. شماره 90 سرخ‌ها مقابل پدیده هم 90 دقیقه در زمین بود اما نمایش ضعیفی ارائه داد. او در جم نیز اسیر مدافعان حریف شد و نتوانست گل بزند تا بعد از 559 دقیقه بازی در ترکیب پرسپولیس با ثبت یک گل زده آماری ضعیف در گلزنی بر جای گذاشته باشد.
منشا فصل قبل در پیکان 14 گل زد و با قیمتی بالغ بر 450 هزار دلار به پرسپولیس آمد تا با در نظر گرفتن اینکه مبلغ قرارداد ستاره‌های این تیم بیش از 3/1 میلیارد تومان نیست (با در نظر گرفتن مبلغ اسکان، احتمالا مالیات و هزینه رفت و آمدش)عنوان گران ترین بازیکن این فصل سرخ‌ها را به دست بیاورد. منشا در پرسپولیس بالاترین دستمزد را گرفته اما به نسبت آنچه در پیکان ارائه داد کارکردی بسیار پایین‌تر در تیم داشته است.
 شاید اگر مهدی طارمی با این حجم دستمزد چنین آماری به جای می‌گذاشت حالا در سیبل انتقادات قرار داشت اما از آنجایی که بازیکنان خارجی همیشه چهره‌های جذاب تری هستند و البته پیش زمینه ذهنی نسبت به آنها وجود ندارد کمتر حرف می‌شنوند و عرصه برایشان تنگ نمی‌شود.
جالب است بدانید مهدی طارمی که بعد از هفته هفتم محروم شده با 4 دقیقه بازی کمتر از منشا(555 دقیقه) در این فصل 4 گل برای پرسپولیس به ثمر رسانده و از این حیث می‌توان یک مقایسه جالب بین این دو مهاجم انجام داد.
به هر حال منشا که قرار بود موتور گلزنی پرسپولیس را روشن نگه دارد و مثل طارمی از هر 5 موقعیت یکی را گل نکند حالا و بعد از 12 بازی فقط یک گل زده و شرایطی نگران کننده را در خط حمله تیم ایجاد کرده است.
در واقع با در نظر گرفتن اینکه پرسپولیس تا قبل از بازی ذوب آهن 20 گل زده و منشا زننده تنها یکی از این گل‌ها بوده فقط می‌توان سهمی 5 درصدی از سومین خط حمله برتر لیگ برای او برداشت که با توجه به هزینه‌ای که برایش شده و توقعاتی که از او وجود دارد کاملا ناامید کننده است.
اما باید آن روی ماجرا را هم دید. شاید مقایسه آمار گلزنی مهدی طارمی و گادوین منشا چندان درست نباشد چرا که مهاجم بوشهری سومین فصل حضورش در پرسپولیس را پشت سر می‌گذاشت و با جو تیم کاملا آشنا بود و به لحاظ فنی با هافبک‌ها هماهنگ به نظر می‌رسید اما منشا از یک تیم کوچکتر آمده و هر چقدر که دارای ظرفیت فنی باشد برای حل شدن در این جو زمان می‌خواهد.
 از طرفی منشا بدشانس بوده که بعد از ثابت شدنش محسن مسلمان به شدت افت کرده و فرشاد احمدزاده دو ماه مصدوم بوده تا تعداد هافبک‌های پاسور تیم که صاحب خلاقیت و قدرت پاسوری هستند کاهش یابد اما باز هم این نمی‌تواند قانع‌مان کند که شجاع خلیل زاده در این تیم دو گل زده و منشا فقط یکی.
در راه پیدا کردن دلیل خشک شدن چشمه گلزنی منشا می‌توان به خصوصیات فنی خود این بازیکن هم اشاره کرد. منشا در برخی مسابقات به اندازه کافی برای ساختن موقعیت نمی‌جنگند و تلاش نمی‌کند اما در مسابقات دیگر با شرکت در جدال‌ها هم برای خود هم برای علیپور موقعیت سازی می‌کند و از این لحاظ با در نظر گرفتن اینکه کسی نیست تا موقعیتش را در ترکیب اصلی تهدید کند به فکر ارتقای سطح فنی‌اش نیست.
حال باید دید منشا تا روز بازگشت طارمی آمار گلزنی‌اش را ارتقا می‌بخشد یا بعد از بازگشت 9 شماره 90 نیمکت نشین خواهد شد.

 

کلیدواژه
گادوین منشا
captcha
تازه ها
بیشتر